افزایش ۵ درصدی خودکشی در ایران

 

جدیدترین آمارهای پزشکی قانونی ایران نشان می‌دهد میزان خودکشی در سال ۱۳۹۵ با ۵ درصد افزایش نسبت سال ۱۳۹۵، به ۴ هزار و ۶۲۷ نفر رسیده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» ۱۰ سپتامبر «روز جهانی پیشگیری از خودکشی» نامیده می‌شود؛ روزی برای آن‌ها که از شرایط زندگی خود رضایت ندارند و تنها راه باقی‌مانده را در خودکشی می‌بینند. شواهد نشان می‌دهد خودکشی رابطه‌ای معکوس با سطح رفاه اقتصادی و نشاط اجتماعی دارد؛ به بیان دیگر هر چه رفاه اقتصادی و نشاط اجتماعی در یک کشور بالا باشد، میزان خودکشی در آن پایین است.

ایران از جمله کشورهایی محسوب می‌شود که نسبت به جمعیت آن، آمار بالایی از اقدام به خودکشی دارد. آمارهای رسمی نشان می‌دهند، خودکشی در بین زنان ایرانی بیشتر از مردان است؛ اما به گفته حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاری کشور «فوت [ناشی از خودکشی] در مردان بین ۳ تا ۴ برابر زنان است.»

سازمان پزشکی قانونی ایران به تازگی اعلام کرده است که در سال ۱۳۹۶ میزان خودکشی در بین ایرانیان نسبت به سال ۱۳۹۵ افزایش ۵ درصدی داشته است. این سازمان در سالنامه آماری خود آورده است که در سال گذشته ۴ هزار ۶۲۷ نفر جانشان را بر اثر خودکشی از دست داده‌اند که از این تعداد ۳ هزار ۲۶۲ نفر مرد و یک هزار و ۳۶۵ نفر زن بوده‌اند.

 

برای افزایش میزان خودکشی در سال ۹۶ دلایل مختلفی را می‌توان متصور شد؛ اما به نظر می‌رسد ناامیدی مردم از بهبود فضای اجتماعی و اقتصادی ایران اثر مستقیمی در افزایش این آسیب اجتماعی داشته است. آمارهای اقتصادی نشان می‌دهد ارزش ریال در نیمه دوم سال ۹۶ سقوط ۳۰ درصدی را تجربه کرده و سرخوردگی جامعه از فضای سیاسی به دلیل عدم تحقق مطالبات مردمی افزایش یافته است.

بنا بر آمارهای حکومتی حدود ۴۰ میلیون نفر در اردیبهشت سال گذشته به امید بهبود اوضاع سیاسی و اقتصادی پای صندوق‌های رأی رفتند و بیش از ۲۰ میلیون نفر به حسن روحانی رأی دادند تا او منجی جامعه بحران‌زده ایران شود؛ اما طی حدود یک سال و نیم گذشته افکار عمومی از رئیس‌جمهوری ایران رو برگردانده و از سیاست‌ها و عملکرد او به شدت ناراضی است.

بااین‌حال، همه تقصیرها را نمی‌توان متوجه رئیس‌جمهوری ایران دانست؛ چراکه عمده قدرت در دست هسته مرکزی قدرت، یعنی رهبر و سپاه پاسداران است که در ایجاد محدودیت‌های سیاسی و اجتماعی نقش بسیار پررنگی ایفا می‌کنند. همچنین نهادهای اقتصادی وابسته به بیت رهبری که در ایجاد فساد و فقر گسترده دخیل بوده‌اند، در ناامیدی جامعه اثر انکارناپذیری داشته‌اند.

لغو کنسرت‌ها، جلوگیری از برنامه‌های تفریحی، اعمال محدودیت‌های اجتماعی برای دختران و پسران جوان و نادیده گرفتن حداقل آزادی‌های مدنی از سوی بازوهای وابسته به رهبر جمهوری اسلامی و سپاه پاسدران عوامل تعیین‌کننده‌ای در مسئله آسیب‌های اجتماعی از جمله خودکشی محسوب می‌شود. دراین‌بین، از نقش اعتیاد به انواع مواد مخدر نیز در بالا رفتن آمار خودکشی نمی‌توان به سادگی عبور کرد.

بحران خودکشی در تهران و ایلام

آمارهای منتشرشده از سوی پزشکی قانونی ایران نشان می‌دهد استان‌های تهران و ایلام در میزان خودکشی سرآمد هستند. بر این اساس تهران با ۷۹۶ مورد خودکشی در سال ۹۶ جایگاه نخست را در اختیار دارد و پس از آن فارس با ۳۴۸، خوزستان با ۳۰۶، آذربایجان شرقی با ۲۷۶ و کرمانشاه با ۲۳۵ مورد، چهار استان بعدی به لحاظ تعداد بیشترین خودکشی‌ها در کشور هستند.

اما استان ایلام که جمعیتی حدود ۶۰۰ هزار نفر را در خود جای داده است، به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر، ۱۳٫۸ خودکشی را به ثبت رسانده است. این آمار نگران‌کننده در حالی است که استان ایلام از بسیاری امکانات اقتصادی، شغلی و رفاهی محروم است و نرخ رسمی بیکاری در آن به ۱۴٫۲ درصد می‌رسد. مقامات محلی البته بر این مسئله تأکید دارند که میزان بیکاری در ایلام بیشتر از نرخی است که مرکز آمار اعلام می‌کند.

Share