به دنبال افشای نقشه جنگی ایران، اجرای حمله موشکی به اسرائیل ممکن است منتفی شود

 

رادیو پیام اسرائیل(وابسته به دولت اسرائیل) : به دنبال افشاگری شب گذشته (یکشنبه) دایر بر این که سپاه پاسداران یک حمله موشکی غافلگیر کننده علیه اسرائیل تدارک دیده که هدف آن اصابت به چند پایگاه نظامی در شمال اسرائیل می باشد، آگاهان نظامی در اورشلیم امروز گفتند که این افشاگری ممکن است حکومت ایران را در حال حاضر از دست زدن به این حمله باز دارد.

وبسایت خبری رادیو پیام اسرائیل(وابسته به دولت اسرائیل) ، و همچنین اکثر شبکه های تلویزیونی اسرائیل شب گذشته خبر دادند که سپاه قدس با همکاری نیروی هوایی و واحد موشکی سپاه قصد دارند از داخل خاک سوریه به یک حمله موشکی گسترده علیه اسرائیل دست بزنند تا به قول خویش انتقام حملات اخیر نیروی هوایی اسرائیل به چند پایگاه سپاه پاسداران در سوریه را گرفته باشند. در آن حملات، بیش از بیست تن از افراد سپاه پاسداران کشته شدند، ولی رژیم ایران فقط هلاکت هفت تن را مورد تائید قرار داد.

منابع اطلاعاتی اسرائیل شب گذشته جزئیات بسیار دقیقی را از برنامه حمله ایران به خاک اسرائیل انتشار دادند و اکنون آگاهان سیاسی ارزیابی می کنند که ممکن است رژیم ایران اجرای این حمله را به موعد مناسب تری موکول کند.

آگاهان سیاسی ارزیابی خود را بر چند واقعیت بنا نهاده اند: آن ها می گویند این واقعیت که اسرائیل نشان داد از همه جزئیات حمله کاملا آگاهی دارد، جنبه غافلگیر کننده برنامه را به کلی منتفی کرده و موجب شده که اسرائیل به همه تدارکات لازم دست بزند که موجب ناکامی این تعرض شود.

رئیس پیشین ستاد ارتش اسرائیل و وزیر دفاع پیشین اهود باراک، که چند ماهی نیز نخست وزیر بود، امروز سخنان بنیامین نتانیاهو و افشاگری شب گذشته در مورد قصد حکومت ایران به اجرای حمله موشکی را مورد انتقاد قرار داد و گفت: «بهتر است نخست وزیر از این وراجی درباره ایران دست بردارد و به جای آن، ارتش را آماده رویارویی سازد». ولی حزب لیکود که نتانیاهو رهبری آن را به دست دارد، به این انتقاد پاسخ گفت و توضیح داد که اهود باراک نمی داند امروز در ارتش چه می گذرد و افشاگری شب گذشته به هدف جلوگیری از وقوع حمله بوده و یک اقدام سنجیده و شایسته می باشد.

برخی تحلیلگران اسرائیلی ارزیابی می کنند که اهود باراک می خواهد از طریق انتقادهای مداوم از نتانیاهو و عملکرد او، راه با برای بازگشت خود به صحنه سیاسی بگشاید.

دلیل دوم برای ارائه این ارزیابی که رژیم ایران ممکن است حمله طراحی شده را عقب اندازد، انتخابات لبنان و روند برپایی دولت جدید است که حزب الله لبنان امیدوار است در آن تسلط بیشتری بر قدرت داشته باشد و اجرای حمله در این شرائط ممکن است موجب تضعیف موقعیت آن حزب در ساختار سیاسی لبنان شود.

در گزارش دیشب گفته شده بود که قرار است حمله موشکی علیه اسرائیل، توسط یک گروه از شیعیانی که غیرایرانی و غیرلبنانی هستند انجام گیرد، تا ظاهرا نتوان حکومت ایران و یا حزب الله لبنان را متهم ساخت. ولی این احتمال وجود دارد که اسرائیل، در واکنش خود، مراکز حزب الله در لبنان و یا پایگاه های استقرار سپاه پاسداران در سوریه را هدف قرار دهد و زیان بسیار سنگینی وارد آید که از زیان ناشی از حمله موشکی به اسرائیل بسیار بالاتر باشد.

استدلال سوم و چهارم، دیدار نخست وزیر اسرائیل با رهبر روسیه، و پس از آن نزدیک بودن تصمیم پرزیدنت ترامپ در مورد برجام است.

بنیامین نتانیاهو به مسکو دعوت شده و قرار است روز چهارشنبه (پس فردا) پس از رژه ارتش سرح در میدان کرملین، که او در کنار پوتین خواهد نشست، آن دو درباره ایران و سوریه به رایزنی بنشینند.

ارزیابی می شود که روسیه با حمله تلافی جویانه موشکی ایران علیه اسرائیل به سختی مخالف است و آن را برای حفظ منافع خود در سوریه زیان بخش می داند، و بر این باور است که چنین حمله ای ممکن است آتش یک جنگ ناخواسته را در منطقه شعله ور سازد.

عامل مهم دیگر آن است که اگر پیش از روز شنبه آینده که قرار است پرزیدنت ترامپ تصمیم خود را در مورد سرنوشت برجام اعلام کند، رژیم ایران به حمله علیه اسرائیل دست بزند، رئیس جمهوری آمریکا را به خروج از برجام مصم تر خواهد ساخت و این به زبان رژیم ایران تمام خواهد شد.

با این همه، برخی کارشناسان اسرائیلی ارزیابی می کنند که اگر رژیم ایران این حمله تلافی جویانه را در روزهای آینده عملی نسازد، ممکن است فرصت آن را از دست بدهد و اصل اجرای حمله منتفی شود.

عامل مهم و نامعلوم این نگرانی است که حمله موشکی، و پاسخ کوبنده اسرائیل به نحوی باشد که درگیری نظامی را از ابعاد محدود پیش بینی شده، خارج کند و موجب یک جنگ فراگیر شود – و این امری است که اسرائیل خواهان وقوع آن نیست، و احتمال زیاد می روزد که رژیم ایران نیز به علت مشکلات داخلی و متزلزل بودن وضع حکومت، بحران اقتصادی و یک رشته عوامل بین المللی که در این گزارش تحلیلی به آن ها اشاره شد، اجرای این نقشه را به زیان خود ببیند.

به گفته برخی کارشناسان اسرائیلی، همه استدلال های نامبرده، همراه با خشم جهانی علیه حکومت ایران در صورت اجرای چنین حمله ای، ممکن است باعث باطل شدن این برنامه، دست کم در زمان قابل پیش بینی باشد.

 

Share