در فینال آسیا٬ ‘تعداد محدودی’ از زنان اجازه خواهند داشت تا وارد ورزشگاه آزادی شوند

 

بی بی سی : به گفته فاطمه ذوالقدر، نماینده مردم تهران در مجلس ایران، در بازی برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا که روز شنبه بین تیم‌های پرسپولیس و کاشیما آنتلرز برگزار می‌شود، “تعداد محدودی” از زنان اجازه خواهند داشت تا وارد ورزشگاه آزادی تهران شوند.

خانم ذوالقدر در مصاحبه با خبرگزاری خانه ملت٬ گفت که علت باز نشدن درهای ورزشگاه آزادی به روی عموم زنان٬ “آماده نبودن زیرساخت‌های” این ورزشگاه است.

وی در عین حال افزود که حضور زنان در ورزشگاه٬ از خواسته‌های فیفا – فدراسیون جهانی فوتبال – است و “باید این کار انجام شود تا مشکلی برای فوتبال کشور پیش نیاید”.

این نماینده مجلس درباره اینکه چه زنانی می‌توانند در روز شنبه وارد ورزشگاه آزادی شود٬ گفت که اولویت با “خانواده‌های بازیکنان تیم٬ اعضای فدراسیون‌ها و کارشناسان و متخصصان” است.

 

 

نزدیک به چهار دهه است که حضور زنان در ورزشگاه‌های فوتبال در ایران ممنوع است. این موضوع در سال‌های پایانی ریاست جمهوری محمد خاتمی با اعتراض فعالانی روبه‌رو شد که با روسری سفید در برابر ورزشگاه آزادی اعتراض خود را نشان می‌دادند.

در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد نیز این اعتراض‌ها ادامه داشت و خبرهای ضد و نقیضی درباره احتمال صدور مجوز ورود زنان به استادیوم منتشر شد. اما مخالفت برخی روحانیون عالی‌رتبه موجب شد تا این تصمیم هرگز عملی نشود. در عین حال اعتراض زنان به این موضوع متوقف نشد و بسیاری از فعالان حقوق زنان این ممنوعیت را یک تبعیض جنسیتی توصیف کردند.

جانی ایفانتینو٬ رئیس فیفا که در اسفندماه سال گذشته برای تماشای بازی پرسپولیس و استقلال به تهران رفته بود٬ بعد از ترک ایران گفت که حسن روحانی٬ رئیس‌جمهوری به او وعده داده که امکان حضور زنان در ورزشگاه فراهم شود.

اما این وعده نیز به مدت طولانی عملی نشد و همچنان اعتراض‌ها به نتیجه نرسید.

در آستانه بازی فینال آسیا٬ معصومه ابتکار معاون امور زنان ریاست جمهوری نیز اعلام کرد که در صورت حضور زنان دیگر٬ برای تماشای این بازی به ورزشگاه خواهد رفت.

 

خبر ورود “محدود” زنان به استادیوم آزادی در حالی منتشر شده که در سال جاری یک‌بار دیگر نیز این اتفاق افتاد و در بازی دوستانه تیم ملی فوتبال ایران در برابر تیم بولیوی که در مهرماه امسال برگزار شد٬ برای نخستین بار به شکل گزینشی٬ تعدادی از زنان اجازه یافتند تا در جایگاهی ویژه بازی را تماشا کنند.

حضور محدود زنان در بازی ایران و بولیوی٬ اگرچه طرفداران حضور زنان در ورزشگاه را راضی نکرد٬ اما اعتراض شدید محمد جعفر منتظری٬ دادستان کل ایران را به دنبال داشت. آقای منتظری گفت: “وقتی خانمی به ورزشگاه می‌رود و با مردانی که با لباس ورزشی و نیمه‌عریان مواجه می شود، گناه اتفاق می‌افتد.” او همچنین تهدید کرد که اگر زنان در ورزشگاه حاضر شوند٬ “برخورد قضایی” صورت خواهد گرفت.

 

یکی از مخالفان جدی حضور زنان در ورزشگاه آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید است که در استفتایی گفته است٬ به دلیل لباس فوتبالیست‌ها و “جو حاکم بر ورزشگاه‌ها” زنان نباید وارد ورزشگاه شوند.

خبر حضور گزینشی زنان در بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا در حالی منتشر شده که جانی اینفانتینو بار دیگر به تهران سفر کرده و روز شنبه در ورزشگاه آزادی خواهد بود. در بازی قبلی که آقای اینفانتینو در ورزشگاه آزادی حضور داشت٬ ۲۵ دختر به دلیل تلاش برای ورود به ورزشگاه بازداشت شدند.

در روز شنبه و ساعتی پیش از آغاز بازی پرسپولیس٬ یک خبرنگار عکاس ورزشی از جمع شدن تعدادی از زنان طرفدار پرسپولیس برای ورود به ورزشگاه آزادی خبر داد. تا لحظه تنظیم این خبر هنوز اطلاعی درباره اینکه آیا این زنان وارد ورزشگاه شده‌اند یا نه منتشر نشده است.

 

 

Share