کیهان: وعده موگرینی دروغ بود اروپا نمی‌خواهد تحریم‌ها را دور بزند

 

کیهان خامنه‌ای روز شنبه ۵آبان بر بی‌نتیجه بودن تلاشهای رژیم برای برجام اروپایی گفت: برجام اروپایی حداقل تا ۲ماه دیگر اجرایی نخواهد شد.

کیهان افزود: مقامات اروپایی در حالی وعده راه‌اندازی مکانیسم دور زدن تحریم‌ها در ۲ماه آینده را می‌دهند که در هفت ماه گذشته اقدام عملیاتی برای حفظ برجام انجام نداده‌اند.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده بود که طرح این اتحادیه برای تسهیل تبادلات مالی با ایران پیش از نوامبر (آغاز دور جدید تحریم‌های نفتی و بانکی آمریکا) اجرایی می‌شود. در حالی که مقامات اروپایی از اردیبهشت ماه امسال تا کنون، اقدامی عملیاتی (که متضمن حفظ برجام به سبک و سیاق فعلی باشد) صورت نداده‌اند.

کیهان می‌افزاید: اخیراً دیپلمات‌های غربی به خبرگزاری رویترز اعلام کرده‌اند مکانیسم اتحادیه اروپایی برای تسهیل پرداخت وجوه صادرات به ایران تا ۴نوامبر (۱۳آبان ماه) راه‌اندازی خواهد شد اما تا اوایل سال آینده میلادی عملیاتی نخواهد شد.

با این حال به‌نظر می‌رسد مقامات اروپایی بار دیگر در حال خرید زمان برای «تکمیل بازی برجامی» خود در قبال ایران هستند. در این خصوص مقامات اروپایی رایزنیهایی را با ایالات متحده آمریکا صورت داده‌اند. بیشتر این رایزنیها، میان کاخ سفید و کاخ الیزه صورت گرفته است.

در هر حال، به‌نظر می‌رسد تأخیر هدفمند سران اروپایی در قبال ایران، ریشه در مذاکرات و توافقاتی دارد که میان ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا صورت گرفته است.

Share