پایان سفر اردوغان به آلمان با گشایش یکی از بزرگترین مساجد اروپا

 

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه با گشایش یکی از بزرگترین مساجد اروپا درشهر کلن به دیدار سه روزه خود از آلمان خاتمه داد.

به گزارش بی بی سی، رئیس جمهوری ترکیه ضمن سخنانی در مراسم افتتاحیه گفت این مسجد نماد صلح است و از دولت آلمان که برغم مخالفت‌های زیاد مانع از ساخت این مسجد نشده بود سپاس‌گزاری کرد.

پلیس کلن تدابیر امنیتی شدیدی را اتخاذ کرده بود تا از احتمال هرگونه برخورد میان هواداران و مخالفان رئیس‌جمهوری ترکیه ممانعت بعمل آورد.

بسیاری از حامیان اردوغان از صبح زود برای خوش آمدگویی به او در اطراف مسجد تجمع کرده بودند.

در همین حال مخالفان رجب طیب اردوغان نیز در اعتراض به وضع حقوق بشر در ترکیه و رفتار این کشور با کردها دست به تجمع در خیابان‌های اطراف زده بودند.

به گفته مقامات دو کشور هدف از دیدار اردوغان از آلمان تلاش برای کاهش تنش بین برلین و آنکارا است که در پی کودتای نافرجام تابستان سال ۲۰۱۶ و آنچه که مخالفان دولت اردوغان سرکوب گسترده آزادی‌های مدنی توصیف کرده‌اند، به تیرگی گراییده است.

دیروزجمعه، ۶ مهر (۲۸ سپتامبر)، رئیس جمهور ترکیه با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان ملاقات کرد و سپس دو طرف در یک نشست مشترک خبری شرکت کردند.

در این نشست خبری، مرکل گفت که دو طرف در مورد بهبود روابط دوجانبه به خصوص در زمینه گسترش مبادلات اقتصادی و تجاری به توافق رسیدند هر چند در مورد دموکراسی و اینکه یک جامعه دموکراتیک چه خصوصیاتی دارد، دارای برداشت‌های متفاوتی هستند

در مقابل، اردوغان خواستار آن شد که مقامات آلمانی از ابراز تردید نسبت به استقلال قوه قضاییه ترکیه و وجود نواقصی در رویه دادرسی به خصوص در مورد پرونده‌های مرتبط با کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ خودداری کنند.

Share