سرمایه‌گذاری جورج سوروس برای برگزاری رفراندوم دوم برگزیت

 

 روز پنج‌شنبه ۱۹ بهمن‌ماه، در گزارشی می‌نویسد که جورج سوروس، میلیاردر معروف، با سرمایه‌گذاری و پشتیبانی مالی از فعالیت گروه‌های مخالف برگزیت، برای شکست طرح خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا، به‌نوعی «توطئه» کرده است.

به گزارش تلگراف، جورج سوروس، مردی که بانک ملی انگلستان (Bank of England) را ورشکسته کرد، اکنون مخفیانه برای شکست و جلوگیری از انجام برگزیت، به‌نوعی توطئه کرده است. سوروس با اهدای ۴۰۰ هزار پوند به گروه «بهترین برای بریتانیا» (Best for Britain)، به هدف برگزاری یک رفراندوم دوم درمورد برگزیت، یاری می‌رساند.

در طرح او همچنین برنامه‌هایی برای برگزاری راهپیمایی‌های اعتراضی علیه برگزیت و جلب نظر نمایندگان پارلمان در این مورد، برای زیر فشار گذاشتن ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، وجود دارد.

به نوشته‌ی تلگراف، سوروس یکی از سه نفر اشخاص سرشناسی است که اکنون با استفاده از سرمایه و نفوذ خود، از سازمان‌ها و گروه‌های هوادار ماندن بریتانیا در اتحادیه‌ی اروپا حمایت می‌کنند. آن‌ها قرار است به‌زودی در ماه جاری، یک کارزار تبلیغاتی گسترده به‌منظور جلب حمایت عمومی در کشور، برای برگزاری یک رفراندوم دوم درمورد برگزیت به‌راه بیندازند.

بنابر گزارش‌‌ها، یکی از برنامه‌های این کارزار، کسب حمایت تعداد کافی از نمایندگان پارلمان برای دادن رأی منفی به متن آخرین توافق میان بریتانیا و اتحادیه‌ی اروپاست. این رأی منفی می‌تواند دولت را ناچار به برگزاری یک رفراندوم دوم کند.

در تبلیغات مورد نظر سوروس و گروه «بهترین برای بریتانیا»، آمده است: «مردم کشور باید آگاه باشند که برگزیت یک توافق کامل و تمام‌شده نیست و هنوز هم برای توقف آن، وقت داریم».

Share