اهدای جایزه آزادی بیان رسانه دولتی آلمان به صادق زیباکلام خشم کاربران توییتر را برانگیخت

 

سایت دماوند :  دویچه وله، رادیو و وبسایت دولتی آلمان، در روز جهانی آزادی مطبوعات، از اهدای جایزه سالانه آزادی بیان خود به صادق زیباکلام، تحلیلگر سیاسی در ایران خبر داد تا موجی از اعتراضات در واکنش به این مسئله، شبکه های اجتماعی فارسی را در نوردد.

 

اعتراض به این تصمیم دویچه وله، با هشتگ #shameondw به معنی «شرم بر دویچه وله» بیان و هزاران توییت با این هشتگ منتشر شد.

 

صادق زیباکلام اگرچه در بیان انتقادات خود به برخی سیاست های اساسی جمهوری اسلامی صریح بوده اما همواره تاکید کرده که بالاترین وظیفه خود را حفظ و حراست از نظام می داند. او همچنین در بسیاری از محافل امنیتی و اصولگرا به عنوان سخنران شرکت داشته، در پای سخنرانی های رهبر جمهوری اسلامی حاضر می شود و از شرکت تمام د در انتخابات فرمایشی حکومت دفاع می کند.

 

رائف بداوی، وبلاگ نویس زندانی در عربستان سعودی اولین برنده جایزه آزادی بیان دویچه‌وله فارسی بود . او به دلیل فعالیت انتقادی علیه استبداد دینی در عربستان سعودی به ۱۰ سال زندان محکوم شده است. پس از رائف بداوی این جایزه به سدات ارگین، سردبیر روزنامه ترکی حریت اعطا شد. دویچه وله در سال ۲۰۱۷ میلادی جایزه خود را به انجمن خبرنگاران کاخ سفید داد تا بار دیگر نشان دهد این جایزه مخصوص تلاش روزنامه نگاران و فعالان اینترنتی در حمایت از آزادی بیان است اما جایزه امسال این رسانه نه به روزنامه نگار و نه به فعال اینترنتی داده شده است.

صادق زیباکلام به عنوان تحلیلگر سیاسی و حامی سرسخت دولت هاشمی رفسنجانی که در آن قتل های زنجیره ای رخ داد و سرکوب فعالان سیاسی منتقد و مخالف ادامه داشت، شناخته می شود. به گفته منتقدان اعطای این جایزه به زیباکلام، او در راستای آزادی بیان تلاشی نکرده است بلکه تنها به دنبال رسانه ای شدن خود بوده و در محافل امنیتی و لباس شخصی ها روابط گرم و صمیمی بسیاری دارد.

طوس طهماسبی پژوهشگر مسائل تاریخی و اجتماعی نوشت: «زیباکلام دقیقا همچون یک کلاش حرفه‌ای از برخی از جذاب ترین عناصر اندیشه لیبرالی که جامعه ایران بی‌تابانه تشنه آنها است برای کسب شهرت و مخاطب سواستفاده می‌کند ولی در نهایت مخاطبان را به اندرونی نشیمنگاه رفسنجانی آدرس می دهد، کاش حداقل لب چشمه می برد و تشنه برمی گرداند».

 

سلمان سیما، عضو دانش آموختگان لیبرال ایران نیز در توییتر خود اینگونه نوشته است: «آزادی بیان فقط آزادی سخن گفتن نیست. آزادی تجمع و ابراز عقاید نیز هست. صادق زیبا کلام را بر #دختران_انقلاب، عبدالفتاح سلطانی، بهائیانی که در دانشگاه زیرزمینی درس می‌دهند، آن مرد کردی که با گردنی بر افراشته در یک قدمی سرکوبگر می‌ایستد و… ترجیح بدهی! یک جای کار می لنگد!».

 

امیرحسین اعتمادی دیگر تحلیلگر سیاسی و از فعالان شبکه اجتماعی توییتر انتقاد خود را فراتر از دویچه وله دانسته و به نقد روزنامه نگارانی پرداخته است که دل در گرویر اصلاح طلبان ایران داشته است. وی در توییتر خود می گوید: «دویچه‌وله فارسی رو کسی زیاد جدی نمی‌گیره وگرنه در حمایت از استمرارطلبان، دست‌کمی از رادیو فردا و بی‌بی‌سی فارسی نداره. بیشتر خبرنگارانش، ضد آمریکا و اسرائیل، و شیفته خاتمی و موسوی و روحانی هستن. ظاهرا مدیر جدید هم اراده یا انگیزه کافی برای تغییر وضعیت اونجا رو نداره.»

 

جان لاک، دیگر کاربر فعال و شناخته شده توییتر در انتقادی به زیباکلام و روح الله خمینی آنان را ناقض آزادی بیان توصیف کرده و تصویری از نوه روح الله خمینی و صادق زیباکلام منتشر کرده است. همچنین وی در توییتی دیگر نوشته است:« جایزه دفاع از آزادی بیان را به #دختران_خیابان_انقلاب بدهید. بدون هیچ‌ بیانی در اعتراضشان، رساترین فریاد را زدند».

 

رضا یونسی نیز با اشاره به صحبت های زیباکلام در یک برنامه تصویری می گوید: «زیباکلام در مصاحبه با دهباشی به کارنامه ج.ا نمره‌ای در حدود ۱۰ داد اما باور داشت همین سیستم اگر از بین برود میزان آزادی مردم به پایین‌تر از این هم تنزل پیدا می کند.این چنین شخصی با چنین باوری جایزه آزادی بیان را از دویچه‌وله دریافت کرده است!».

 

اشکان یزدچی دیگر کاربر فعال در توییتر با اشاره به تناقضاتی که پیشتر صورت گرفت، نوشته است: «در دوران مضحکی از تاریخ که باراک حسین اوباما مماشاتگر با داعش و جاعش برنده جایزه نوبل صلح می شود و حسین درخشان تواب  بورسیه دانشگاه هاروارد می شود،بایدهم کاذب زشت کلام جایزه آزادی بیان دویچه وله را دریافت کند…».

 

یزدچی در توییت خود تصاویری از بوسه زیباکلام بر روزنامه رادیکال ۹ دی متعلق به حمیدرسایی و همچنین همراهی وی با حسین الله کرم، از رهبران جریان حزب الله، در اقامه نماز را انتشار داده است.

 

آرتا میرزایی نیز در توییت خود با انتشار عکسی فتوشاپ شده جایزه صلح دوستی را به قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی داده است تا از این طریق اعتراض خود را به انتخاب صادق زیباکلام به عنوان برنده جایزه آزادی بیان نشان دهد.

 

انتقادات به خبرگزاری دویچه وله در توییتر بسیار گسترده شده است و بسیاری همچون آرتا میرزایی و یا کاربری به نام «صدف بانو هستم» با استفاده از چاشنی طنز انتخاب امسال خبرگزاری آلمانی را به چالش کشیده اند.

 

بسیاری معتقد هستند انتخاب صادق زیباکلام به عنوان چهره سال این خبرگزاری در جایزه «آزادی بیان» مناسب نبوده و صرفا این انتخاب به دلیل ارتباط یک چهره نظام با خبرنگاران آن رسانه صورت گرفته است. دویچه وله بارها با صادق زیباکلام مصاحبه داشته است.

 

انتقادات به دویچه وله موجب آن شد کاربرانی به انتقاد از زیباکلام نیز بپردازند و موضوعات مختلف را مطرح کنند.

 

مهدی در این خصوص می نویسد: «زیباکلام در حالیکه که کودک دو ساله زلزله زده از سرما جان میداد۳/۴میلیارد تومان پول کمک های مردمی به زلزله کرمانشاه درحسابش بود اما تعمدا خرج نکرد و در فکر ساخت کتابخانه بود.جنابان رسانه بفرمایید مبنای آزادی بیانتان چیست؟».

Share