انتخابات پارلمانی کردستان عراق آغاز شد

 

انتخابات پارلمانی کردستان عراق از اولین ساعات امروز یکشنبه در سه استان اربیل، دهوک و سلیمانیه آغاز شد و رای گیری تا ساعت ۱٨ ادامه خواهد یافت.

به گزارش ایرنا، انتخابات محلی کردستان عراق برای تعیین ۱۱۱ کرسی پارلمان محلی این منطقه از ساعت ٨ صبح امروز آغاز و رای دهندگان به پای صندوقهای رفتند.

نوزاد هادی بعد از آغازرای گیری استاندار اربیل اعلام کرد که تردد بین استانهای اربیل، دهوک و سلیمانیه تا زمان پایان رای گیری ممنوع خواهد بود.

در آغاز این انتخابات مسعود بارزانی رهبر حزب دموکرات کردستان عراق بر برگزاری یک پروسه دموکراتیک در کردستان عراق تاکید کرد.

این در حالی است که عمر سید علی رهبر جنبش تغییر با ابراز شک و گمان نسبت به نتایج انتخابات از کمیسیون عالی انتخابات اقلیم خواست مانع از هرگونه تقلب در نتایج انتخابات شود.

محمد صالح سرلیست جنبش تغییر نیز در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برگزاری این انتخابات مهمترین تجربه برای کمیسیون خواهد بود چون در صورت تقلب در انتخابات امنیت اجتماعی و سیاسی اقلیم آسیب خواهد دید.
وی تصریح کرد که کمیسیون عالی انتخابات باید ثابت کند که امنیت پروسه سیاسی در اقلیم کردستان عراق را در اولویت قرار داده و نباید تسلیم خواسته حاکمان شود.
گفتنی است رهبران سایر احزاب کرد عراقی نیز هرکدام در یکی از مراکز رای گیری به پای صندوقهای رای رفتند.

براساس اعلام کمیسیون عالی انتخابات اقلیم ٣ میلیون و ٨۰ هزار نفر واجد شرایط رای دادن هستند.
این کمیسیون تاکید کرد که شهروندان کرد عراقی برای رای دادن باید مدارک شناسایی را به همراه خود داشته باشند.

کمیسیون عالی انتخابات افزود که نمایندگان سازمان ملل متحد بر روند برگزاری این انتخابات نظارت دارند.
در ارتباط با تاثیر این انتخابات بر آینده سیاسی منطقه کردستان عراق قباد طالبانی سرلیست اتحادیه میهنی کردستان عراق بعد از رای دادن تاکید کرد این انتخابات موازنه قدرت سیاسی را در منطقه کردستان عراق تغییر خواهد داد.

Share