تجمع دراویش گنابادی در شمال تهران به خشونت کشیده شد

 

بی بی سی :  تجمع تعدادی از دراویش گنابادی در شمال تهران در اعتراض به بازداشت یکی از اعضای این گروه، به درگیری با پلیس و خشونت منجر شده است.

تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهد که این درگیری در مقابل کلانتری ۱۰۲ خیابان پاسداران رخ داده است.

در ویدیوهایی که در ساعات اولیه تجمع منتشر شد، دراویش معترض در مقابل کلانتری تحصن کرده بودند و “الله اکبر” می‌گفتند.

در ویدیوهای بعدی تجمع‌کنندگانی که تعدادی از آنها چوب یا چماق به دست دارند، با گاز اشک‌آور و شلیک هوایی مأموران نیروی ویژه پلیس متفرق می‌شوند.

کانال تلگرام مجذوبان نور، وابسته به دراویش نعمت‌اللهی می‌گوید که چند نفر از درویشان مورد اصابت گلوله مأموران قرار گرفته‌اند. بنا بر این گزارش سه نفر از معترضان “به شدت آسیب دیده‌اند”.

بعضی گزارش‌ها حاکی است نیروهای ویژه پلیس تعدادی از معترضان را بازداشت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا محسن همدانی، معاون امنیتی استانداری تهران، تجمع دراویش را “غیرقانونی” خوانده و گفته است که شورای تامین استان تهران درباره این موضوع تشکیل جلسه داده است.

آقای همدانی گفته است که هنوز از تیراندازی و دلایل آن جزییاتی در دست نیست.

 

این افراد از صبح امروز در اعتراض به بازداشت یکی از دراویش نعمت‌اللهی گنابادی به نام نعمت‌الله ریاحی، تجمع کرده بودند. به نوشته مجذوبان نور، آقای ریاحی “از دراویش ساکن شهرکرد است که در جریانات اخیر گلستان هفتم به تهران آمده بود.”

حدود دو هفته پیش هم دراویش در مقابل خانه نورعلی تابنده، رهبر دراویش گنابادی در خیابان گلستان هفتم در پاسداران تجمع کرده بودند که آن درگیری هم به خشونت کشیده شد.

بعد از آن درگیری حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران گفته بود: “پلیس، دادستانی و دیگر دستگاه‌های مسئول، هیچ گونه برنامه‌ای برای برخورد با دراویش گنابادی در تهران نداشته و ندارند.”

Share