رای دیوان لاهه ضمانت اجرایی ندارد

 

یوسف مولایی استاد حقوق روابط بین الملل در گفت‌وگو با «ایران عصر»

* همه قسمت‌های مربوط به تعلیق تحریم‎ها، دستور موقت صادر نشده است. دیوان بعضی موارد را غیرقابل جبران دانست، ولی در مواردی که مربوط به مسائل انسانی و دارویی و بهداشتی و جابجایی مسافر و ناوگان هوایی است، دستور داد تا آمریکا از اجرای این تحریم‎ها خودداری کند.

* لاهه هیچ‌گونه قدرت اجرایی ندارد تا آمریکا را وادار به اجرای این تصمیمات کند. البته آمریکا به لحاظ حقوقی چون ساختار دیوان را پذیرفته مکلف به اجرا است اما از لحاظ اجرایی هیچ قدرتی نمی تواند او را مجبور کند.

* بر اساس این رای اروپایی‎ها می‌توانند به لحاظ حقوقی برای فعال کردن تصمیماتی که با ایران در حال مذاکره هستند، مقداری با دست باز حرکت کنند.

* رای دیوان ممکن است این فضا را فراهم کند که مذاکرات بین ایران و آمریکا به‎طور مستقیم صورت بگیرد تا این دو کشور مسائل اختلافی بین خود را حل کنند.

* این رای می تواند بر بعضی از نمایندگان کنگره که موافق تشدید تحریم‌ها یا اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران هستند، تاثیر گذاشته و فضا را تا حدودی به نفع ایران تغییر دهد.

* آمریکا پیش از این، رای دیوان در مورد نیکاراگوئه را هم نپذیرفته بود و آن را اجرا نکرد. اما نهایتا این دو کشور از مسیر دیگری یعنی با مذاکره مشکلات خود را حل کردند.

 

 

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که آمریکا حکم دیوان بین‌المللی دادگستری را محکوم کرده است.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری فرانسه در خبری فوری گزارش داد که آمریکا حکم روز چهارشنبه دیوان بین‌المللی دادگستری (لاهه) را که در آن به نفع ایران رای داده است، مورد انتقاد قرار داده و محکوم کرده است.

پت پوکسترا سفیر آمریکا در هلند با انتشار پیامی در صفحه توئیتیر خود نوشت: من حکم ۲۹ صفحه ای دیوان بین‌المللی دادگستری منتشر شده در ۳ اکتبر را دیدم . این یک پرونده فاقد اعتبار در دادگاهی است که هیچ گونه صلاحیت قانونی ندارد. بنابراین لازم به ذکر است که دادگاه امروز همه درخواست‌های ایران را نپذیرفت،این دادگاه در ازاء یک تصمیم محدود در خصوص تعداد محدودی از موضوعات صادر کرده است.

دادگاه لاهه در حکم اولیه خود تاکید کرد که واشنگتن باید هر مانعی را که به دلیل وضع مجدد تحریم‌ها – بر سر راه صادرات و واردات خدمات دارویی و پزشکی، تجهیزات کشاورزی و غذا، خدمات و قطعاتی که برای تامین ایمنی حمل و نقل هوایی لازم است -قرار دارد را رفع کند.

 

Share