نخست‌وزیر پیشین بنگلادش به جرم فساد مالی به پنج‌سال زندان محکوم شد

 

خالده ضیاء، نخست‌وزیر پیشین بنگلادش، روز پنج‌شنبه ۱۹ بهمن‌ماه، به جرم فساد مالی به پنج‌سال زندان محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، از صبح روز پنج‌شنبه، پیش از تشکیل جلسه برای اعلام رأی دادگاه خالده ضیاء، هواداران او که به جرم فساد مالی درحال محاکمه بود، به خیابان‌ها آمده بودند؛ اما با دخالت نیروهای پلیس،تظاهرات هواداران رهبر مخالفان دولت بنگلادش، به خشونت کشیده شد.

 

نیروهای امنیتی و پلیس بنگلادش، از چند روز پیش، به‌حالت آماده‌باش کامل درآمده‌ بودند؛ اما فعالان سیاسی مخالف دولت بنگلادش، روز پنج‌شنبه با نادیده گرفتن اقدامات امنیتی دولت، اتومبیل حامل خالده ضیاء را تا ساختمان دادگاه در داکا، پایتخت بنگلادش همراهی کردند.

خالده ضیاء که پیش از این، دوبار نخست‌وزیر بوده، رهبر حزب ناسیونالیست بنگلادش (BNP) است. براساس حکم امروز دادگاه، خالده ضیاء، به ۵ سال زندان محکوم شده است، اما دادگاه حتی ممکن بود برای نخست‌وزیر پیشین بنگلادش، حکم سنگینی مانند حبس ابد هم صادر کند.

او متهم شده که مبلغ ۲۵۲هزار دلار از حساب بانکی یک سازمان خیریه برای رسیدگی به امور کودکان یتیم، دزدیده است. خالده ضیاء همواره این اتهام را تکذیب کرده و آن را یک توطئه‌ی سیاسی علیه خود و حزب متبوعش خوانده است.

او که رقیب سنتی شیخ حسینا، نخست‌وزیر کنونی بنگلادش به‌شمار می‌رود، با این محکومیت پنج‌ساله، از شرکت در انتخابات ماه دسامبر در آن کشور نیز منع شده است.

در تظاهرات خونین سال ۲۰۱۴ در بنگلادش، بیش‌از ۲۰۰ نفر از هواداران خالده ضیاء و نیروهای اسلام‌گرای متحد آن گروه، کشته شدند.

Share