تاثیر اعتراض‌ها در ایران بر وضعیت سیاسی عراق

 

 خبرگزاری المونیتور در گزارشی در مورد تغییر و تحولات جاری در ایران می‌نویسد (+ لینک) تظاهرات ضدحکومتی ماه‌های اخیر در این کشور به‌سختی بر رابطه کشورهای خارجی با ایران تأثیر گذاشته است. در کشور همسایه آن یعنی عراق، آثار این اعتراض‌ها بحث‌های عمیقی را در مورد آینده سیاسی ایران برانگیخته است که پیامدهای آن کل منطقه خاورمیانه را در بر خواهد گرفت.

به نوشته این رسانه: «آن دسته از سیاستمداران شیعه عراقی که با رهبر جمهوری اسلامی آیت‌الله خامنه‌ای رابطه نزدیکی دارند، بلافاصله پس از بروز این تظاهرات گسترده ضدحکومتی در ایران به دفاع از او و جمهوری اسلامی پرداختند. آنها نیز مانند حکومت ایران این تظاهرات و ابراز نارضایتی‌ها را «توطئه خارجی» خوانده‌اند.

 

شیخ جلال‌الدین الصغير از رهبران برجسته شورای عالی شیعیان عراق در صفحه فیسبوک خود اعلام کرده است که امواج شیعه‌گری منطقه را فرا گرفته است و هیچ نیرویی جلودار آن نیست. وی اضافه کرده است که تظاهرات ضددولتی در ایران را عربستان سعودی، آمریکا و اسرائیل ترتیب داده‌اند.»

المونیتور می‌افزاید: «با این حال، بالاترین مقام مذهبی در عراق آیت‌الله عظمی علی السیستانی از هرگونه اظهارنظری در مورد این حوادث مربوط به ایران خودداری کرده است. با این حالنزدیکان این آیت‌الله گوشه‌گیر و آرام که رهبری حوزه نجف را به‌عهده دارد نارضایتی خود را از این‌که ملاهای ایرانی خود را نماینده و رهبر همه شیعیان جهان اعلام می‌کنند پنهان نمی‌کنند.»

یک روحانی بلندپایه شیعه در نجف به المونیتور گفته است: «آنچه در ماه‌های گذشته در ایران اتفاق افتاده است در نتیجه سیاست‌های بی‌عدالتی و سرکوب‌گرانه برخی از مذهبیونی است که بر ایران حکومت می‌کنند. آنها از قدرت خود برای منافع شخصی و برداشتن اموال و ثروت مردم ایران برای ادامه قدرت خود سوءاستفاده می‌کنند.»

به گفته المانیتور، اختلافات حوزه نجف به رهبری آیت‌الله سیستانی با مقام‌های حکومتی ایران نهایتا به موضوع اختیارات و تئوری ولایت فقیه بازمی‌گردد و درحالی که مقام‌های ایرانی آن را مبنای مشروعیت حکومت خود می‌دانند، این روش حکومتی در میان رهبران شیعه در نجف از هیچگونه اعتبار عقلانی برخوردار نیست.

Share