تظاهرات ضدحکومتی، فرصتی برای روحانی

 

روزنامه «واشنگتن‌پست» در تحلیلی پیرامون تحولات اخیر در صحنه سیاسی ـ اجتماعی ایران می‌نویسد که گسترده‌ترین نمایش اعتراضات مردم ایران علیه حاکمان خود در ماه‌های اخیر، از دید حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، فرصتی برای پیشبرد اصلاحات مورد نظر دولت او فراهم آورده است.

روحانی سعی کرده است تا از خشم مردم ایران نسبت‌به نابسامانی‌های اقتصادی و سیاسی کشور، مانند اهرمی برای جا انداختن برنامه‌های دولت خود استفاده کند.

به‌دنبال تظاهرات دی‌ماه (ماه دسامبر)، روحانی فشار بر نیروهای نظامی، ازجمله سپاه پاسداران را برای دور نگه‌داشتن آن‌ها از فعالیت‌های اقتصادی بیشتر کرده است. روحانی طرح بازسازی سیتسم به‌هم‌ریخته بانکی کشور را هم که یکی از دلایل اعتراضات اجتماعی اخیر بوده است، برای حذف مراکز پرقدرت مالی و فاسد به‌اجرا درآورده است.

به‌نظر می‌رسد این موضع‌گیری‌های روحانی با رضایت علی خامنه‌ای، رهبر مذهبی ایران مواجه شده است؛ زیرا او در یکی از آخرین سخنرانی‌های خود اعتراف کرده که از بی‌عدالتی‌های حاکم بر جامعه آگاه است و حتی به‌دلیل کم‌کاری مقامات دولتی، از مردم پوزش خواسته است.

هنری روم، پژوهشگر امور ایران در مؤسسه مشاوره ریسک سیاسی باعنوان «یوریژیا گروپ» (Eurasia Group) به واشنگتن‌پست گفته است: «تا این‌جای کار، روحانی فعلاً موفق شده است خامنه‌ای را به‌ناچار آگاه کند که نفوذ و فساد مالی سپاه پاسداران، از رشد اقتصادی کشور جلوگیری کرده است.

فرزان ثابت از مرکز «حکومت‌‌مداری جهانی» مؤسسه عالی ژنو (Graduate Institute’s Global Governance Center) می‌گوید: «ایران در وضعیت بسیار بدی قرار دارد و چهره‌ اقتصاد آن کشور را رکود، سیل جوانان بیکار، اختلاس و دزدی پس‌انداز بازنشستگان و مؤسسات مالی فاسد و غیرقانونی که یک‌شبه نابود می‌شوند، ترسیم می‌کند.

Share