عراق از تحریم‎های نفتی آمریکا علیه جمهوری اسلامی تبعیت می‌کند

 

به گزارش رویترز پنج منبع مطلع می‎گویند عراق از ماه نوامبر مطابق تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی انتقال نفت خام از میدان نفتی کرکوک به ایران را متوقف خواهد کرد.

کرکوک یکی از بزرگترین و قدیمی‎ترین پالایشگاه‎های نفتی در خاورمیانه است. صادرات نفت از کرکوک به ایران از یک سال پیش آغاز شد. ایران نفت کرکوک را برای استفاده از پالایشگاه‌های خود دریافت می‎کند و به ازای آن از بنادر جنوبی به عراق نفت تحویل می‌دهد.

عراق در حال حاضر روزانه کمتر از ۳۰ هزار بشکه نفت با کامیون به ایران منتقل می‎کند که در پالایشگاه کرمانشاه مورد استفاده قرار می‎گیرد.

تصمیم دونالد ترامپ برای خروج آمریکا از توافق اتمی در ماه مه و اعمال مجدد تحریم‌ها، کار را برای دولت عراق بسیار دشوار کرده است. اقتصاد این کشور با اقتصاد ایران در هم آمیخته است و حالا عراقی‎ها باید بین تهران یا تبعیت از واشنگتن یکی را انتخاب کنند.

عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق، پنجشنبه سوم آبان، گفت این کشور در مورد کمک به تحریم‎های آمریکا بر اساس منافع و استقلال خود اولویت‎بندی دارد. او تاکید کرده طبق اعلام واشنگتن کشورهایی که به تحریم‌ها احترام نگذارند با جریمه‎های سختی روبرو خواهند شد.

یکی دیگر از این منابع عنوان کرده: «شرکت بازاریابی نفت عراق قصد دارد از ماه نوامبر روزانه ۳۰ هزار بشکه نفت تولیدی از یک میدان کوچک در نزدیکی موصل را به عنوان جایگزین به فروش برساند. شرکت بازاریابی نفت عراق روز پنجشنبه مناقصه فروش این میزان نفت را منتشر کرده است.»

یک منبع دیگر می‌گوید «آمریکا دولت عراق را برای توقف صادرات نفت به ایران و از سرگیری ارسال نفت مناطق کردی به ترکیه تحت فشار قرار داده است. اگر ترکیه نفت بیشتری از عراق بخرد، ممکن است استدلال آنکارا مبنی بر اینکه برای ادامه خرید نفت از ایران به معافیت از تحریم‌های آمریکا نیاز دارد تضعیف شود.»

دولت حیدر العبادی در اواسط ماه اکتبر به توافقی با اقلیم کردستان در شمال عراق دست یافته که بر اساس آن صادرات نفت از طریق اقلیم به بندر «جیهان» ترکیه از سر گرفته می‌شود.

حاکم الزاملی رییس کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق نیز پیش از این خبر داده بود که برخی اقدام به قاچاق نفت عراق از منطقه طوزخورماتو به ایران می‌کنند. زاملی این افراد را نزدیکان دولت عراق و بعضی رهبران شبه‌نظامیان حشدالشعبی خواند که از اوضاع امنیتی فعلی کشور برای منافع شخصی سوء‌ استفاده می‌کنند.

نخست وزیر عراق در امردادماه در سخنانی دوپهلو ادعا کرده بود کشورش با تحریم‎های آمریکا علیه ایران همراهی نخواهد کرد.

 

Share