تحریم «شبکه الشویکی» یکی از پیچیده‎ترین مسیرهای انتقال نفت و پول برای سپاه قدس و رژیم اسد

 

کیهان لندن : وزارت خزانه‎داری ایالات متحده، سه‎شنبه ۲۰ نوامبر (۲۹ آبان)، ۹ فرد و نهاد را که جمهوری اسلامی از طریق آنها به رژیم بشار اسد و سپاه قدس در سوریه نفت و در نهایت پول تحویل می‎داد، تحریم کرد.

 

این شبکه از راه همکاری با شرکت‌های روسی میلیون‌ها بشکه نفت در اختیار رژیم سوریه قرار داده است.

اداره کنترل دارایی‎های خارجی در وزارت خرانه‌داری (OFAC) گزارش داده، رژیم اسد وسایل انتقال میلیون‌ها دلار پول به نیروی «قدس» سپاه پاسداران فراهم کرده و آن پول‌ها در نهایت به دست حماس و حزب‎الله لبنان منتقل شده است.

به گزارش وبسایت وزارت خزانه‎داری، افراد و شرکت‎هایی که در فهرست تحریم قرار گرفته‎اند با نادیده گرفتن تحریم‌ها علیه رژیم ایران از نفت برای تامین مالی شبکه ترور استفاده می‌کرده‌اند.

وزیر خزانه‎داری آمریکا در این مورد گفته، ما برای مقابله با طرحی پیچیده‌ اقدام کردیم که رژیم ایران و روسیه از آن برای تقویت حکومت اسد و درآمدزایی برای فعالیت‌های مخرّب سپاه پاسداران استفاده می‌کرده‌اند.

استیون منوچین تاکید کرده «مقامات بانک مرکزی ایران همچنان از سیستم مالی بین‎المللی سوءاستفاده کرده و در این مورد حتی از یک شرکت استفاده می‎کنند که تحت پوشش تجارت کالاهای انساندوستانه مسیر انتقال مالی در این شبکه نفتی را تسهیل می‎نماید.»

اسامی شرکت‌ها و افرادی که خزانه‌داری آمریکا در فهرست تحریم‌های تازه قرار داده از این قرار است:

۱- شرکت گلوبال ویژن مستقر در روسیه
۲- شرکت پرومیسری‌ایمپورت شرکت سرمایه‌گذاری و تحقیقاتی در روسیه
۳- شرکت دارویی و پزشکی تدبیر کیش مستقر در ایران
۴- محمد قاسم البزال تبعه لبنان
۵- محمد عامر الشویکی تبعه سوریه
۶- آندره دوگائف تبعه روسیه معاون شرکت پرومیسری‌ایمپورت
۷- رسول سجاد تبعه ایران
۸-حسین یعقوبی تبعه ایران
۹- حاجی عبدالنصیر تبعه عراق

 

 

الشویکی سرگروه این شبکه پولشویی است و وزارت دارایی آمریکا فعالیت‎های او را رصد کرده است. از چپ: محمدعامر الشویکی (در مسکو)، الشویکی در کنار آندره دوگائف (معاون شرکت پرومیسری‌ایمپورت)، الشویکی یا بسته‎های دلار پس از انجام یکی از معاملات

وزارت خزانه‎داری آمریکا جزییات زیادی از شکل فعالیت این شبکه نفتی ایرانی- روسی- سوری و ارتباط افراد و شرکت‎ها را با یکدیگر شرح داده اما برای سهولت اطلاع‎رسانی به مخاطبان نموداری از کلیات فعالیت آنها را نیز تحت عنوان «شبکه الشویکی» منتشر کرده است.

 

 

پولشویی از طریق بانک مرکزی ایران، میربیزنس بانک روسیه، بانک مرکزی سوریه، شرکت دارویی تدبیر کیش،رومیسری‌ایمپورت و شرکت نفت ایران انجام می‎شده تا پول در نهایت در سوریه به دست سپاه قدس برسد
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در واکنش به این تحریم‎ها در توییتی نوشته «اقدام ما در مورد تحریم طرح نفت (روسیه- ایران) برای حمایت از اسد و تامین مالی حزب‎الله و حماس، یک پیام روشن برای اشخاصی است که سعی می‌کنند تحریم‌های ایران را دور بزنند. عواقب جدی در انتظار هر شخصی است که نفت به سوریه حمل می‌کند و تلاش می‌کند طرح تحریم های ایالات متحده آمریکا را جهت کمک به فعالیت‌های تروریستی جمهوری اسلامی دور بزند.»

او با تگ کردن توییتر رهبر جمهوری اسلامی خطاب به او نوشته است «علی خامنه‎ای باید تصمیم بگیرد پول مردم ایران را برای آنها خرج کند یا صرف اسد، حزب‎الله، حماس و بقیه تروریست‎ها نماید.»

 

وزارت خارجه ایالات متحده نیز با بیانی بسیار تند مواضع شدیدی علیه جمهوری اسلامی و شخص علی خامنه‌ای گرفته است. نیکی هیلی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل گفته «رژیم ایران ثابت کرده همان گروه آدمکش و خشنی است که در سال ۱۹۸۰ بود.»

 

برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در مصاحبه با شبکه العربیه بار دیگر جمهوری اسلامی ایران را بزرگترین حامی تروریسم در جهان خواند و گفت بانک‎های بین‏‌المللی از معامله با تهران می‎ترسند. او همچنین با اشاره به فشارهای حداکثری دولت آمریکا برای سرعت بخشیدن به روند «صفر» شدن صادرات نفت ایران و لزوم حفظ ثبات بازار نفت گفته رژیم درگذشته تحریم‎ها را دور زد اما این بار رویکرد ما سختگیرانه‎تر است.

توییتر فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا به نقل از هوک نوشته «وقتی شرکت‌ها با رژیم ایران تجارت می‌کنند، چه بسا تروریسم را در خاک خود، تامین مالی ‌می‌کنند!»

 

لو رفتن شبکه الشویکی که به گفته وزیر خزانه‎داری آمریکا مقابله با یک «طرح پیچیده» بوده است آشکار می‎سازد دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی ایالات متحده تا چه اندازه در شناسایی فعالیت تبهکارانه‎ی جمهوری اسلامی برای پولشویی و تامین مالی سپاه قدس و شرکای منطقه‎ای و شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران تمرکز کرده و مصمم هستند.

Share