روز سیاه در بورس نیویورک: آیا خطر یک سقوط واقعی و فاحش، بورس‌های جهان را تهدید می‌کند؟

 

رادیو فرانسه : بورس نیویورک، وال استریت، روز دوشنبه ۵ فوریه/ ۱۶ بهمن یک روز سیاه را پشت سر گذاشت. پس از نیم‌روز، موجی از نگرانی و ترس وال استریت را فرا گرفت. ارزش شاخص صنعتی داو جونز، شاخص اصلی بورس نیویورک به میزان یک هزار و ۶۰۰ واحد و بیش از ۱۰ درصد سقوط کرد. شاخص صنعتی داو جونز نهایتاً در پایان روز و به هنگام بسته شدن بورس نیویورک بخشی از میزان سقوط خود را جبران کرد و این شاخص کاهش ۶۰‚۴ درصدی را ثبت کرد. پس‌لرزه های ناشی از سقوط بورس نیویورک به سرعت در بورس های جهانی منتشر شد. بورس های اروپایی و آسیائی با کاهش چشمگیری روبر شدند. شاخص ارزش تمامی بورس های اروپایی و آسیایی روز سه شنبه ۶ فوریه/ ۱۷ بهمن قرمز شدند. بورس های اروپایی و آسیایی امروز با کاهشی در حدود ۲ تا ۵ درصد روبرو شدند.

گرایش کاهشی روز سه شنبه ۶ فوریه/ ۱۷ بهمن در بورس نیویورک ادامه داشت. ارزش شاخص صنعتی داو جونز امروز ۹۶‚۰ درصد کاهش یافت. شاخص نازدک، بورس تکنوژی کاهش ۲۱‚۰ درصدی داشت و شاخص «اس اند پی ۵۰۰» ۳۸‚۰ درصد کاهش یافت.

بورس های بزرگ اروپایی با قدری کمتر از هنگام گشایش در روز سه شنبه یا کاهش های قابل توجهی ربرو شدند. بورس پاریس کاهش ۳۱‚۲ درصدی داشت. بورس لندن کاهش ۹۵‚۱ درصدی و بورس فرانکفورت یک کاهش ۱۵‚۲ درصدی را تجریه کردند.

در همین حال، در روز سه شنبه با آغاز به کار بازار‌های بورس آسیا، ارزش شاخص سهام در این بازار ها نیز سقوط کرد. شاخص سهام نیکی در بورس توکیو ۵.۶ درصد و بورس تایوان ۵.۳ درصد و بورش شانگهای بیش از ۳ درصد از ارزش خود را از دست دادند.

خبرگزاری رویترز گزارش می دهد که سقوط ارزش سهام داو جونز در دوشنبه بی سابقه بوده است. شاخص های «اس اند پی ۵۰۰» و داو جونز بیشترین کاهش ارزش را از ۲۰۱۱ تاکنون داشته اند.

کارشناسان بازار سهام گفته اند، گزارش بیکاری که توسط وزارت کار آمریکا روز جمعه منتشر شد، نشان می داد که میزان اشتغال در ماه ژانویه بیش از حد انتظار رشد کرده و هم زمان نیز دستمزدها در آمریکا افزایش یافته است. این موضوع، نگرانی ها در خصوص احتمال افزایش تورم و در نتیجه افزایش نرخ بهره در آمریکا از سوی بانک مرکزی این کشور را افزایش داده است.

بازار سهام در آمریکا از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ طی یک سال اخیر به رکورد تازه ای دست یافت. سقوط دیروز بورس نیویورک امیدواری ها برای تداوم رشد شتابان شاخص های بورس در آمریکا را به یکباره فرو ریخت.

با این حال، به دنبال سقوط ارزش شاخص اصلی سهام در بازار بورس نیویورک، کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد که دونالد ترامپ بر بنیان های اقتصادی بلند مدت آمریکامتمرکز شده و تغییرات مقطعی بورس نمی تواند موجب نگرانی شود.

ژان-لویی موریه اقتصاد دان فرانسوی در شرکت مالی « اورِل بی جی سی» به خبرگزاری فرانسه گفت که این تغییر در بورس نیویورک بسیار خشن بود و سرمایه گذاران چنین کاهشی را از سال ها پیش تجریه نکرده بوند.

در فردای سقوط بورس نیویورک روز سه شنبه اکثریت کارشناسان مالی این پرسش را مطرح می کردند که آیا این سقوط گذرا بوده و یا اینکه سرآغاز فرآیند کاهش و سقوط واقعی شاخص های بورس است.

بعضی از کارشناسان می گویند با توجه به سلامت اقتصادی شرکت ها، خصوصاً شرکت های آمریکایی، کاهش تدریجی و بلند مدت بورس ها توجیه اقتصادی ندارد.

مسئول استراتژی بانک بزرگ تجاری آمریکایی « جی پی مورگان» به خبر گزاری فرانسه گفت که شرایط عینی یک سقوط فاحش بورس هنوز ایجاد نشده است. او تأکید کرد که در سطح اقتصادی هیچ تغییر منفی مشاهده نمی شود و اخرین شاخص ها از سلامت اقتصاد جهانی حکایت دارند.

Share