افزایش قیمت صنایع لبنی روزانه شد!

 

اقتصادآنلاین – سپیده قاسمی؛ بعد از مدت‌ها افزایش قیمت بدون مجوز محصولات لبنی، بالاخره انجمن صنایع لبنی نرخ جدید این محصولات را در جدولی به طور رسمی همراه با افزایش چشمگیر به اعضا خود ابلاغ کرد.

تصور می‌شد که با این ابلاغ دیگر شاهد هرج و مرج قیمتی در بازار لبنیات و گران فروشی نباشیم، اما پس از گذشت تقریبا دو ماه به نظر می‌رسد صنایع لبنی به قیمت‌های که خود رسما اعلام کرده‌اند نیز پایبند نبوده و تقریبا هر روز بر قیمت محصولات خود می‌افزایند.

به طور نمونه در هفته گذشته شیر کم چرب ۱٫۵ درصد چربی که یکی از محصولات پر مصرف است تقریبا هر دور روز افزیش قیمت داشته است، این محصول در ۹۷٫۷٫۷ به قیمت ۲۹۵۰ تومان در ۹۷٫۷٫۹ به قیمت ۳۳۰۰ تومان در ۹۷٫۷٫۱۱ به قیمت ۳۷۰۰ تومان و امروز به قیمت ۴۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد در حالی که بر اساس جدول ابلاغی صنایع لبنی این محصول باید با قیمت ۲۹۵۰ تومان عرضه شود.

از دیگر محصولات پر مصرف لبنی ماست کم چرب (۱٫۵ درصد) ۹۰۰ گرمی‌است. امروز این محصول با قیمت ۸ هزار تومان عرضه می‌شود در حالی که قیمت ابلاغی آن ۳۸۰۰ تومان است.

همچنین پنیر تتراپک ۲۱۰ گرمی‌امروز به قیمت ۳۷۰۰ تومان به فروش می‌رسد، درحالی که قیمت ابلاغی آن در جدول ابلاغی صنایع لبنی ۳۴۰۰ تومان است.

محصولات لبنی نقش بسیار مهمی‌در تامین سلامت جامعه دارد. کنترل قیمت این محصولات نباید مورد غفلت دستگاه‌های نظارتی قرار گیرد چراکه تاثیر حذف آن‌ها از سبد خانوار هزینه های سنگینی را برای کشور به دنبال خواهد داشت. برخی از کارخانه های لبنی افزایش قیمت در سایر مواد اولیه به جز شیرخام مانند پت و بسته بندی را بهانه افزایش قیمت محصولات خود عنوان می‌کنند، اما هیچیک از بهانه های مطرح شده دلیل منطقی برای تغییرات روزانه قیمت نیست.

Share