کشف نامه‌های مشکوک سمی ارسال شده برای ترامپ و پنتاگون

 

مقام‌های آمریکایی سه شنبه ۱۰ مهرماه از کشف نامه‌های حاوی ماده مشکوک به سم کشنده کرچک (ریسین) به آدرس دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و جیمز متیس وزیر دفاع این کشور خبر دادند.

به گزارش راديو فردا به نقل از شبکه تلویزیونی «ای بی سی» نیروهای امنیتی یک نامه مشکوک به آدرس رئیس جمهوری آمریکا را دوشنبه قبل از ورود به کاخ سفید کشف کردند.

اداره تحقیقات فدرال آمریکا (پلیس اف بی ای) نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده است، دو نامه مشکوک به سم کشنده ریسین که در مرکز خدمات پستی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، کشف شدند، به آدرس جیمز متیس و جان ریچاردسون، رئیس عملیات‌های دریایی ارتش آمریکا ارسال شده بودند.

اف بی ای می‌گوید، در حال تحقیق درباره نامه‌های مشکوک کشف شده در پنتاگون است تا مشخص شود که آیا این نامه‌ها به این مواد سمی آلوده بوده‌اند یا نه.

پلیس محافظ کاخ سفید (سرویس مخفی) نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، در خصوص نامه مشکوک ارسال شده به آدرس رئیس جمهوری در حال همکاری با نهادهای قانونی ذیربط است.

در این بیانیه تصریح شده است، تحقیقات در خصوص هرگونه تهدید برای رئیس جمهوری و نیروهای محافظ به طوری جدی انجام خواهد شد.

در همین حال، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است که در حال تحقیق در خصوص تمامی بسته‌های پستی است که روز دوشنبه به این وزارتخانه رسیده است.

مرکز خدمات پستی وزارت دفاع آمریکا در ساختمانی مجزا در مجموعه این وزارتخانه در آرلینگتن ویرجینیا قرار دارد و به ساختمان اصلی پنتاگون در این مجموعه متصل نیست.

پس از ارسال نامه‌های سمی به مقامات و انفجار در ماراتون بوستون مارموران امنیتی کاخ سفید آمریکا را تحت کنترل بیشتری قرار دادند

سم کشنده ریسین از دانه های کرچک گرفته می شود. این سم از طریق تنفس، خوردن یا آشامیدن وارد بدن انسان می‌شود و قدرت مرگ‌آور بودن آن هزاران برابر بیشتر از سم سیانور است.

در سال ۲۰۱۳ نیز مقام‌های امنیتی آمریکا از ارسال نامه‌هایی حاوی سم ریسین به باراک اوباما، رییس‌جمهوری وقت و یک سناتور خبر داده بودند.

Share