آنگلا مرکل خواستار حفظ جان غیرنظامیان و سرکوب اسلامگرایان افراطی در ادلب شد

 

همزمان با تشکیل نشست تهران در مورد سرنوشت ادلب، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان همصدا با اتحادیه اروپا نسبت به بروز یک فاجعه انسانی در ادلب هشدار داد. مرکل خواستار حفظ جان میلیون ها غیرنظامی و در عین حال مقابله با گروه های اسلامگرای افراطی و خشن شد.

به گزارش ار اف آی، دولت آلمان در موضع گیری علیه بروز احتمالی یک فاجعه انسانی در ادلب دست کم در حرف فعال تر از سایر کشورها عمل کرده است. همزمان با پایان سفر وزیرخارجه آلمان به ترکیه و آغاز نشست تهران، آنگلا مرکل صدراعظم این کشور در یک مصاحبه تلویزیونی خواستار مانع بروز یک فاجعه انسانی بزرگ در ادلب شد.

سفر هایکو ماس به آنکارا نشانه پشتیبانی آلمان از سیاست ترکیه بود که تا استانه نشست تهران با حمله به ادلب مخالفت می ورزید. ترکیه از چند گروه مسلح مخالف اسد در ادلب پشتیبانی می کند. علاوه بر این، رژیم اسد در پیمان آتش‌بس سال ٢٠١٧ متعهد شده بود که جنگجویان عقب‌نشینی کرده به ادلب را مورد حمله قرار ندهد. ترکیه برای جلوگیری از درگیری میان ارتش سوریه و گروه های شبه نظامی مسلح، پست‌های نظامی متعددی در ادلب ایجاد کرده است.

آنگلا مرکل در عین حال که خواستار حفظ جان غیرنظامیان شد، از مقابله با گروه های اسلامگرای افراطی مستقر در ادلب پشتیبانی کرد. وی گفت: “وضعیت آنجا بسیار پیچیده است. از یک سو میلیون ها غیرنظامی باید حفظ شوند و مشکلات‌شان حل شود، از سوی دیگر جنگجویان بسیار رادیکال گروه های اسلامگرا هستند که باید با آنها مقابله کرد. این تکلیف بسیار حساس و بزرگی است”.

به گزارش سازمان ملل متحد دست کم ده هزار تن از شورشیان مستقر در ادلب گرایش‌های “جهادی” دارند.

صدراعظم آلمان افزود که با ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان روسای جمهور روسیه و ترکیه تلفنی صحبت کرده و امیدوار است پوتین به قول هائی که برای حفاظت از جان شهروندان عادی داده عمل کند.

هایکو ماس وزیرخارجه آلمان نیز در آستانه پرواز به آنکارا با اشاره به بیرحمی بشار اسد در جنگ های پیشین، نسبت به بروز یک فاجعه انسانی بزرگ در ادلب هشدار داده بود. وی در آنکارا نگرانی برلین را به آگاهی رهبران ترکیه رساند.

سازمان ملل متحد بیمناک آن است که حمله نظامی اسد به ادلب سبب فرار حدود ٨٠٠ هزار نفر شود. هواپیماهای روسیه و سوریه از دو روز پیش با پخش هوائی اعلامیه مردم منطقه را به تخلیه محل سکونت خود تشویق می کنند. در مقابل حدود ٧٠ هزار شورشی مسلح خود را برای دفاع آماده کرده اند.

Share