زد و خورد در سیزده بدر ایرانیان در آلمان

 

دویچه وله – درگیری میان دو گروه از کسانی که برای گذراندن سیزده‌به‌در به پارکی در شهر کلن رفته بودند کار را به دخالت پلیس کشاند. در شهر مونیخ نیز بین گروهی از شرکت‌کنندگان مراسم سیزده‌به‌در زد و خورد فیزیکی روی داده است.

روز دوشنبه ۲ آوریل (۱۳ فروردین) به رسم همه‌ساله، ایرانیان مقیم کلن و شهرهای اطراف برای گذراندن سیزده‌به‌در به پارک بزرگ “هاوس ‌ام‌ زی” رفتند. امسال اما درگیری میان دو گروه از شرکت‌کنندگان در این مراسم این جشن را به صحنه زد و خورد و دخالت پلیس و ورود آمبولانس بدل کرد.

اصغر نصرتی یکی از ایرانیان مقیم کلن که در این پارک حضور داشته در صفحه فیس‌بوکش شرحی مختصر از این ماجرا نوشته است. او دراین باره به دویچه‌وله گفت که از دور صدای شلیک و زدوخورد را شنیده و وقتی به محل حادثه رسیده چند جوان که بالاتنه‌هایشان هم لخت بوده سوار ماشین بودند و شماری هم ملتهب مشغول گفت‌وگو.

 

به گفته آقای نصرتی دو دعوا در این روز رخ داده که یکی حوالی ساعت چهار بعدازظهر و دیگری ۶ بعدازظهر بوده و دعوای دومی کار را به دخالت پلیس کشانده است.

روزنامه آلمانی اکسپرس شرح این مرافعه را با عنوان “زدو خورد گروهی در هاوس‌ام‌زی” نوشته و خبر از زخمی شدن پنج نفر داده است. بر اساس این گزارش نیروهای پلیس ساعت ۱۸:۴۰ به محل حادثه رفته‌اند و در ساعت ۲۱:۱۵ عملیات پلیس و نیروهای امدادی پایان گرفته است. شاهدان عینی از شلیک پنج گلوله گازی خبر داده‌اند.

روزنامه اکسپرس از وقوع درگیری میان دو خانواده کرد خبر داده و همچنین نوشته پنج نفر جراحت سطحی برداشتند. همچنین یک نفر که اقامت غیرقانونی در آلمان داشته در جریان این درگیری دستگیر شده است. هنوز مشخص نیست که این فرد در مرافعه دخالت داشته یا به طور اتفاقی آنجا حضور داشته است.

در خبر دیگری که از طریق توییتر منتشر شده، یک گروه از کسانی که در پارکی در شهر مونیخ برای سیزده‌به‌در گرد آمده بودند، درگیری فیزیکی با هم پیدا کرده‌اند. فیلمی از این درگیری در شبکه توییتر منتشر شده است.

مشکلات سیزده‌به‌در در “هاوس‌ام‌زی”

مشاجره و زد و خورد در تجمعات مختلف ایرانی‌ها در خارج، از کنسرت‌ها تا جشن‌های عمومی بی‌سابقه نیست که به عوامل گوناگونی، از جمله میزان انتگراسیون در جامعه میزبان نسبت داده می‌شود. بنا بر آمارهای رسمی، ایرانیان بیشترین تعداد تحصیل‌کرده و دارای مشاغل بالای مدیریتی را در میان مهاجران آلمان دارند، با این حال در برخی از موارد تجمع ایرانی‌ها در آلمان با زدوخورد و مرافعه و یا بی‌نظمی مشهود همراه است.

تجمع ایرانیان در پارک هاوس‌ام‌زی شهر کلن هم همه‌ساله با حاشیه‌هایی روبروست؛ از جمله اینکه شرکت‌کنندگان خودروهایشان را در محوطه پارک ممنوع پارک می‌کنند و به همین دلیل همه‌ساله ماموران نظم عمومی شهر، جریمه‌ی ۳۵ یورو برای هر خودرو برای آنها تعیین می‌کنند.

خروج خودروها از محوطه پارک ممنوع نیز اغلب با عبور از روی چمن‌ها صورت می‌گیرد که این کار هم در آلمان ممنوع است.

نکته دیگر استفاده از توالت رستورانی است که در این پارک قرار دارد و قاعدتا تنها برای استفاده مشتریان رستوران است اما شرکت‌کنندگان در مراسم سیزده‌به‌در از این توالت استفاده می‌کنند و همین مسئله باعث درگیری لفظی میان پرسنل رستوران و شرکت‌کنندگان مراسم سیزده‌به‌در می‌شود.

امسال اما گویا این رستوران از خیر درآمد در روز تعطیل دوشنبه عید پاک گذشته و کلا رستوران را در روز سیزده‌به‌در تعطیل کرده است.

اصغر نصرتی در این باره در صفحه فیس‌بوکش نوشته: «رستوران مجاور محل که هرسال در نبردی نابرابر با ایرانی‌های سمج برای مقابله با ازدحام جلوی توالت‌هایش نیروی عظیمی را از دست می‌داد، امسال از ابتدای کار رستوران را بست تا اگر امکان حفظ محل پارک ماشینها را برای مشتری‌هایش ندارد، حداقل توالت‌هایش را از این قوم چای‌خور و قلیان کش و توالت برو در امان بدارد!»

تخریب فضای سبز، روشن کردن آتش و بالا رفتن کودکان از درخت نیز از دیگر ممنوعیاتی است که برخی از ایرانیان با آنکه سالهاست در آلمان زندگی می‌کنند هنوز نتوانسته‌اند با آن کنار بیایند.

 

Share