دو عضو ارشد حزب دموکراتیک خلق های ترکیه به حبس محکوم شدند

 

دادگاه استانبول با صدور حکمی، صلاح الدین دمیرتاش رهبر سابق حزب دموکراتیک خلق ها و سری ثریا اوندر نماینده سابق مجلس از این تشکیلات سیاسی را به اتهام ‘تبلیغ گروه تروریستی’ به حبس محکوم کرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا، جلسه رسیدگی به اتهامات دمیرتاش و اوندر در شعبه ۲۶ دادگاه جزایی استانبول برگزار شد که دمیرتاش از طریق ویدیو کنفرانس در جلسه دادگاه شرکت کرد.
به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه خبر.۷، دمیرتاش در سخنان تلفنی ـ تصویری خود به روند رسیدگی به اتهاماتش اعتراض کرد و خواهان دادگاهی عادلانه و منصفانه برای بررسی پرونده خود شد.

این رسانه به نقل از دمیرتاش نوشت: ‘من نامزد دو دوره انتخابات ریاست جمهوری هستم و همیشه پای حرف های خود می ایستم و برای پاسخگویی آماده ام اما روند دادرسی باید عادلانه باشد.’
این رسانه نزدیک به دولت ترکیه مدعی شد که رهبر سابق حزب دموکراتیک خلق ها به نشانه اعتراض یه روند دادگاه، از خواندن متن دفاعیه خودداری کرد.

بنا بر اعلام این رسانه، سری ثریا اوندر نیز در سخنانی از بی اعتمادی خود به دادگاه گفت و تاکید کرد: ‘روند رسیدگی به اتهامات واهی وارده به ما در هیچ یک از مراحل دادگاه عادلانه نیست.’

این رسانه اعلام کرد: دادگاه در پایان جلسه رسیدگی با صدور حکمی، دمیرتاش را به اتهام ‘تبلیغ گروه تروریستی’ به چهار سال و هشت ماه حبس و نیز اوندر را نیز با اتهامی مشابه به سه سال و نیم حبس محکوم کرد.

صلاح الدین دمیرتاش از ۱۴ آبان سال ۱٣۹۵ به اتهام همکاری با گروه های تروریستی، تحریک مردم به شورش و چند اتهام دیگر در در زندان استان ادیرنه در غرب ترکیه در بازداشت موقت به سر می برد و هفته گذشته نیز شعبه نوزدهم دادگاه جزایی آنکارا با صدور حکمی، به تداوم حبس صلاح الدین دمیرتاش رهبر سابق حزب دموکراتیک خلق ها و نامزد انتخابات اخیر ریاست جمهوری ترکیه به اتهام ‘هدایت گروه تروریستی’ رای داد.

وی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ترکیه، نامزد حزب دموکراتیک خلق ها بود و شرایط ویژه ای را هم در خصوص نامزدی و هم برای تبلیغات انتخاباتی تجربه کرد و به نسبت دیگر نامزدها با محدودیت بیشتری در معرفی و تبلیغات خود رو به رو شد.
این نامزد کردتبار انتخابات ریاست جمهوری ترکیه که مورد حمایت جمع کثیری از جمعیت کُرد و برخی تحول خواهان ترکیه بود، تنها از طریق پیام هایی که به وسیله شبکه های اجتماعی منتشر کرد، به اعلام مواضع خود پرداخت.
وی در انتخابات سوم تیرماه ریاست جمهوری ترکیه توانست حدود هشت درصد آرای مردم ترکیه را کسب کند.

حضور بعضی از نمایندگان حزب دموکراتیک خلق ها در مراسم تشییع جنازه اعضای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در درگیری با نظامیان ترکیه و نیز اعتراض آنها به عملیات اخیر ارتش ترکیه در عفرین باعث شد تا واکنش اعضای حزب حاکم ترکیه علیه حزب دموکراتیک خلق ها تندتر شود به طوری که سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه بارها در اظهارات خود، حزب دموکراتیک خلق ها را آلت دست گروه پ.ک.ک توصیف کرده است.
دو ماه پیش، سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه در گفت و گو با تلویزیون خبر.تورک اظهار کرد: حزبی به نام دموکراتیک خلق ها (ح.د.پ) وجود ندارد بلکه این تشکیلات، شاخه سیاسی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) محسوب می شود و کسی نمی تواند امروز منکر روابط مخفیانه و منافع مشترک میان حزب دموکراتیک خلق ها و پ.ک.ک شود.

با ورود به نظام جدید حکومتی در ترکیه و افزایش اختیارات ریاست جمهوری به ویژه در نظام قضایی این کشور، پیش بینی می شود که روند مقابله و دستگیری عوامل حزب دموکراتیک خلق ها از سوی دولت تشدید شود.

Share