تاسیس سپاه پاسداران عراق ؛از رویا تا واقعیت

 

ایران بریفینگ / در اردیبهشت ماه  گذشته، هنگامی‌که حسن فدعم بعد از انتخابات پارلمان به عنوان یکی از ۴۵ نماینده جناح‌های شیعه عراق انتخاب شد، لباس نظامی خود را با لباسی شیک عوض کرد، فدعم در ایران آموزش نظامی دیده و در عراق با گروهک داعش جنگید.

بعد از اینکه جناح‌های مسلحی که نیروی قدس سپاه پاسداران ایران  از آنها حمایت می‌کند تعداد کرسی‌های خود را در پارلمان عراق افزایش دادند و ائتلاف «فتح» تبدیل به دومین حزب بزرگ پارلمان شد، فدعم هم‌اکنون در زمینه سیاست فعالیت می‌کند.

حیدر العبادی نخست‌وزیر سابق عراق عنوان کرده‌بود ترس این را دارد که اعضای این جناح‌ها تلاش‌های وحدت عراق را تضعیف کنند.

در این میان، دموکراسی نوپا در عراق سعی دارد تا پس از سال‌ها نزاع فرقه‌ای و بعد از اینکه اقتصاد عراق بعد از جنگ با داعش اولین گام‌های سرزندگی خود را بر می‌دارد، میان خواسته‌های سنی‌ها، کردها و شیعیان تعادل ایجاد کند.

از سوی دیگر، برخی نیز در واشینگتن نگران این موضوع هستند. در این راستا برخی از اعضای حزب جمهوری‌خواه در مجلس سنا از جمله دیوید بردیو، تد کروز و کارکو روبیو ، ایده تشکیل قانونی تحت عنوان «تحریم تروریست‌های دست‌نشانده ایران» را تقدیم کردند که دو گروهکی که در عراق از سوی ایران حمایت می‌شود را تحریم می‌کند که «عصائباهل الحق» و «حرکه النجباء» هستند.

از جمله هم‌پیمانان ایران در عراق «منظمه بدر» است که ۲۱ کرسی پارلمان را در انتخابات از آنِ خود کرد. هادی العامری رهبر این گروهک به مدت دو دهه از تبعیدگاه خود در ایران جنگ علیه صدام حسین را رهبری می‌کرد.

فدعم بعد از بیرون راندن گروهک تروریستی داعش از شهر جرف الصخر در جنوب بغداد، به دولت محلی شهرستان الحله فشار آورد تا حقوق مالکیتی سنی‌ها را در این منطقه لغو کنند؛ چرا که با داعش در ارتباط هستند. از این رو شورای داخلی شهر حله با خواسته وی موافقت کرد.

فدعم که در ماه می گذشته به عنوان نماینده شهر حله در پارلمان انتخاب شد، اکنون اذعان می‌کند که تمام وقت خود را صرف سیاست می‌کند. وی بارها در برنامه‌های گفتگوی شبکه‌های شیعه ظاهر شد تا بر رسالت خود برای مبارزه با فساد تأکید کند.

از سوی دیگر در این شهر، بیمارستانی وجود دارد که پیروان فدعم آن را اداره کرده و خدمات پزشکی رایگان به مبارزان گروهک‌ها و مردم ارائه می‌دهد. بیماران نیز می‌توانند از داروخانه‌ای پر از دارو استفاده کنند. اتاق‌های این بیمارستان تمیزتر از دیگر مراکز پزشکی عراق است و دارو و تجهیزات پزشکی آن را ایران تامین می کند.

فالح الخزعلی نیز یکی از مبارزان این جناح‌ها است که هم‌اکنون در زمینه سیاست فعالیت می‌کند. وی در جنگ داخلی سوریه برای حمایت از بشار اسد شرکت کرد و یک چشم خود را در دفاع از یکی از حرم‌های شیعیان در نزدیکی دمشق از دست داد. او هم‌اکنون در شهر بصره دومین شهر بزرگ عراق که غنی از منابع گاز است کار می‌کند. دیوارهای دفترش با عکس‌های خامنه‌ای رهبر ایران و خمینی پایه‌گذار جمهوری اسلامی در ایران، مزین شده‌است.

وی می‌گوید: «آمریکا باید بداند که نباید عراق را روستای تابع خود قلمداد کند. عراق حکومتی مستقل بوده و دارای تاریخی کهن است. آمریکا نباید طوری با عراق برخورد کند که گویی به او چیزی ندهد اما در مقابل از آن همه چیز بگیرد».

وی ادامه می‌دهد: «ایران نقش فعالی در زمینه مسلح کردن نیروهای عراق و نیروهای «حشد الشعبی» از طریق دولت داشت».

سیاستمدارن و افسران نظامی عراق نگران این هستند که ایران سعی کند تا از طریق جناح‌های شیعه نسخه دومی از سپاه پاسداران ایران با سیستم امنیتی موازی و یک امپراتوی بزرگ تجاری راه بیندازد؛ چرا که جناح‌های عراقی در شرکت‌های عمران، تجارت و واردات ماشین سهیم هستند.

مبارزان «الحشد الشعبی» معمولا ۶۰۰ دلار حقوق می‌گیرنددر حالیکه حقوق سربازان ارتش فقط ۲۰۰ دلار است.

Share