شماری از امامان جمعه در ایران از پیشنهاد حسن روحانی درباره برگزاری رفراندوم بشدت انتقاد کردند

 

رادیو فردا :  شماری از امامان جمعه در ایران با اشاره به سخنان هفته گذشته حسن روحانی درباره برگزاری رفراندوم، بشدت از طرح موضوع همه‌پرسی انتقاد کردند.

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، پیشنهاد برگزاری همه‌پرسی را «غلط» و نشانه طرفداری از «مردمسالاری سکولار» خواند. او در خطبه‌های نماز جمعه بدون ذکر نام حسن روحانی گفت: «اساس نظام و انقلاب را به خاطر خوشایند یک اقلیت لائیک وابسته به غرب به باد اشکال نگیرید».

شماری دیگر از امامان جمعه از جمله در شهرهای قم، اهواز و شهرری نیز راهپیمایی حکومتی ۲۲ بهمن را «به معنای رفراندوم» خوانده و از پیشنهاد برگزاری رفراندوم انتقاد کردند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، با اشاره به موضوعاتی مانند رد صلاحیت نامزدها در انتخابات و حریم خصوصی مردم و با اشاره به اصل ۵۹ قانون اساسی، گفت که در موضوعات مورد اختلاف بین نهادهای جمهوری اسلامی باید به همه‌پرسی مراجعه کرد. همزمان، ۱۵ فعال سیاسی و مدنی نیز با تأکید بر آنچه «اصلاح‌ناپذیری» حکومت جمهوری اسلامی توصیف کردند، خواستار برگزاری همه‌پرسی تحت نظارت سازمان ملل متحد برای «گذار مسالمت‌آمیز» از حکومت فعلی «به یک دموکراسی سکولار پارلمانی» شده بودند.

Share