گفت‌وگوی هدایت‌کننده حمله به سفارت ایران در لندن

 

ایران اینترنشنال :  مهدی حسینی که گفته می شود هدایت کننده حمله به سفارت ایران در لندن است به ایران اینترنشنال گفت معترضان فقط قصد ابراز مخالفت با دستگیری اخیر را داشتند و این اقدام از قبل برنامه‌ریزی نشده بود.

 

حسینی اعلام کرد در هنگام پخش زنده تلویزیونی این تظاهرات از شبکه فدک که به آیت‌الله شیرازی نزدیک است، برخی از معترضان به بالای بالکن سفارت جمهوری اسلامی رفتند تا پرچم‌های گروه خدام المهدی را جلوی دوربین تلویزیون به اهتزاز درآورند.

 

به گفته او این تظاهرات در اعتراض به بازداشت فرزند آیت الله شیرازی و همچنین ربوده شدن محمد علی الموسوی که دو سال پیش توسط حزب الله لبنان ربوده و به ایران انتقال داده شده، صورت گرفته است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که برخی از معترضان روز جمعه ۱۸ اسفند‌ماه به ساختمان سفارت ایران در لندن وارد شده و پرچم ایران را به پایین کشیدند. این افراد سپس اقدام به برافراشتن پرچم خود بر روی بالکن سفارت ایران کردند اما سرانجام توسط پلیس لندن بازداشت شدند.

 

پیش‌تر قاسم فهد، نماینده رسانه‌ای آیت الله شیرازی در لندن در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال ورود برخی از معترضان را به داخل سفارت ایران را اقدامی خودسرانه خوانده بود که به بیت آیت الله شیرازی بی‌ارتباط است.

همچنین تلویزیون امام حسین که از کربلا پخش می‌شود و به آیت‌الله شیرازی نزدیک است با پخش اطلاعیه‌ای تاکید کرد که اقداماتی تند از نظر آیت الله شیرازی جایی ندارد.

 

حسینی همچنین به ایران اینترنشنال گفت که اعتراض برای بازداشت حسین شیرازی و محمد علی الموسوی ادامه خواهد یافت.

روز سه‌شنبه ۱۵ اسفند، نیروهای امنیتی ایران حسین شیرازی را در قم دستگیر کرده و به مکان نامعلومی انتقال دادند. با این‌که دلیل بازداشت او به طور رسمی اعلام نشده، نزدیکان او ویدیوی سخنرانی انتقادی او هم‌زمان با اعتراضات سراسری دی‌ماه امسال را دلیل احتمالی این  بازداشت دانسته‌اند.

حسین شیرازی که از منتقدان حکومت مذهبی ایران است، اخیرا طی یک سخنرانی ولی فقیه را به «فراعنه مصر» تشبیه کرد.

او گفت که «جایگاه ولایت فقیه با جایگاه فراعنه قدیم مصر به دلیل این‌که آنان خود را از هر گونه انتقاد و پاسخگویی فارغ می‌دانستند، یکی است».

حسین شیرازی هم‌چنین با تاختن به سیاست‌های جمهوری اسلامی، افزود: «الان اگر بخواهند آبروی یک نفر را ببرند با او چکار می‌کنند؟ می‌گویند ضد ولایت فقیه است؛ … ، به خدا سوگند ولایت فقیه همان “من خدای برتر شما هستم” است و نه چیزی دیگر».

او در بخش دیگری از این سخنرانی گفت که «ولایت فقیه یعنی تو عبد هستی، زمانی که فرعون چنین حرفی زد هم عجیب بود، در دنیای امروز که جای خود دارد».

Share