احتمال فروپاشی بخشی از ساختمان/ مصدومیت ۱۲ آتش‌نشان/ زمان اتمام عملیات مشخص نیست

 

جلال ملکی در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به حریق روز گذشته در یک ساختمان اداری گفت: ساعت ۱۰:۰۶ روز گذشته حریق در یک ساختمان اداری اعلام شد. در ابتدا آتش در کابین آسانسور اطلاع داده شده بود که وقتی نیروها به محل حادثه رسیدند، متوجه شدند که محل آتش‌سوزی طبقه منفی ۴ یعنی بایگانی است.

او با بیان اینکه تیم آتش‌نشانی اطلاعات دقیق درباره مرکز آتش‌سوزی نداشت، خاطرنشان کرد: دستور تخلیه ساختمان‌های اطراف داده شده است. در حال حاضر نیز بهترین روشی که به کار گرفتیم روش خنک کردن و تخلیه دود است. کانون آتش‌سوزی ۱۲ متر زیر زمین است. چندین دستگاه کوچک و بزرگ تهویه از چندین طرف برای تخلیه دود به کار گرفته شده.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی با بیان اینکه تخلیه دود به کندی انجام می‌شود، تصریح کرد: درجه حرارت کمتر شده اما هنوز به شرایط ثبات نرسیدیم. دکتر حجت، شهردار شیفت شب و معاون راه و شهرسازی نیز دیشب به محل حادثه آمدند و پس از بررسی نیز نظر آنها هم همین بود که تخلیه دود صورت بگیرد و در ابتدا در جه را پایین بیاوریم.

او ادامه داد: نیروهای ‌آتش‌نشانی تخلیه شدند اما تجهیزات در محل ثابت شده و در حال فعالیت هستند. ما همچنان در حال انجام عملیات فرسایشی هستیم.

به گفته ملکی، نجفی (شهردار تهران) به منظور بررسی دلایل و ابعاد حادثه، هم‌اکنون در محل حادثه حاضر شده است.

 

 

شهردار تهران: احتمال ریزش ساختمان ولیعصر

*محمدعلی نحفی با حضور در محل ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو و در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه این ساختمان از ساعت ۱۰ روز گذشته دچار حریق شده است، گفت: مشکل اصلی آتش‌نشانان این است که حریق در طبقه منفی ۴ ایجاد شده و در مرکز اسناد و بایگانی، حجم آتش زیاد شده است که دسترسی به آن مشکل است.او ادامه داد: احتمال دارد این یا ساختمان بخشی از آن فرو بریزد یا نشست کند.

شهردار تهران با بیان اینکه همه نیروهای آتش‌نشانی از این محل تخلیه شده‌اند، خاطرنشان کرد: ساختمان‌های اطراف هم تخلیه شده است.

نجفی درباره ایمن‌سازی ساختمان گفت: تاکنون سه بار شهرداری به این ساختمان تذکر داده است اما ساختمان چون دولتی است به هشدارها به هر دلیلی توجه نکرده است.

او با بیان اینکه ساختمان‌هایی از این نوع در این منطقه بسیار است، تصریح کرد: در ساختمان‌هایی که کاربری اداری دارند و بخش‌هایی از ساختمان نیز برای بایگانی اسناد و مدارک کاغذی است، ایمنی بویژه در زمینه آتش‌سوزی باید رعایت شده و تمهیدات لازم چه در ساختمان‌های دولتی یا خصوصی درنظر گرفته شود.

او در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود این ساختمان مقاوم‌سازی شده اما شما می‌گویید به تذکرات توجهی نشده، تصریح کرد: این ساختمان عمر ۵۱ ساله دارد اگر مقاوم‌سازی نمی‌شد قطعا نمی‌توانست این حجم از بار را تحمل کند. به هر حال این بنا به عنوان یک ساختمان اداری مورد استفاده بوده است. در این مدت اخطارهایی داده شده به‌طور ویژه در زمینه آتش‌سوزی اما به آنها توجه نشده است. نه اینکه توجه نشده باشد بلکه اقداماتی که باید انجام می‌شده، صورت نگرفته است.

 

 

مدیرعامل آتش‌نشانی: مشکل اصلی دسترسی به کانون حریق است

*مهدی داوری (مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی) نیز با حضور در میدان ولیعصر و محل حادثه و در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تمهیدات لازم انجام شده است، گفت: تاکنون به‌صورت مستقیم به طبقه منفی ۴ نفوذ کرده‌ایم و مشکلی برای اطفای حریق نداشتیم. ما با ایجاد حفره‌هایی، فوم و وسایل اطفای حریق را به پایین می‌فرستیم.

او در پاسخ به این سوال که در فضای مجازی مطرح شد چند آتش‌نشان اعلام امادگی کرده‌اند برای اطفا به داخل ساختمان بروند، این موضوع صحت دارد یا خیر، گفت: نیروها هر نیم ساعت یکبار به داخل می‌روند و چنین موضوعی صحت ندارد زیرا ما همه برای سرکشی مرتب به داخل می‌رویم.

او ادامه داد: از شب گذشته ساختمان‌های اطراف ازجمله یک خوابگاه و منازل مسکونی اطراف توسط شهرداری و مدیریت بحران تخلیه شده‌اند.

 

مدیرعامل آتش‌نشانی خاطرنشان کرد: ساختمان سازه فلزی دارد که به دلیل حرارت بالا آسیب دیده است. ما با حضور کارشناسان سازه؛ تمهیدات لازم را انجام دادیم و رعایت احتیاط کامل درنظر گرفته شده است.

او با تاکید بر اینکه نمی‌توانم بگویم چقدر احتمال ریزش وجود دارد، تصریح کرد: آتش‌نشانان هر نیم ساعت یکبار حرارت موجود را بررسی می‌کنند. ما از ابتدا مشکلی برای نفوذ به طبقه منفی ۴ نداشتیم. مشکل اصلی ما دسترسی به کانون حریق و بررسی قفسه‌های درهم تنیده در این طبقه است که کار را با مشکل مواجه کرده است.

 

از محل حادثه، هم‌اکنون برق و گاز ضلع جنوب ساختمای قطع شده است و مسئولان برای قطع برق و گاز ضلع شمالی ساختمان نیز در حال تصمیم‌گیری هستند.

این ساختمان ۴ طبقه زیرزمین دارد و آتش‌سوزی در طبقه منهای ۴ در قسمت اسناد بایگانی، آتش‌سوزی اتفاق افتاده است. بلافاصله پس از حادثه؛ سیستم‌های اطفای اتوماتیک ساختمان فعال شد. همچنین تعداد زیادی از کارمندان و ارباب رجوعان در طبقات منفی ۴ محبوس شده بودند که درنهایت بیش از ۵۰ نفر با سلامت از ساختمان خارج شده‌اند.

 

رییس سازمان آتش نشانی گفت: در حال حاضر دما از ۲۵۰ به ۲۰۰ رسیده، اما احتمال ریزش ساختمان وجود دارد.

*گفتنی است؛ حراست ساختمان خبرنگاران و عکاسان را از محل خارج کردند.

*هم اکنون فرماندار تهران در محل آتش‌سوزی حاضر شد.

* جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی شهرداری تهران، در جمع خبرنگاران گفت: از دقایقی پیش نیروهای آتش نشانی در تیم‌های سه الی چهار نفره به داخل ساختمان وارد می‌شوند و به طبقه ۳- نفوذ خواهند کرد. از ساعاتی پیش به دلیل بالا رفتن حرارت نمی‌توانستیم وارد طبقه ۴- بشویم اما در حال حاضر با کاهش حرارت تیم‌ها به صورت سه الی چهار نفره وارد می‌شوند.

او ادامه داد: در صورتی که حرارت کاهش یابد، می‌توانیم به کانون آتش دوباره نفوذ کرده، البته با بالا رفتن حرارت با دستور فرمانده دوباره نیروها از ساختمان خارج خواهند شد.

 

 

او در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود در طبقه ۵- این ساختمان حدود مقادیری گازوئیل وجود دارد، گفت: چنین چیزی به من گزارش نشده است؛ در حال حاضر همانطور که گفتم تیم های چهار الی پنج نفره آتش نشانی، به داخل می‌رود تا در صورت کاهش میزان دود، به طبقه ۴- نفوذ کنیم.

*نجفی شهردار تهران در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود این ساختمان پلاسکوی دوم است، گفت: به دلیل قدمت این ساختمان و اینکه سازنده آن همان سازنده ساختمان پلاسکو است؛ احتمال می‌دهم به دلیل اینکه قدمت این ساختمان مانند پلاسکو ۵۱ سال است و سازنده آن نیز همان سازنده ساختمان پلاسکو است؛ از همین رو این بحث‌ها درباره این ساختمان وجود دارد.

*یک منبع آگاه در شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: از روز گذشته و با وقوع این حادثه تعدادی از ساختمان‌های کوچه مولایی تخلیه شده‌اند و خانواده‌ها را به هتل انتقال داده‌اند.

 

وی گفت: تا زمانی‌که آتش نشانی به لحاظ نکات ایمنی اعلام وضعیت سفید نکند برق این محدوده وصل نخواهد شد و ناظران ما از اداره برق در این محل حضور دارند.

*به دلیل احتمال ریزش ساختمان وزارت نیرو، دستور تخلیه آتش‌نشانان از این ساختمان صادر شد.

*اورژانس کشور تعداد مصدومین آتش سوزی ساختمان وزارت نیرو در تهران از روز گذشته تا این لحظه ۹ نفر اعلام کرده است.از این تعداد  ۵ نفر به مرکز درمانی منتقل شدند و ۴ نفر در محل درمان شدند.

۴ آمبولانس و یک اتوبوس آمبولانس مستقر در محل حادثه تا پایان عملیات خواهند بود.

*سرهنگ رضا بستو، رییس پلیس پیشگیری پایتخت اعلام کرد: جمعی از نیروهای پلیس پیشگیری تهران بزرگ به همراه عوامل یگان امداد از شب گذشته در محل و اطراف آتش سوزی ساختمان وزارت نیرو مستقر شده اند و تمهیدات انتظامی در حال اجرا است. همشهریان محترم که قصد تردد از مسیر مربوطه را دارند با عوامل پلیس همکاری داشته باشند.

* حناچی و یزدانی، معاونان شهردار تهران در محل حادثه حاضر شدند.

 

 

*به گزارش خبرنگار ایلنا، مهدی داوری، مدیر عامل سازمان آتش نشانی در جمع خبرنگاران گفت: در حال حاضر دستوری به معنی توقف عملیات صادر نشده است بلکه ما تاکتیک خود را تغییر داده‌ایم و نفوذ مستقیم به منطقه منفی ۴ از طرق دیگر صورت می‌گیرد. آتش نشانان به صورت گروهی وارد ساختمان شده و عملیات را انجام می‌دهند.

او در پاسخ به این وسال که در طبقه منفی ۵ که موتورخانه وجود دارد چه چیزهایی هست گفت: آن طور که به ما گزارش داده‌اند یک مخزن ۲۰ هزار لیتری آب در موتورخانه وجود دارد و وجود سوخت گازوئیل در موتورخانه به ما اطلاع داده نشده است. سیستم گرمایشی این ساختمان نیز از طریق گاز تامین می‌شده است. در حال حاضر با ایجاد حفره‌هایی در طبقه منفی سه اطفای حریق را از این منطقه ادامه می‌دهیم و از شدت دود و حرارت کاسته شده است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی خاطرنشان کرد:‌ ساختمان سازه فلزی دارد و ساعت‌ها در معرض حرارت بوده آتش نشانان دیروز با از خود گذشتگی به منطقه آتش نفوذ کرده و امروز با توجه به ملاحظاتی که درباره سازه ساختمان وجود دارد نفوذ کمتر شده است.

او خاطرنشان کرد: سه دستورالعمل برای ساختمان فرستاده بودیم و ساختمان دارای خاموش کننده آتش بوده که گویا در زمان حریق به خوبی عمل نکرده است.

*هم‌اکنون رضا اردکانیان؛ وزیر نیرو در محل آتش‌سوزی حاضر شد.

* ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت در اطراف محل آتش‌سوزی تخلیه شد.

*یک لوله آب همزمان با آتش سوزی در خیابان اصلی ولیعصر دچار ترکیدگی شد.

*ساوالان پور، مدیر تاسیسات ساختمان گفت: یک مخزن گازوییل ۲ هرار لیتری در حیاط است، سیتم اطفا داشتیم خود فعال شده و با حرارت پرتاب شده و باعث آتش گرفتن کاغذها شده است. شش ماه پیش نامه از طرف شهرداری زده شد که ما بهینه سازی را انجام دادیم.

*به گزارش خبرنگار ایلنا، مهدی کدخدازاده معاونت فرهنگی- دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در جمع خبرنگاران درباره وضعیت خوابگاه دانشجویی‌ای که در کوچه منتهی به ساختمان وزارت نیرو قرار دارد، گفت: خوابگاه ولیعصر ظرفیت ۳۰۰ دانشجو را دارد که شب گذشته ۱۵۰ نفر در آن استقرار داشتند.

وی ادامه داد: از ساعت ۳ بامداد با همکاری دانشجویان این ساختمان تخلیه شده و همه دانشجویان در صحت و سلامت کامل هستند.

او در پاسخ به این سوال که آیا دانشجویان در خیابان یا نمازخانه یا پارک مستقر شده‌اند، گفت: هیچکدام از دانشجویانی که در خوابگاه بودند در خیابان و پارک مستقر نشده و همه آنها در ۱۲ خوابگاه دیگر ما مستقر هستند.

*به گزارش خبرنگار ایلنا، جلال ملکی در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت اطفای حریق در ساختمان وزارت نیرو گفت: عملیات کماکان ادامه دارد و آنطور که در برخی رسانه‌ها اعلام شده است دستور تخلیه و توقف عملیات صادر نشده بلکه از لحظه شروع تا الان عملیات ادامه داشته و ما نسبت به نوع خرید و مکانی که در آن قرار داریم تاکتیک و روش خود را تغییر داده‌ایم.

او با اشاره به منافذ ایجاد شده در کف طبقه منفی ۳ گفت: ما منافذی را در کف طبقه منفی۳ ایجاد کردیم تا هم دود از داخل طبقه منفی۴ خارج شود و هم بتوانیم سرلوله‌های آب و کف را به داخل طبقه منفی۴ هدایت کنیم.

او ادامه داد: در حال حاضر نیز با کاهش میزان درجه حرارت مواجه هستیم و آتش نشانان توانستند به طبقه منفی۳ نفوذ کنند.

او بیان کرد: در این عملیات برای پایین آوردن یک درجه حرارت، نیازمند زمان طولانی است و ما با یک عملیات فرسایشی و طولانی روبرو هستیم.

 

 

سخنگوی سازمان آتش نشانی خاطرنشان کرد: همکاران من با تلاش بسیار و از جان گذشتگی در حال اطفاء حریق هستند. حرارت درطبقه منفی۴ غیر قابل تصور است.

او ادامه داد: ما همه احتمالات از جمله ریزش ساختمان را در نظر می‌گیریم اما این به معنی این نیست که ساختمان در حال ریزش است. ملکی گفت: با توجه به حرارت و دما فرمانده عملیات تصمیم با حداقل نیرو وارد ساختمان و طبقه منفی ۳ شوند.

*سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران در خصوص ریزش ساختمان اظهار کرد: تا زمانی که عملیات اطفای حریق ادامه دارد؛ نمی‌توان نظر کارشناسی داد.

همچنین وی اظهار کرد: عملیات ما به واکنش آتش بستگی دارد و امیدوارم وضعیت از این شرایط بدتر نشود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی ادامه داد: شب گذشته مسئول تاسیسات ساختمان به ما اعلام کرد که تعدادی گالن آب در طبقه منفی پنج وجود دارد، اما در خصوص مخزن گازوئیل هیچ اطلاعی نداریم. وی غرقاب شدن ساختمان را تکذیب کرد.

ملکی در پاسخ به این سوال که آیا اسناد و مدارک از طبقه منفی ۴ خارج شده است یا خیر؟ گفت: به علت دود و حرارت بالا کسی نمی‌تواند به طبقه منفی ۴ وارد شود.

 

 

 ظهر امروز سه نفر از نمایندگان مجلس در محل حادثه آتش سوزی ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو حاضر شدند.

فاطمه ذوالقدر نماینده مجلس در جمع خبرنگاران با بیان اینکه نمایندگان تهران به دنبال ماجرا هستند، گفت: ما ماجرا را پیگیری کردیم و به صورت حضوری در محل حاضر شدیم تا ببینیم مراحل به چه صورت پیش می‌رود. ستاد بحران همزمان با حضور شهردار و فرمانده آتش نشانی در حال تشکیل است.

او در خصوص امنیت ساختمان نیز گفت: این ساختمان تاکنون سه بار تذکر گرفته بود و کمیسیون عمران مجلس قصد دارد به صورت جدی وارد بحث ساختمان‌های ناایمن شود و در این زمینه مکاتبات کردیم و در زمان قالیباف نیز جدی در مساله ساختمان‌های ناایمن ورود کردیم. با این حال مجلس در سال ۹۷ بودجه مناسبی برای بافت فرسوده در نظر گرفته است.

*بر اساس مشاهدات عینی خبرنگار ایلنا حفر زمین برای انتقال آب به پایان رسیده و چاله کنده شده توسط کارکنان شرکت آبفا پر شده‌است.همچنین تخلیه دود کماکان ادامه دارد و در مورد دمای طبقه منفی ۴ که منبع و آغاز آتش است اطلاعات متناقضی به گوش می‌رسد. آتش نشانی با به کار انداختن فن‌ سعی در هدایت دود به بیرون از ساختمان دارد.

برخی از ساکنان ساختمان‌های اطراف که دیشب تخلیه شدند در اطراف محل حادثه جمع شده و منتظر اجازه برای برگشت به منازل خود هستند.

*تعدادی از دانشجویان ساکن در خوابگاه ولیعصر دانشگاه شهید بهشتی که از ساعت ٣ صبح خوابگاه را تخلیه کرده اند با حضور در محل حادثه با اعلام اینکه لوازم ضروری آنها همچنان در خوابگاه است؛ خواهان ورود به خوابگاه و دریافت وسایل هستند.بسیاری از این دانشجویان حتی کیف پول و عینک طبی خود را به همراه ندارند.

*عابدی، از کارکنان روابط عمومی شهرداری تهران گفت: قرار بود که خبرنگاران بصورت دسته بندی شده به صحنه حادثه نزدیک شوند، برای این کار هماهنگی هایی نیز صورت گرفت، اما دستور رسید که مانع از حضور خبرنگاران شوید.وی تاکید کرد که در حال مذاکره برای حل این مشکل و صدور اجازه عبور و مرور برای خبرنگاران هستیم.

 

 

*دادستان تهران در محل آتش سوزی ساختمان وزارت نیرو حضور یافت.

*جلال ملکی؛ سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران در جمع خبرنگاران با بیان اینکه آتش نشانان از جان خود مایه گذاشته‌اند، گفت: در حال حاضر اطلاعات دقیقی از دمای طبقه منفی ۴ نداریم، اما آتش نشانان در گروه‌های پنج نفره به طبقه منفی ۴ وارد می‌شوند و پس از پنج دقیقه به علت دمای بالا مجبور به بازگشت هستند.

او با بیان اینکه عملیات تاکنون ۳۰ ساعت ادامه داشته است، افزود: شرایط با این که سخت و بحرانی بود اما یک لحظه هم عملیات متوقف نشد و نیروها با تمام تلاش به کار خود ادامه دادند اما هنوز حرارت بسیار زیاد است و انصافا آتش نشانان از خود ایثارگری نشان دادند.

ملکی در خصوص ریزش ساختمان هم تصریح کرد: من نگفتم ایمنی ساختمان ضعیف است، اما با توجه به تجریبات گذشته و اسکلت فلزی ساختمان هر زمانی که حرارت بالا رفت نیروها از ساختمان خارج شدند.

*محسن هاشمی، ریس شورای شهر تهران در محل حادثه حاضر شد.

* سردار حسین رحیمی، رییس پلیس پایتخت در محل آتش‌سوزی ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو حضور یافت.

*به گزارش خبرنگار ایلنا، سردار رحیمی با حضور در محل آتش سوزی ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو گفت: اولین مجموعه‌ای که در محل حادثه حاضر شد، نیروهای انتظامی و راهنمایی و رانندگی بودند که تاکنون نیز حضور داشته‌اند و کار نظام بخشی به محیط را بر عهده دارند.

وی با اشاره به اینکه فرماندهان مسئول نیز از دقایق اولیه حادثه حضور داشتند، گفت: در تلاش هستیم فضا را به گونه ای برای آتش نشان‌ها فراهم کنیم.با توجه به اینکه تاکنون در منطقه مشکلی وجود نداشته و مردم همکاری بهتری با ما داشته اند، محدودیت ترافیکی نداریم.

رییس پلیس پایتخت افزود: انتظار داریم مردم مراجعه نکرده تا دستگاه های مسئول بتوانند به وظایف خود عمل کنند.رحیمی با بیان اینکه امیدوار هستیم بدون تخریب، عملیات به اتمام برسد، گفت:‌ کوچه های اطراف از نظر امنیتی تحت نظر پلیس است، مردم نگران اموال خود نباشند، امنیت به طور کامل برقرار است، تمام خانه ها و اماکن تحت پوشش پلیس قرار دارند.

 

*به گزارش خبرنگار ایلنا، محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران عصر امروز در محل حادثه آتش سوزی ساختمان برق حرارتی حاضر شد و در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ساختمان پیش از این از سوی شهرداری تذکر گرفته بود، گفت: در طبقه  منفی ۴ ساختمان بایگانی اسناد کاغذی است و حجم زیادی کاغذ در آن وجود دارد و به علت آن که قفسه های بایگانی در این طبقه چیده شده بودند ماموران آتش نشانی نتوانستند به منبع آتش دست پیدا کنند لذا فشار آتش و حرارت کماکان ادامه دارد.

او با اشاره به اینکه سازه ساختمان فلزی است افزود: در زمان ساخت این سازه از مواد آتش زا برای ضد حریق کردن آن استفاده نمی شده و همین امر باعث گرم شدن اسکلت آهنی شده و می تواند خطرناک باشد لذا خود ساختمان و ساختمان های اطراف به طور کامل تخلیه شده است.رییس شورای شهر ادامه داد: آتش نشانان با تزریق شدید آب در تلاشند طبقات منفی ۴ و ۵ را با آب پر کرده و با همین روش آتش خاموش خواهد شد.

*به گزارش خبرنگار ایلنا، آتش نشان‌ها قبل از ورود به ساختمان همدیگر را در آغوش کشیده و از هم خداحافظی می‌کنند.

*صادقی، ریس ستاد مدیریت بحران شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص احتمال ریزش ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو گفت: احتمال ریزش وجود دارد و نمی توان برای آن درصد تعیین کرد.

وی افزود: بهترین کارشناسان رسمی سازه در محل حضور دارند و در هر حال بررسی هستند.

ریس ستاد مدیریت بحران شهر تهران ادامه داد: در حال حاضر دمای طبقه منفی چهار بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد است.صادقی در خصوص زمان اتمام عملیات گفت: معلوم نیست، عملیات چقدر طول بکشد.

او ادامه داد: بر اساس مصوبه جلسه امروز ظهر ستاد مدیریت بحران، فقط آقای ملکی باید در مورد حادثه صحبت کنند.در این جلسه همچنین در خصوص نوع همکاری دستگاه ها، نوع عملیات آتش نشانی تصمیم گرفته شد.

*زهرا نژادبهرام؛ عضو شورای شهر تهران با حضور در محل حادثه در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا بیان داشت: آتش‌نشان‌ها بعد از انجام عملیات نیاز به ریکاوری دارند، این افراد با توجه به مأموریت هایی که انجام می‌دهند نیاز دارند هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی تحت نظر باشند.

وی افزود: باید به این افراد توجه کرد و من در همین جا از یزدانی معاون خدمات شهرداری تهران درخواست میکنم که هر میزان بودجه ای برای حمایت روحی و جسمی این افراد نیاز دارند به شورا ارسال کنند و شورا نیز آن را تایید خواهد کرد؛ باید نیازهای نرم افزاری وسخت افزاری این افراد تامین شود و در این خصوص هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت و شورای شهر تمام و کمال از آتش نشان ها حمایت خواهد کرد.

*روابط عمومی اورژانس تهران از مصدومیت ۱۲ آتش نشان در عملیات مهار آتش سوزی ساختمان وزارت نیرو خبر داد که ۵ نفر از آنها به مرکز درمانی اعزام و ۷ نفر در محل درمان شدند.

*به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدعلی نجفی در جمع خبرنگاران در محله حادثه گفت: نمی توان قطعی گفت حریق کی تمام می شود. صبح امروز شکاف‌هایی در ورودی پارکینگ دیدم که امشب شاهد بودم شکاف ها بیشتر شده است.

وی ادامه داد: در نتیجه احتمال فروپاشی بخشی از ساختمان وجود دارد به همین دلیل ساختمان های اطراف و خود ساختمان کاملا تخلیه شده اند و اگر فروپاشی انجام گیرد انشاء الله تلفات جانی نخواهیم داشت.

او با بیان اینکه درجه حرارت در طبقه منفی چهار کاهش یافته است افزود: در خصوص ایمنی ساختمان ها برای ما فرقی نمی کند ساختمان دولتی و یا غیر دولتی باشد وقتی احساس می کنیم ایمن نیست شهرداری به آن ساختمان هشدار می دهد.

نجفی در خصوص ایمنی ساختمان وزارت نیرو تصریح کرد: به این ساختمان سه بار تذکر داده شده بود و مدیریت نیز اقداماتی انجام داده بود اما به نظر می رسد کافی نبوده است.

شهرداری تهران در پایان در خصوص علت حادثه افزود: منشا این آتش سوزی هنوز معلوم نیست و تا آتش به صورت کامل اطفاء نشود نمی توان گفت آیا آتش سوزی به علت قصور صورت گرفته یا آن که عمدی بوده است.

 

Share