همدان امن‌ترین منطقه ایران

 

مسئول مرکز شبکه لرزه‌نگاری استان همدان اعلام کرد: بر مبنای داده‌های تاریخی و دستگاهی می‌توان گفت که همدان به لحاظ زلزله‌خیزی یکی از امن‌ترین شهرها محسوب می‌شود.

عزت‌اله تیموری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه از ۷ ماهه امسال ۹۸ زلزله در سطح استان اتفاق افتاده است، عنوان کرد: با توجه به اینکه تا کنون شبکه لرزه‌نگاری ۹۸ مورد زلزله را رصد کرده است پس‌لرزه‌ای در استان نداشته‌ایم.

وی افزود: تعداد زلزله‌هایی که در سالجاری اتفاق افتاده بسیار ضعیف و خفیف بوده که پس‌لرزه‌ای به دنبال نداشته و شدیدترین آن ۲۶ مهرماه ساعت ۱۸:۴۴ در نهاوند بوده که بزرگی آن ۴ ریشتر بوده است.

تیموری با بیان اینکه فعال‌ترین گسل، گسل نهاوند است، ادامه داد: گسل نهاوند در مقایسه با  سایر گسل‌ها یکی از فعال‌ترین گسل‌های همدان محسوب می‌شود که در منطقه جنوبی استان قرار دارد و منطقه جنوبی شامل جوکار، فیروزان و … می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در هفت ماهه امسال ۸ مورد زلزله در منطقه میانی که شامل قهاوند، لالجین و مریانج و ۴ مورد در منطقه شمالی از جمله شهرهای فامنین و دمق و ۸۵ مورد در منطقه جنوبی اتفاق افتاده است.

مسئول مرکز شبکه لرزه‌نگاری استان همدان تصریح کرد: محور جنوبی استان به ویژه جنوب غربی و شمال شرقی از مناطق و محورهای زلزله‌خیز استان محسوب می‌شود اما تا کنون زلزله‌ای که شدید باشد و موجب خسارت شود، در هیچ یک از مناطق اتفاق نیفتاده است.

تیموری با بیان اینکه زلزله هیچ‌وقت قابل پیش‌بینی نیست، اظهار کرد: بر مبنای داده‌های تاریخی و دستگاهی می‌توان گفت که همدان به لحاظ زلزله‌خیزی یکی از امن‌ترین شهرها محسوب می‌شود اما زلزله هیچ‌وقت قابل پیش‌بینی نیست و باید همیشه برای مدیریت این بلای طبیعی آمادگی لازم را داشته باشیم .

مسئول مرکز شبکه لرزه‌نگاری استان همدان در پایان به شهروندان توصیه کرد: نکات ایمنی لازم را در حین وقوع زلزله بیاموزند و در مقابله با این حادثه خونسردی خود را حفظ کنند و به نقاط امن خانه و یا مکانی که در آن قرار دارند، بروند چرا که در هر حادثه با رعایت نکات ایمنی می‌توان سالم ماند و با آن مقابله کرد.

Share