دولت روحانی پولی برای خرید بوئینگ و ایرباس ندارد

 

کیهان لندن :  – دولت مدعی بود عدم تأمین پیش‌پرداخت برای هواپیماهای سفارش شده مشخص نبودن تکلیف خروج آمریکا از برجام است در حالی که جیب دولت برای این پرداخت خالی است و به همین دلیل احتمال لغو قرارداد خرید هواپیما وجود دارد.

 

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خبر داد دولت روحانی پولی ندارد که بابت هواپیماهای سفارش داده شده به دو شرکت ایرباس و بوئینگ بپردازد.

 

محمدرضا رضایی‌ کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی همچنین تاکید کرد تا زمانی که ایران پیش‌پرداخت ساخت هواپیما به دو شرکت ایرباس و بوئینگ را پرداخت نکند این دو شرکت برای ساختن هواپیما اقدام نمی‌کنند.

رضایی کوچی در توضیح این شرایط گفت: «در ابتدای عقد قرارداد با دو شرکت هواپیماسازی ایرباس و بوئینگ قرار بود این دو شرکت هزینه مورد نیاز برای ساخت هواپیما را با فاینانس یا سرمایه‌گذاری خارجی متقبل شوند. اما در هفته‌های گذشته شاهد بودیم که مدیران این دو شرکت در اظهاراتی از فاینانس اعتبارات ساخت هواپیما برای ایران عقب‌نشینی کرده‌اند، از طرفی با توجه به رقم بالای پیش پرداخت ساخت هواپیماهای سفارش داده شده از سوی ایران دولت نیز هرگز قادر به پرداخت این پول نخواهد بود.»

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: «با توجه به اینکه مجوز خرید هواپیما از بوئینگ و ایرباس تنها دو سال اعتبار دارد، پایان زمان مجوز دو ساله ایران به معنای محروم شدن دوباره کشورمان از خرید هواپیما است.»

به گفته رضایی کوچی با توجه به میزان محدود اعتبارات عمرانی و اینکه این اعتبارات بر اساس اولویت باید به زیرساخت‌های شبکه ریلی و تجهیز جاده‌ها و آبخیزداری اختصاص یابد، دولت پولی برای واریز پیش پرداخت ساخت هواپیما در اختیار ندارد.

گفتنی است جان لئی مدیر فروش ایرباس اواخر دی‌ماه سال جاری نسبت به تاخیر ارائه پیش‌پرداخت‌ قرارداد خرید هواپیماهای ایران‌ایر هشدار داده بود. یک روز پس از سخنان مدیر فروش ایرباس اصغر فخریه‌ کاشان قائم مقام وزیر راه از احتمال خروج سفارشات ایران از خط تولید این کمپانی هواپیماسازی خبر داد.

البته قائم مقام وزیر راه موضوع دیرکرد ایران در تأمین پیش‌پرداخت را کلی‌گویی عنوان کرده و گفته بود: «باید مطمئن شویم مجوز فروش هواپیما به ایران معتبر باقی می‌ماند، برای رفع این مسائل در حال مذاکره هستیم که باعث تاخیر در ارائه پیش‌پرداخت‌ها شده است.»

او در پاسخ به این پرسش که آیا تاخیر در پیش‌پرداخت‌ها باعث تاخیر تحویل هواپیما و تاثیر در زمانبندی می‌شود، گفت: «در قرارداد هم ذکر شده است که اگر ایران ایر به هر دلیلی پرداخت‌ها را با تاخیر انجام دهد، این اقدام می‌تواند در زمانبندی تحویل هواپیما‌ها اثرگذار باشد البته ممکن است که تاثیرگذار هم نباشد یا اینکه ممکن است سفارشات ایران را از خط تولید خارج کنند و به شرکت متقاضی دیگری تحویل دهند و سفارش ایران در نوبت بعدی تحویل شود.»

قاوئم مقام وزیر راه یک ماه پیش از این اظهارات و در اواخر آذرماه از ورود ۱۲ فروند هواپیمای ایرباس و ATR در سال ۲۰۱۷ خبر داده و گفته بود فاینانس ۴۷ هواپیمای ایرباس و بویینگ را تامین کرده‌ایم و قرار نیست شرکت آمریکایی خط اعتباری را تامین کند، تامین فاینانس می‌تواند از سوی شرکت آمریکایی مقیم خارج انجام شود.

اکنون رئیس کمیسیون عمران مجلس از جیبِ خالی دولت برای تأمین پیش‌پرداخت خرید هواپیما خبر می‌دهد و با توجه به اینکه دونالد ترامپ نیز تا کنون تصمیمی برای خروج از برجام نگرفته است به نظر می‌رسد سخنان قائم مقام وزیر راه درباره انتظار دولت ایران برای مشخص شدن تکلیف برجام راهی برای اعتراف نکردن به بی‌پولی و صندوق خالی دولت بوده است.

Share