سقوط هواپیمای مسافری تهران یاسوج با ۶۶ مسافر

 

اخبار روز :  یک فروند هواپیمای مسافربری که از تهران به مقصد یاسوج در حال پرواز بود ۲۰ دقیقه پس از پرواز از رادار محو شده و در محدوده سمیرم اصفهان سقوط کرد. بنابر گزارشها، ۶۶ مسافر در پرواز بوده است. همچنین هلال احمر کشور اعلام کرد که پایگاه های امدادی استان اصفهان در آماده باش هستند و نیروهای امدادی ٣ پایگاه به محل حادثه در سمیرم اعزام شدند.

فرماندار بویراحمد گفت: هواپیمای مسافربری تهران _ یاسوج در کوه‌های دنا سقوط کرد به دلیل مه آلود بودن هوا، اورژانس هوایی استان قادر به فرود نشد و هم اکنون با خودرو درحال اعزام به محل هستند.

گفته می شود همه ی سرنشینان و خدمه ی این هواپیما کشته شده اند.

شرکت هواپیمایی آسمان ۶ فروند هواپیمای ای تی آر ۷۲- ۲۰۰ را از سال ۱۹۹٣ میلادی در اختیار داشت که سه فروند از آنها همچنان در مسیرهای مختلف داخلی پرواز می کرد.

هواپیمای حادثه دیده از ۲۵ سال پیش در اختیار شرکت آسمان بود.

هواپیمای ای تی آر ۲۰۰ (ATR۷۲-۲۰۰) که صبح امروز در مسیر تهران به یاسوج سقوط کرد، از نسل قدیمی این نوع هواپیما به شمار می رفت که ۶۰ مسافر و ۶ خدمه پروازی داشت.

این ۶ فروند هواپیمای شرکت ای تی آر ایتالیا از ۲۵ سال پیش پروازهای خود را در شرکت آسمان آغاز کرد؛ سه فروند آن زمین گیر شده بود اما سه فروند دیگر همچنان عملیاتی بودند.

رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از تشکیل کمیته بحران این سازمان برای بررسی دلایل سقوط هواپیمای ای تی آر ۲۰۰ شرکت آسمان خبر داد و به ایرنا گفت: این هواپیما موقع برخاستن از فرودگاه مهرآباد بدون هیچ مشکل فنی عازم یاسوج شد اما در ۱۲۰ کیلومتری شهرستان سمیرم سقوط کرده است.

وی اظهار داشت: هم اکنون تیم بررسی دلایل بروز این حادثه در سازمان هواپیمایی کشوری در حال عزیمت به منطقه است تا از نزدیک علت سقوط را بررسی کند.

شرکت هواپیمایی آسمان، هم اکنون به طور متوسط ماهانه بیش از هزار پرواز در مسیرهای داخلی از طریق فرودگاه مهرآباد انجام می دهد که این بیش از ۲ برابر برخی از شرکت های هواپیمایی داخلی است.

هواپیمای سانحه دیده و سرنشینان آن تحت پوشش بیمه ایران قرار داشتند.

هم اکنون روزانه حدود ۲ پرواز توسط شرکت های داخلی و خارجی از آسمان ایران انجام می شود که بیش از ٨۰۰ پرواز مربوط به شرکت های ایرانی است که در مسیرهای بین المللی و داخلی پرواز می کنند و مرکز کنترل فضای کشور همه این پروازها را در مسیرهای مختلف هدایت می کند.

Share