در انتظار دلار ۴۲۰۰ تومانی؛ بعضی صرافی‌ها کرکره خود را پائین کشیدند

 

بی بی سی :   یک روز پس از وعده دولت برای عرضه دلار تک نرخی به قیمت ۴۲۰۰ تومان در بازار ارز، بعضی از گزارش‌های میدانی از تهران حاکی از آن است که تا ساعت ۱۶:۳۰ بوقت محلی هنوز دلار با این قیمت عرضه نشده و این نرخ فقط روی تابلوی اعلان قیمت‌ صرافی‌ها به نمایش درآمده است.

گفته شده بعضی از صرافی‌های هم برای جلوگیری از تجمع متقاضیان و نبود عرضه دلار کرکره‌های خود را پائین کشیده‌ و یا مغازه خود را بسته‌اند و به همین دلیل از حجم صف متقاضیان در برابر صرافی‌ها کاسته شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) بازار ارز تهران صبح امروز (سه‌شنبه ۲۱ فروردین) شاهد حضور گسترده متقاضیان ارز بود.

تعداد زیادی از صرافی‌ها خرید و فروش نمی‌کنند و بعضی از دلالان هم دلار را بالای ۵۵۰۰ تومان می‌فروشند.

همزمان، قیمت تمام سکه طلا (طرح جدید) که دیروز تا مرز دومیلیون تومان پیش رفته بود، امروز به حدود یک میلیون و ۸۵۰ هزار تومان کاهش یافته است.

 

به گفته ایسنا بعضی از صرافی‌ها می‌گویند که “هنوز ارز به صرافی‌ها تزریق نشده” اما قرار است در”ساعات آینده” دلار ۴۲۰۰ تومانی عرضه شود.

محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره زمان توزیع دلار با نرخ جدید امروز (سه‌شنبه ۲۱ فروردین) به خبرنگاران گفته است: “انتظار این بود که رئیس کل بانک مرکزی از صبح امروز در محل کار خود حاضر می‌شد اما این حق نمایندگان مجلس بود که در خصوص بازار ارز سوالات خود را از آقای سیف مطرح کنند؛ به هر حال توزیع ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان به سرعت انجام خواهد شد.”

اسحاق جهانگیری، معاون رییس جمهوری ایران دیشب اعلام کرد از امروز (سه‌شنبه ۲۱ فروردین) دلار تک‌نرخی و به قیمت ۴۲۰۰ تومان عرضه می‌شود و فروش ارز به قیمتی به جز آنچه اعلام شده از امروز “قاچاق تلقی خواهد شد”.

 

بانک مرکزی ایران هم در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که تأمین ارز (دلار به قیمت ۴۲۰۰ تومان) برای تمام “نیازهای قانونی تجاری و تولیدی” است.

بر این اساس دلار تک نرخی فعلا شامل مواردی نظیر ارز مسافرتی نیست و “ضوابط مربوط به تأمین ارز برای مسافران به خارج از کشور، دانشجویی و درمانی و سایر موارد در مبادی خروجی همزمان با فراهم شدن تمهیدات آن اطلاع رسانی خواهد شد.”

در اطلاعیه بانک مرکزی آمده هرکس فقط می‌تواند “حداکثر ۱۰ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها” داشته باشد و هشدار داد “در صورت کشف میزان بیش از آن در اختیار هر شخص، با مرتکب بر اساس قانون برخورد خواهد شد.”

بر همین اساس “تمام اشخاصی که سابقاً اقدام به خرید ارز به صورت اسکناس کرده‌اند و در تاریخ صدور این اطلاعیه (۲۱ فروردین) بیش از ۱۰ هزار یورو یا معادل آن ارز در اختیار دارند، حداکثر تا پایان ماه جاری نسبت به سپرده گذاری ارز در بانک های مزبور یا فروش آن به بانکها اقدام کنند.”

همزمان ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی که برای توضیح درباره وضعیت بازار ارز به مجلس رفته بود در جلسه‌ای متشنج از جایگزینی یورو به جای دلار سخن گفت:

“بنده پیشنهادی را با حضرت آقا (آیت‌الله خامنه‌ای) مطرح کردم که یورو در مبادلات ارزی جایگزین دلار شود چرا که دلار نقشی در مبادلات خارجی ما ندارد و ایشان هم از این موضوع استقبال کردند.”

این پیشنهاد در حالی است که بیش از یک ماه پیش (اواخر فوریه) بانک مرکزی در ابلاغیه‌ای ثبت سفارش واردات با دلار امریکا ممنوع اعلام کرده بود.

 

محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه هم امروز در نشستی با خبرنگاران به دلایل التهاب بازار ارز در ماه‌های اخیر پرداخت:

“با توجه به مباحث داخلی و خارجی، عده ای ارز را به صورت سرمایه از کشور خارج کردند. اطلاعاتی که از خروج سرمایه داده شد، نشان از این است که بخشی از دارایی ها به صورت سرمایه ارزی خارج می شود.”

آقای نوبخت به تبدیل سرمایه به دلار برای “حفظ ارزش ریال” هم اشاره کرد:

“غیر از اندکی واردات بیشتر خودرو، کسانی وارد بازار ارز شدند که این ارز را نه برای واردات کالا و نه برای واردات خدمات می خواستند. وقتی افراد پس انداز خود را به بازار ارز می برند، نشان می‌دهد که افراد به دنبال حفظ ارزش ریال خود هستند.”

روز دوشنبه (۲۰ فروردین) و پیش از اعلام تصمیم دولت برای ارائه “ارز تک نرخی” به قیمت ۴۲۰۰ تومان، قیمت هر دلار آمریکا به حدود ۶۰۰۰ تومان صعود کرد.

تحولات اخیر بازار طلا را هم بی نصیب نگذاشت و قیمت تمام سکه طلا (امامی) هم به مرز دو میلیون تومان رسید.

الگوی صعودی نرخ ارز در ایران باعث شده تعداد قابل توجهی از شهروندان ایرانی، ارز (به خصوص دلار) را به عنوان منبعی مطمئن برای سرمایه‌گذاری یا دست‌کم حفظ ارزش دارایی‌های خود انتخاب کنند.

قیمت دلار در فروردین ماه سال پیش خورشیدی (۱۳۹۶) حدود ۳۷۵۰ تومان بود و از آن زمان بطور مرتب افزایش یافته است.

 

Share