وال استریت جورنال:‌ وزرای خارجه اتحادیه اروپا ۱۹ نوامبر تحریم جدید ایران را بررسی می‌کنند

 

سه روز بعد از اینکه مقام‌های دانمارک اعلام کردند جمهوری اسلامی پشت طرح ترور در خاک این کشور بوده، روزنامه وال استریت جورنال خبر داده است که وزرای خارجه اتحادیه اروپا احتمالا در نشست ۱۹ نوامبر / ۲۸ آبان تحریم جدید جمهوری اسلامی ایران را بررسی می کنند.

وال استریت جورنال به نقل از منابع خود نوشت با رایزنی مقام های دانمارک احتمالا موضوع ایران در نشست وزرای خارجه در اتحادیه اروپا مطرح خواهد شد. این روزنامه به نقل از دیپلمات ها البته نوشت که احتمالا تصمیم به تحریم در این دیدار قطعی نمی شود.

به گزارش صدای آمریکا، دانمارک اکنون خواستار تحریم های گسترده اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی شده است.

روز سه شنبه ۷ آبان رئیس سازمان اطلاعات و امنیت دانمارک اعلام کرد که پلیس این کشور یک فرد دوتابعیتی ایرانی-نروژی را به ظن همکاری با دستگاه امنیتی ایران و تلاش برای حمله به حبیب جبر، یکی از سران گروه «جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز» – که در ایران عموما با نام «الاحوازیه» شناخته می‌شود – بازداشت کرده است.

مسئولان جمهوری اسلامی این گروه را «تروریستی» توصیف و آن‌ها را مسئول چند حمله در سال‌های اخیر در ایران معرفی می‌کنند که تلفات غیرنظامی هم داشته است.

پس از حمله به یک رژه نظامی در شهر اهواز – که ۲۴ کشته و ۶۰ زخمی داشت – ابتدا این گروه مسئولیت حمله را پذیرفت و مسئولان ایرانی هم از «گروه‌هک‌های جدایی‌طلب» به عنوان عامل حمله نام بردند. با این حال کمی بعدتر اعلام شد گروه دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حمله را پذیرفته است. سپاه پاسداران هم در اطلاعیه‌ای مدعی شد که با حمله به مواضع گروه داعش در سوریه، طراح اصلی این حمله را کشته است.

دانمارک پیش از این اعلام کرده بود که سفیر خود در تهران را برای مشورت بیشتر به این کشور فرا می‌خواند. سفیر دانمارک در تهران روز گذشته و پیش از ترک ایران، به وزارت امورخارجه ایران هم احضار شده بود.

دانمارک با طرح این ادعا که ایران قصد داشته یک مخالف خود را در این کشور به قتل برساند، سفیر خود را از تهران فراخوانده است. تهران این ادعا را قویا تکذیب کرده است.

Share