گزارش مجلس از فساد هشت هزار میلیارد تومانی

 

مجلس شورای اسلامی گزارش تحقیق و تفحص درباره فساد هشت هزار میلیارد تومانی در صندوق ذخیره فرهنگیان را به قوه قضائیه ارسال کرد.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» پرونده فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان که طی دو سال گذشته جنجال‌های بسیاری را به راه انداخته بود، پس اتمام تحقیق و تفحص از سوی مجلس، به قوه قضائیه ارسال شد تا تحقیقات بیشتری درباره این پرونده انجام شود.

صندوق ذخیره فرهنگیان یک موسسه اقتصادی وابسته به آموزش‌وپرورش است که خرداد ۱۳۷۴ با هدف حمایت و تأمین مالی فرهنگیان ایران تأسیس شد. ماهانه پنج درصد از حقوق معلمان و کارکنان وزارت آموزش‌وپرورش کسر و به حساب این صندوق واریز می‌شود. گفته می‌شود این مؤسسه با فعالیت‌های اقتصادی خود که عموماً به صورت اداره شرکت‌ها یا سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها و نیز صنایع بزرگ کشور است، می‌کوشد با تولید ثروت به اصطلاح به ایجاد منافع اقتصادی برای فرهنگیان بپردازد.

هیئت‌امنای صندوق ذخیره فرهنگیان که در رأس آن وزیر آموزش‌وپرورش قرار دارد، طی سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۵ با تخلفات گسترده مالی، یکی از بزرگ‌ترین فسادهای تاریخ اقتصادی ایران را رقم زدند. در مهر ۱۳۹۵ هنگامی‌که مجلس طرح استیضاح علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش‌وپرورش وقت را به دلیل فساد در این صندوق به جریان انداخت، او از سمت خود کناره‌گیری کرد.

مجلس دهم جلسه علنی روز یکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷ را به بررسی گزارش تحقیق و تفحص نمایندگان از صندوق فرهنگیان اختصاص داد و در پایان موافقت شد که این گزارش ۵۸۰ صفحه‌ای برای تحقیقات بیشتر به قوه قضائیه ارسال شود. در خلاصه این گزارش به برخی تخلفات اشاره شده و از کارشناسان دادگستری به عنوان یکی از مقصران اصلی فساد در صندوق یاد شده است.

عمده تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان از طریق بانک سرمایه اتفاق افتاده است. صندوق، بزرگ‌ترین سهام‌دار این بانک محسوب می‌شود. بانک سرمایه بخش عظیمی از منابع صندوق را در قالب تسهیلات به افرادی پرداخت کرده است که هیچ ضمانت معتبر و متناسبی ارائه نکرده‌اند. شهاب‌الدین غندالی، قائم مقام بانک سرمایه و مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان مهر ۱۳۹۵ بازداشت شد و سال گذشته نیز یکی از بدهکاران بزرگ این بانک با ۵۰۰ میلیارد تومان بدهی از کشور گریخت.

خلاصه گزارش یک فساد

خلاصه‌ای از گزارش تحقیق و تفحص مجلس از صندوق ذخیره فرهنگیان که در برخی سایت‌ها منتشر شده، به شرح زیر است:

وزارت آموزش‌وپرورش موظف بوده از قوانین و مقررات عمومی کشور تبعیت کند اما وزیر وقت، در زمان تأسیس صندوق حکم ماده ۱۳۰ قانون محاسبات عمومی را نقض کرده و از ابتدا در شیوه فعالیت صندوق انحراف به وجود آورده است.

مجموع دارایی‌های صندوق بر اساس ترازنامه‌های مالی منتهی به شهریور ۹۵ حدود ۵۶۰۰ میلیارد تومان و تنها دارایی فیزیکی در اختیار صندوق، ساختمان مرکزی واقع در میدان ونک خیابان عطار پلاک ۱۰ به ارزش دفتری حدود ۱۴۷میلیارد تومان است.

حدود ۷۸۸میلیون تومان تحت عنوان پاداش و حق‌الجلسه، بدون هیچ مجوز یا دستوری از سوی هیئت‌امنای صندوق به مدیران پرداخت شده است.

بانک سرمایه مبلغ ۸۰۰ میلیارد ریال با نرخ ۱/۵ درصد به صورت تسهیلات در وجه کارگزار پرداخت کرده است، بدون آنکه در توافقنامه اصلاحی تعهدی در این خصوص داشته باشد.

شرکت کارگزار در ابتدا با نام فاز رایانه ماندگار بوده که بعداً به شرکت فراز آفتاب کاسپین با همان شماره ثبت تغییر نام داده است، ضمن این‌که موضوع فعالیت‌های شرکت فراز رایانه ماندگار در زمان عقد قرارداد با ماهیت قرارداد منعقده هم‌خوانی نداشته است.

در شهریور ۹۱ سرمایه‌گذاری و مشارکت حقوقی در ساخت و تکمیل و تأمین مالی و فروش واحدهای یک مرکز تجاری و اداری معروف به «گل نبی» به مبلغ سه هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال صورت گرفته است که فاقد کارشناسی معتبر در محاسبه املاک و هزینه‌ها در زمینه قرارداد است و بعد از عدم تحقق پروژه فوق در تاریخ ۲۳ آذر ۹۴ مجدداً بدون توجه به آخرین ارزش‌گذاری سه کارشناس رسمی دادگستری، مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان به تهاتر و خرید سهام پروژه معروف به پاژ مشهد به مبلغ ۵۰۴۰ میلیارد ریال اقدام کرده‌اند.

Share