وکیل زینب سکانوند: قاضی به استدلال‌های من درباره مرتکب نشدن قتل از سوی موکلم توجه نکرد

 

ریتا توتونچیان وکیل زینب سکانوند زندانی متهم به قتل همسرش که صبح روز سه‌شنبه ۱۰ مهرماه ۹۷ در زندان مرکزی ارومیه اعدام شد، به کمپین حقوق بشر در ایران گفت او از اعدام موکلش صبح روز ۱۰ مهرماه بی‌اطلاع بوده و هنوز از اجرای حکم در شوک است: «متاسفانه من هیچ اطلاعی از اجرای حکم نداشتم. بسیار ناراحتم. تمام زحمات ما در این سال‌ها و درخواست‌های متعدد برای تجدیدنظر حکم در دیوان عالی کشور بی‌نتیجه ماند.»

زینب سکانوند اعدام او در حالی اجرا شد که در زمان قتل ۱۷ سال داشته است.

ریتا توتونچیان با بیان اینکه او بر اساس نکاتی که در پرونده وجود داشته عامل اصلی قتل را زینب سکانوند نمی‌دانسته گفت: «من استدلال‌هایم را به قاضی پرونده درباره اینکه او مرتکب قتل نشده ارائه کردم با این حال متاسفانه توجهی به آن نشد. من دفاعیات جامعی هم داشتم و به نظرم زینب به چند دلیل نمی‌توانست قاتل باشد اما متاسفانه قاضی به استدلال‌های من در این مورد توجهی نکرد و حکم قصاص را صادر کرد.»

خانم توتونچیان در پاسخ به اینکه استدلال‌هایش چه بوده به کمپین گفت: «اکنون دیگر میلی به صحبت درباره‌شان ندارم. مسایل داخل پرونده بود که در زمان خودش باید مورد توجه قرار می‌گرفت.»

این وکیل دادگستری همچنین به کمپین گفت: «متاسفانه از خانواده مقتول هم نتوانستیم رضایت بگیریم.»

زینب سکانوند در زمان اعدام ۲۴ ساله بوده و در زمان بازداشت و اعتراف به قتل همسرش ۱۷ سال داشته است. حکم اعدام او پنج سال پس از بازداشت اجرا شد در حالی که بارها پس از اولین اعتراف به قتل آن را تکذیب کرد.

زینب سکانوند در سن ۱۵ سالگی ازدواج کرد و دو سال بعد در سن ۱۷ سالگی در بهمن ماه ۹۰ (فوریه ۲۰۱۲) به اتهام قتل همسرش بازداشت شد. او در کلانتری به قتل همسرش از طریق ضربات جاقو اعتراف کرد. طبق گفته‌های او همسرش ماهها او را تحت آزار جسمی و زبانی قرار داده و حتی حاضر به طلاق هم نبوده است.

Share