زیباكلام: محل دفن رضاشاه را اعلام نخواهند كرد

 

صادق زیباکلام در گفتگو با سایت «انتخاب خبر» در پاسخ به سؤالی درباره پنهان کاری نسبت به پیکر مومیايی رضاشاه گفت: مساله برای جمهوری اسلامی از آن جایی به وجود آمده که این جنازه امروز پیدا شده است. چرا امروز کشف این جسد مومیایی شده مساله شده است؟ برای اینکه رضا شاه میان اقشار و لایه های جوان تر جامعه، محبوبیت زیادی در ایران پیدا کرده است و این موضوع برای نظام جمهوری اسلامی ناخوشایند است که علی رغم این همه تبلیغات علیه رضا شاه، رضاشاه یک چنین وجهه محترمی در جامعه ایران پیدا کرده است. بنابراین این موضوع واقعاً برای نظام جمهوری اسلامی مشکل شده که با این جسد مومیایی چه کند؟

این تحلیلگر سیاسی تصریح کرد: به اعتقاد من کاری که می کنند این است که بی سر و صدا جنازه را در محل گمنامی دفن کرده تا هیچ آثار و علامتی هم بر جای نماند و بعد از چند روز هم مسئله منتفی و موضوع فراموش می شود؛ اما به عقیده من نظام جمهوری اسلامی برای محبوبیت رضا شاه باید فکری اساسی و عاقلانه انجام دهد.

زیباکلام در پاسخ به این سوال که آیا بهتر نیست که جنازه رضا شاه را با آداب اسلامی دفن کنند، اظهار کرد: اگر رضا شاه محبوبیت پیدا نکرده بود احتمال وقوع چنین اتفاقی ممکن بود. حتی آن هنگام هم خیلی بعید به نظر می رسید؛ اما با توجه به محبوبیتی که رضا شاه پیدا کرده است عمراً جمهوری اسلامی چنین کاری را برای او انجام دهد.

Share