پیروزی مجدد راستگرایان ناسیونالیست‌ در مجارستان

 

دویچه وله :  حزب ملی‌گرای راست “فیدز” به رهبری ویکتور اوربان در مجارستان با ۴ / ۴۹ درصد آرا برنده انتخابات پارلمانی شد. بدین ترتیب اوربان بار دیگر نخست‌وزیر این کشور اروپای شرقی خواهد شد.

انتخابات پارلمانی مجارستان با مشارکت ۷۰ درصد واجدان شرایط به سود راستگرایان ناسیونالیست‌ این کشور به پایان رسید. حزب ملی‌گرای “فیدز” توانست با به دست آوردن ۴/۴۹ درصد آرای کسب‌شده، برنده این انتخابات شود و بر اساس قانون اساسی این کشور می‌تواند دوسوم کرسی‌های پارلمان را در اختیار داشته باشد.

 

اوربان از “پیروزی تاریخی” صحبت کرده و گفته این پیروزی امکانی به او داده تا از خودش و از مجارستان دفاع کند.

 

برنده دیگر این انتخابات، حزب راست افراطی “جوبیک” بود که ۲۰ درصد آرا را به دست آورد. سوسیالیست‌ها توانستند در این انتخابات ۱۲ درصد و سبزها ۷/۶ درصد آرا را به دست آورند.

رهبر حزب راست افراطی جوبیک، گابور وُنا، گفته به قولش عمل کرده و از پستش کناره‌گیری خواهد داد. جولا مولنار، رهبر سوسیالیست‌ها نیز برای استعفا اعلام آمادگی کرده و گفته است: «ما مسئولیت خودمان را برای آنچه اتفاق افتاده (شکست) می‌پذیریم و به انتخاب رای‌دهندگان احترام می‌گذاریم.»

 

مشارکت ۷۰ درصدی واجدان شرایط در انتخابات پارلمانی روز یک‌شنبه مجارستان تا کنون سابقه نداشته است. اوربان با اشاره به همین مشارکت بالا گفته این میزان از مشارکت تمامی تردیدها را از بین می‌برد.

به نظر کارشناسان این میزان از مشارکت کمک بزرگی به اوربان و طرفدارانش خواهد بود. رشد اقتصادی و پایین رفتن آمار بیکاری نیز دو مولفه دیگری هستند که به کمک نخست‌وزیر مجارستان آمده‌اند.

Share