پلیس لندن: مهاجمان به سفارت ایران مسلح نبودند

 

بی بی سی :  مقام‌های ایرانی می‌گویند پلیس لندن در برخورد با مهاجمان به سفارت ایران در بریتانیا، با “چند ساعت” تاخیر وارد عمل شده و در این زمینه قوانین بین‌المللی رعایت نشده است.

پلیس لندن می‌گوید مهاجمان مسلح نبوده و ظرف دو ساعت و ۴۰ دقیقه بازداشت شدند. دو نفر از آنها زیر ۱۸ سال سن دارند.

عصر جمعه چهار نفر وارد سفارت ایران در لندن شدند و با پایین کشیدن پرچم ایران، پرچمی با عنوان “خدام المهدی” را بالا بردند. این افراد پس از حدود سه ساعت بازداشت شدند.

این افراد از هواداران آیت‌الله صادق شیرازی، مرجع تقلید شیعه منتقد حکومت ایران، بوده‌اند.

 

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران، گفته است: “براساس آنچه تا این لحظه گزارش شده پلیس انگلیس پس از گذشت چند ساعت از حمله افراد مهاجم به سفارتخانه وارد عمل شده و با آنها برخورد کرده است.”

آقای نوبخت گفته است که پیشاپیش مشخص است که در این خصوص قواعد بین‌المللی رعایت نشده و جمهوری اسلامی قطعا در برابر این اتفاق واکنش قاطع خواهد داشت.”

پلیس لندن به بی‌بی‌سی فارسی گفت گزارش حمله ساعت ۱۶:۲۰ (به وقت محلی) داده شد و پس از اعزام ماموران هر چهار نفر تا ساعت ۱۸:۴۰ بازداشت شدند.

بنا به اعلام پلیس لندن این افراد ۲۹، ۱۸، ۱۷ و ۱۶ ساله بوده و به تخریب اموال و ورود غیرقانونی به محل دیپلماتیک متهم شده‌اند و تحقیقات درباره اقدام آنان ادامه دارد.

پلیس می‌گوید این افراد وارد ساختمان اصلی سفارت نشده و هیچ یک از آنها مسلح نبوده‌اند. این در حالی است که روز جمعه حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن، گفت مهاجمان قمه همراه داشتند.

 بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، گفته است: “ورود این افراد به بالکن سفارت و تعرض به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در لندن نمی‌تواند بدون موافقت یا چشم پوشی نیروهای امنیتی و پلیس انگلیس صورت گرفته باشد.”

او گفته تامین امنیت سفارت به عهده دولت بریتانیا بوده و بنابراین باید وزارت خارجه سفیر بریتانیا را احضار کند.

جمعه شب سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت عباس عراقچی “اعتراض شدید” ایران را به سفیر بریتانیا منتقل کرده است و سفیر بریتانیا در ایران، به خاطر این حادثه “عذرخواهی رسمی” کرده است.

حمله هواداران آیت‌الله شیرازی به سفارت ایران در لندن چند روز پس از بازداشت حسین شیرازی، پسر صادق شیرازی انجام گرفت.

حسین شیرازی در یک سخنرانی گستره قدرت ولی فقیه را “عجیب‌تر از حرف‌های فرعون” خواند.

Share