آنگلا مرکل در بیت‌المقدس: ایران نباید سلاح هسته‌ای داشته باشد

 

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان عصر چهارشنبه برای سفری دو روزه وارد اسرائیل شد. سفر او به این کشور بخشی از برنامه ی دیدار سالانه ی اعضای دو دولت محسوب می‌شود.

او چهارشنبه شب اولین شام سفر را به همراه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و همسرش صرف کرد و بامداد پنج‌شنبه ابتدا از یادبود ملی هولوکاست در بیت‌المقدس مشهور به ید وشم (Yad Vashem) دیدار کرد و سپس به جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه حیفا رفت.

مرکل در جریان دیدار از دانشگاه حیفا و پس از دریافت عنوان دکترای افتخاری از سوی مسئولان این دانشگاه، در جلسه ی پرسش و پاسخ دانشجویان شرکت کرد.

او در جمع دانشجویان اعلام کرد که از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری خواهد کرد و افزود آلمان و اسرائیل «دیدگاه مشترکی در این موضوع دارند که هر کاری باید انجام شود تا از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری شود».

وی با این وجود بر خلاف مقامات اسرائیلی، بر حفظ توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی تاکید کرد و گفت: «در حال حاضر پرسش این است که آیا برجام راه مناسبی برای جلوگیری از دسترسی ایران به تسلیحات هسته‌ای است یا اینکه این توافق، توافقی ضعیف محسوب می‌شود».

مرکل اعلام کرد که قصد دارد عصر پنج‌شنبه با بنیامین نتانیاهو درباره‍ی برجام گفتگو کند.

او همچنین با اشاره به حضور نیروهای وابسته به ایران در بلندی‌های جولان و نزدیکی مرز اسرائیل، از تلاش‌های روسیه برای تخلیه ی این منطقه از نیروهای ایرانی تقدیر کرد.

صدراعظم آلمان درباره‍ی مناقشه‍ی اعراب و اسرائیل نیز گفت که هیچ جایگزین منطقی غیر از راه حل «دو دولت» وجود ندارد. او همچنین بار دیگر از شهرک سازی‌های اسرائیل در سرزمین‌های فلسطینی ابراز نگرانی کرد.

Share