آلمان خواستار بررسی اسناد اسرائیل از سوی آژانس شد

 

آلمان اعلام کرد که آژانس بین المللی انرژی باید «فورا» اطلاعات و مدارک مورد ادعای اسرائیل در خصوص برنامه هسته‌ای ایران را بررسی کند.

به گزارش یورونیوز، سخنگوی دولت آلمانی گفت که پیش از توافق هسته‌ای، «مواردی وجود داشت که لازم بود بر آن نظارت شود.»

وی افزود: «این تردید وجود داشت که تهران برنامه هسته‌ای کاملا صلح آمیز نداشته باشد و به همین منظور اجرای نظارت بی‌سابقه‌، کامل و مستمر توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد توافق قرار گرفت.»

سخنگوی دولت آلمان تاکید کرد که از این پس هم حفظ روند نظارت مستقل بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران ضروری است.

به گفته او در شرایط فعلی، آلمان با بررسی دقیق اطلاعات اسرائیل در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران موافق است.

واکنش فرانسه به «مدارک» نخست وزیر اسرائیل

درهمین حال امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز در تماسی تلفنی درباره برجام با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

در این تماس تلفنی آقای ماکرون نخست وزیر اسرائیل را در جریان اقدامات خود برای گسترده‌تر کردن ابعاد توافق هسته‌ای به منظور در نظر گرفتن مسائل هسته‌ای، موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران قرار داد.

رئیس‌جمهوری فرانسه، اهمیت امنیت اسرائیل برای فرانسه را به بنیامین نتانیاهو یادآوری کرد. نخست وزیر اسرائیل نیز در این تماس اطلاعاتی را در مورد ادعای خود مبنی بر صلح آمیز نبودن برنامه هسته‌ای ایران ارائه کرد.

آقای نتانیاهو همچنین با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز تماس‌های مشابهی برقرار کرد.

نخست وزیر اسرائیل همچنین قصد دارد تا در تماس با رهبران بریتانیا و چین آنها را نیز در جریان اطلاعات محرمانه‌ای که از فعالیت‌های هسته‌ای ایران به دست آورده قرار دهد.

بیانیه آژانس در واکنش به اظهارات نتانیاهو

در پی اظهارات روز دوشنبه ۳۰ آوریل نتانیاهو درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد که آژانس ارزیابی نهایی خود را درباره مسائل باقیمانده کنونی و گذشته در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در دسامبر ۲۰۱۵ اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل دوشنبه شب گفت که ایران کماکان برنامه هسته‌ای تسلیحاتی دارد و از زمان اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تلاش‌های خود را برای مخفی کردن این فعالیت‌هایش تشدید کرده است.

بنابر گزارش پایگاه اینترنتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سخنگوی آژانس در واکنش به این ادعاها، بیانیه‌ای منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است: یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دسامبر ۲۰۱۵ ارزیابی نهایی خود درباره مسائل باقیمانده کنونی و گذشته پیرامون برنامه هسته‌ای ایران را به شورای حکام آژانس ارائه داد. آژانس در این گزارش ارزیابی کرد که پیش از پایان سال ۲۰۰۳ یک زیرساخت سازمانی در ایران وجود داشت که برای کمک به یکسری فعالیت‌های منوط به توسعه یک چاشنی انفجار هسته‌ای مناسب بود. اگرچه برخی فعالیت‌هایی پس از سال ۲۰۰۳ صورت گرفت، آنها بخشی از یک تلاش هماهنگ شده نبودند.

در ادامه این بیانیه آمده است: ارزیابی کلی آژانس این بود که یکسری فعالیت‌های مرتبط با توسعه یک چاشنی انفجاری هسته‌ای پیش از پایان سال ۲۰۰۳ به عنوان یک تلاش هماهنگ شده در ایران انجام شد و برخی فعالیت‌ها نیز پس از سال ۲۰۰۳ صورت گرفت. آژانس همچنین ارزیابی کرد که این فعالیت‌ها فراتر از مطالعات علمی و امکان‌سنجی، دستیابی به صلاحیت‌ها و قابلیت‌های فنی خاص فراتر رفته است. همان گزارش تاکید کرد که آژانس هیچ نشانه معتبری دال بر فعالیت‌های مرتبط با توسعه یک چاشنی انفجاری هسته‌ای پس از سال ۲۰۰۹ در ایران پیدا نکرده است. با توجه به این گزارش مدیرکل آژانس، شورای حکام نیز اعلام کرد که بررسی این مساله به پایان رسیده است.

آژانس در ادامه بیانیه خود آورده است: در راستای روش‌های استاندارد، آژانس تمامی اطلاعات مرتبط با پادمان‌ها که در دسترس داشت را ارزیابی کرد هر چند این روش آژانس نیست که به طور علنی درباره چنین اطلاعاتی صحبت کند.

Share