نتانیاهو: ایران برنامه محرمانه ساخت سلاح هسته‌ای را دنبال می‌کند

 

رادیو فردا :  نخست‌وزیر اسرائیل شامگاه دوشنبه ۱۰ اردیبهشت با حضور در وزارت دفاع این کشور، آنچه را که «اسناد و مدارک» پیشرفت محرمانه هسته‌ای ایران و «فریب جهانیان» از سوی تهران نامید، در اختیار رسانه‌ها گذاشت.

به گفته بنیامین نتانیاهو، این مدارک شامل آرشیو برنامه‌های هسته‌ای محرمانه ایران در پروژه «عماد»، «یک دستاورد بزرگ اطلاعاتی» از چیزی است که «جهان تا به حال ندیده بود».

وی اظهار داشت: اسرائیل می‌تواند سند «جدید و قاطعی» را فاش کند که نشان می‌دهد ایران برنامه ساخت سلاح هسته‌ای خود را مخفی کرده است.

نخست‌وزیر اسرائیل با نشان دادن طرح‌ها و نقشه‌هایی مدعی شد که ایران برنامه ساخت سلاح اتمی خود را به نقاط مخفی منتقل کرده است.

آقای نتانیاهو ایران را به «دروغگویی بی‌شرمانه» درباره ماهیت فعالیت هسته‌ای خود متهم کرد و گفت که برنامه جامع اقدام مشترک راه را برای دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای فراهم کرده است.

او از پروژه‌ای مخفی به نام «عماد» سخن گفت که به گفته آقای نتانیاهو، در آن طراحی، ساخت و آزمایش کلاهک‌های هسته‌ای دنبال می‌شود.

نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید فعالیت‌های مخفی اتمی ایران در راستای تولید کلاهک‌هایی معادل «پنج بمب فرود آمده بر هیروشیما» است که قرار است روی موشک‌های بالستیک سوار شوند.

آقای نتانیاهو گفت که اسرائیل «کپی دقیقی» از آرشیو هسته‌ای ایران مشتمل بر ۵۵ هزار صفحه و ۱۸۳ سی‌دی در اختیار دارد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، این مدارک بدست موساد، سازمان جاسوسی و ماموریت‌های ویژه این کشور، افتاده است و دستور مشخص یوسی کهن، رئیس موساد، بوده است.

دهها پرونده و سی‌دی که نخست‌وزیر اسرائیل آن را «اسناد حقیقی ایرانی» نامید، به گفته او، از چند هفته پیش در اختیار این کشور قرار گرفته است. پرونده‌ها و سی‌دی‌های متعددی در کمدهایی در برابر رسانه‌ها قرار گرفته بود.

حضور رسانه‌ای آقای نتانیاهو با پخش فیلم‌هایی کوتاه از سخنان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، نشان داده شد که آنها تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را رد کرده‌اند.

نخست‌وزیر اسرائیل به نام و تصویر دانشمند هسته‌ای ایران، مهدی فخری‌زاده، اشاره کرد. آقای فخری‌زاده سال‌هاست که در پشت پرده فعالیت‌های اتمی ایران مخفی مانده است. او از سوی جامعه جهانی مورد تحریم است.

نخست‌وزیر اسرائیل گفت این اسناد باید جامعه جهانی را متقاعد کند که ایران به فریب دنیا ادامه داد زیرا بعد از برجام نیز تلاش‌های خود را دنبال کرده بود.

اقدام نخست‌وزیر اسرائیل ۱۲ روز مانده به موعد اعلام تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در خصوص برجام، صورت گرفت.

آقای ترامپ ۲۲ دی ماه گفته بود که «ایرادهای فاجعه‌بار» برجام باید برطرف شود؛ مهلت چهار ماهه برای تامین خواسته‌های آمریکا و اسرائیل، ۲۲ اردیبهشت به پایان می‌رسد.

رسانه‌های اسرائیل در آستانه بیانیه نخست‌وزیر این کشور گفتند که مردم نگران وقوع جنگ میان اسرائیل و ایران شده‌اند اما مقامات «اطمینان» داده‌اند که سخن از جنگ نیست. با وجود این، بازار بورس تل‌آویو در ساعات عصر دوشنبه با افت ارزش سهام روبرو شد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، پیشاپیش انتشار اظهارات نخست‌وزیر اسرائیل، او را به پسربچه ای که فریاد گرگ، گرگش در داستان چوپان دروغگو آمده است، تشبیه کرد و نوشت اما تنها می‌توان تعدادی از مردم را چند بار گمراه کرد.

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، دوشنبه گفته بود که کشورش از توان بالاتری از غنی‌سازی اورانیوم نیز برخوردار است، اما ابراز امیدواری کرد که دونالد ترامپ تعهد آمریکا به برجام را تمدید کند.

Share