مولوی عبدالحمید: به خاطر اهانت و توهین بعضی‌ها مثل سابق برای آزادی مرزبانان وارد عمل نشدم

 

به گزارش خبرنگار «پارسینه»، مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان و از سرشناس‌ترین شخصیت‌های اهل سنت در ایران در مصاحبه با یورونیوز می‌گوید که دولت از او درخواستی برای پی گیری وضعیت مرزبانان ربوده شده در استان سیستان و بلوچستان نکرده است.

حبیب دهمرده، عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان هم به یورونیوز گفت که در قضیه گروگان گیری مرزبان‌ها باید با مقصر و مقصرین در داخل مملکت برخورد شود و کشور‌های همسایه باید پاسخگو باشند.

خبرگزاری‌ها و رسانه‌های داخل ایران آمار متناقضی را درباره تعداد گروگان ها منتشر کرده اند، خبرگزاری دولتی ایرنا از ۱۲ گروگان خبر داده، خبرگزاری‌های فارس و ایسنا، اما تعداد گروگان‌ها را ۱۱ نفر و ۲۵ نفر اعلام کرده اند. گروه جیش العدل، اما که در ایران به عنوان گروهی تروریستی شناخته می‌شود با پذیرش مسولیت این گروگانگیری، تعداد گروگان‌ها را ۱۲ نفر اعلام کرده است.

براساس گزارش خبرگزاری فارس گروگان‌ها شامل ۴ سرباز وظیفه، یک نیروی کادر نیروی انتظامی و ۶ عضو بسیج هستند. گروه جیش العدل، اما مدعی شده است که ۵ گروگان عضو یگان تکاوری نیروی انتظامی و ۷ گروگان عضو سپاه پاسداران هستند.

روز پنج‌شنبه، ۲۴ آبان سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه در یک نشست خبری در شهر قزوین از آزادی پنج نفر از مرزبانان میرجاوه خبر داد و بدون اشاره به تعداد کسانی که هنوز گروگان هستند گفت که گروگانگیران خواستار آزادی تعدادی از زندانیان هستند٬، اما دولت ایران با این درخواست مخالفت کرده است.

رمضان شریف، سخنگو و مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران، اما آزادی ۵ گروگان را تکذیب کرد و بر اساس گزارشی که خبرگزاری تسنیم منتشر کرده اعلام کرد که «هنوز هیچ‌کدام از مرزبانان ربوده‌شده آزاد نشده‌اند و بنابر قولی که طرف پاکستانی داده تروریست‌ها حاضر شده‌اند ۵ نفر از ربوده‌شدگان را آزاد کنند، اما باید دید با مرور زمان چه نتیجه‌ای را می‌توانیم بگیریم. منتظر هستیم تا ببینیم طرف پاکستانی در گفتگو‌های بعدی موفق به آزادی چه‌تعداد از مرزبانان از دست این گروهک ضدانقلاب می‌شود.»

ظرفیت مولوی عبدالحمید برای پی گیری گروگان‌ها

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان و از بلندپایه‌ترین روحانیان اهل سنت در ایران در مصاحبه با یورونیوز می‌گوید: «مردم استان ما به هیچ وجهی با خشونت و این گونه اقدامات موافق نیستند. گرچه این بدین معنی نیست که مردم ما مشکلات ندارند. مشکلات و محرومیت‌های زیاد دارند، اما اعتقاد به خشونت ندارند و خشونت را درست نمی‌دانند. این‌ها یک گروه‌هایی هستند که از اینجا فرار کرده اند و اینکار‌ها را انجام می‌دهند و، اما از سوی مردم هم پذیرفتنی نیست.»

گروگانگیری مرزبانان از سوی گروه جیش العدل در مرز سیستان و بلوچستان مسبوق به سابقه است و در جریان گروگانگیری مرزبانان در سال ۹۳، سخنگوی جیش العدل اعلام کرد که به احترام علمای اهل سنت و مولوی عبدالحمید، گروگان‌ها را بدون دریافت مطالبات خود که آزادی تعدادی از زندانیان بود، آزاد کردند. نقوی حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس سوم آبان ماه به سایت رویداد ۲۴ گفته که از ظرفیت مولوی عبدالحمید برای میانجیگری و آزادی گروگان‌های میرجاوه استفاده می‌کنند. مولوی عبدالحمید، اما می‌گوید که در جریان گروگانگیری اخیر اقدام به پی گیری نکرده است: «به طور پی گیری ملموس که آن دفعه وارد عمل شدیم و مسئولین هم از ما خواسته بودند که پی گیری کنیم، اما این بار وارد عمل نشدیم و فقط دعای خیر می‌کنیم که انشالله مرزبانان به سلامت برگردند. گرچه که کوشش اگر بکنیم غیر ملموس است و مثل سابق تلاش نداریم و در حد دعا و توصیه است.»

«اگر از ما بخواهند پی گیری می‌کنیم»

امام جمعه اهل سنت زاهدان دلیل عدم پی گیری وضعیت گروگان‌ها را این طور توضیح می‌دهد: «متاسفانه یکسری بداخلاقی‌هایی است که بعضی‌ها اگر دیدگاه‌های سیاسی شان فرق می‌کند به تهمت و اهانت می‌پردازند. برای همین من وارد عمل نشدم و دعای خیر می‌کنم البته از من خواسته هم نشده و دولت هم می‌داند که یکسری مشکلاتی است. دولت ایران و دولت پاکستان به هر حال تلاش‌هایی دارند و ما امیدواریم خداوند انشالله این‌ها را آزاد کنند و به سلامتی به وطن برگردند.»

بعد از آزادی گروگان‌ها در سال ۹۳ مولوی عبدالحمید هدف حملات رسانه‌های محافظه کار و گروه‌های تندرو در ایران قرار گرفت و او را متهم به ارتباط با تروریست‌ها کرده و عنوان کردند که مسولیت هر اتفاقی در سیستان و بلوچستان برعهده مولوی عبدالحمید است. محدودیت‌های او برای سفر به سایر استان‌های ایران هم افزایش یافت تا جایی که می‌گوید: «به من گفته اند که برای هر سفری باید با اداره اطلاعات استان هماهنگ کنم چند بار هماهنگی کردم، اما نگذاشتند. اخیرا یکی از علمای سرشناس در خراسان فوت کرده بود و گفتم که برای جنازه می‌روم. اجازه دادند و رفتم. کنفرانسی هم در ترکیه بود که هرچند من نرفتم، اما گفتم که می‌خواهم بروم و موافقت کردند. وضعیت کمی بهتر شده به هرحال نسبت به سابق. اما همچنان باید برای سفر هماهنگی کنم.»

مولوی عبدالحمید، اما می‌گوید که با همه بی مهری‌ها و اتهاماتی که متوجه او شده اگر دولت از او بخواهد برای آزادی گروگان‌ها وارد عمل شود می‌پذیرد. او می‌گوید: «اگر از ما بخواهند بررسی می‌کنیم و اگر کاری از دست ما ساخته بود ما دریغ نمی‌کنیم.»

کشور‌های همسایه باید جوابگو باشند

حبیب دهمرده، عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان و استاندار سابق این استان در مصاحبه با یورونیوز درباره استفاده از ظرفیت مولوی عبدالحمید و دیگر شخصیت‌های بانفوذ در استان برای پی گیری وضعیت گروگان‌ها می‌گوید: «خیلی نمی‌شود مسائل را باز کرد، اما آنچه مسلم است این که هر کسی یک ظرفیتی دارد و باید در این گونه مسائل همکاری کند در یک فضای آرام و نه زنده باد و مرده باد و متشننج و یقه گیری. مساله‌ای که اتفاق افتاده یک مساله مربوط به یک کشور خارجی است و بایستی ما به عنوان نماینده‌ها و مسولان وزارت خارجه و وزارت کشور و بقیه در کنار هم باشیم که بتوانیم با وحدت کلمه کار حق و حقوق مان را بگیریم.»

او می‌گوید: «قبل از اینکه من نماینده باشم استاندار بودم و مسائل شورای تامین استان و وظایف ذاتی دستگاه‌ها را می‌دانم و در جریان هستم. آنچه که از دست ما به عنوان نماینده بر آمده انجام داده ایم من خودم تذکر داده ام که قدرت چانه زنی دیپلماسی ایران نسبت به پاکستان و افغانستان افزایش پیدا بکند و ان‌ها باید جواب ما را بدهند. یک کار‌هایی انجام گرفته، اما این وضع قابل قبول نیست کشور‌های همسایه باید جوابگو باشند.»

براساس اعلام قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه مستقر در سیستان و بلوچستان، مرزبانان «با خیانت و تبانی عامل یا عوامل نفوذی گروهک‌های ضد انقلاب ربوده شدند.» در همین راستا خبرگزاری فارس گزارش داده است که «براساس گمانه زنی‌های اولیه این افراد براثر غذای آلوده مسموم شده و توسط گروهک جیش الظلم به داخل پاکستان منتقل شده‌اند.»

نماینده زابل می‌گوید: «درباره اشکالاتی که وجود دارد من به عنوان نماینده در قبال وزیر کشور یا وزیر امور خارجه کوتاه نمی‌آیم باید با مقصر و مقصران برخورد شود، اما در رابطه با مسائل خارجی و یک کشور خارجی باید بنده عادت بکنم که هم افزایی داشته باشم. همه ظرفیت ها، چون مربوط به مساله داخلی نیست و مساله خارجی است باید به کار گرفته شود و بایستی یاد بگیریم با وحدت کلمه حق و حقوق مردم را بگیریم و با مقصر و مقصرین در داخل مملکت برخورد شود کوتاهی که انجام می‌شود تا کی؟»

او در پاسخ به این سوال که این بار اول نیست که مرزبانان ایرانی توسط جیش العدل ربوده می‌شوند و چرا شاهد تکرار این اتفاق هستیم می‌گوید: «مساله چند وجهی است. کشور‌هایی که همسایه ما هستند در سیستان و بلوچستان، سوئیس نیستند. پاکستان و افغانستان باید وظایف خود را طبق قرارداد‌هایی که ما با آن‌ها داریم انجام دهند. ما هم باید ضریب ایمنی و هوشیاری مان را بالا ببریم و بدانیم که همسایه‌های ما کی هستند. چیزی که مربوط به درون کشور ما است این است که مرز‌های مان را کنترل کنیم، هوشیاری نیرو‌های مان را بالا ببریم و دستگاه‌ها وظایف ذاتی شان را انجام دهند این یک بحث درونی است. یک بحث هم بیرونی است اینکه کشور‌های همسایه ما بر مرز‌های خود اشراف ندارند و مرز‌های شان در برخی مناطق رها شده است و همین می‌شود لانه اشرار.»

عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان می‌گوید: «باید با مقصرین که خارج از کشور هستند طبق موازینی که وجود دارد عمل بکنیم. باید با اشرار با اشد مجازات برخورد شود چطور در ان یکی نقطه (مرز عراق) حرکتی انجام می‌شود با چند موشک برخورد می‌کنیم و تعارف نداریم. جمهوری اسلامی قدرت این را دارد که مالک ریگی را از آسمان هفتم بر زمین کشید و از این ظرفیت‌ها باید استفاده کنیم. اولا به اشرار باید درس عبرت بدهیم و از آن طرف هم آن چیزی که وظیفه ذاتی نیرو‌های خود ما است باید انجام شود. خیلی ساده مطرح می‌کنم می‌گویند مال تان را محکم بگیر همسایه تان را دزد نکن.»

حبیب دهمرده درباره اخرین وضعیت مرزبانان گروگان گرفته شده می‌گوید: «ما پی گیر هستیم و اگر هم اطلاع داشته باشیم نمی‌توانیم بگوییم. دارد یکسری کار‌ها انجام می‌شود و اجازه دهید کار‌ها یک مقدار جلو برود.»

منطقه «لولکدان» که مرزبانان ایرانی در این منطقه ربوده شده اند، در بخش «ریگ ملک» در ۵۰ کیلومتری شهر میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان و در مرز با پاکستان قرار دارد. این منطقه در گذشته نیز شاهد عملیات گروه جیش‌العدل بر ضد نیرو‌های مرزبان ایرانی بوده است. در اردیبهشت سال گذشته ۹ سرباز در واقعه‌ای مشابه کشته شدند.

ایران می‌گوید افراد مسلح پس از عملیات به خاک پاکستان وارد می‌شوند. در پی حادثه سال گذشته وزارت خارجه ایران سفیر پاکستان را احضار کرده بود. این بار علاوه بر احضار سفیر پاکستان، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم برای پی گیری وضعیت گروگان‌ها به پاکستان سفر کرد.

Share