تلاش آمریکا برای کاستن از نیاز عراق به جمهوری اسلامی

 

سایت بیان مدیا : ایالات متحده آمریکا در حال فشار آوردن به عراق است تا روابط نفتی و در کل انرژی گسترده خود را با ایران متوقف کند. آمریکا در کنار متحد منطقه خود، عربستان سعودی تلاش می‌کند تا جایگزینی برای روابط تجاری میان بغداد و تهران باشد.

ایالات متحده آمریکا در حال فشار آوردن به عراق است تا روابط نفتی و در کل انرژی گسترده خود را با ایران متوقف کند. آمریکا در کنار متحد منطقه خود، عربستان سعودی تلاش می‌کند تا جایگزینی برای روابط تجاری میان بغداد و تهران باشد.

این فشار بخشی از تلاش گسترده ایالات متحده برای جلوگیری از نفوذ ایران در عراق است. عراق به ایران برای تولید گاز طبیعی نیازمند است. همچنین ۴۵ درصد برق مصرفی عراق را ایران تامین می‌کند.

اگرچه  ایالات متحده قصد دارد تحریم هایی را که علیه ایران وضع کرده، عراق را از مدار اقتصادی با ایران خارج کند اما همچنین این ترس وجود دارد که این فشار موجب تضعیف شدن عراق شود که به تازگی توانسته از یک جنگ ۳ ساله علیه داعش بیرون بیاید. تحلیلگران بر این عقیده اند که فشار بیش از حد در عراق می تواند موجب گستاخی این کشور شده و در نهایت آن را به ایران نزدیکتر کند. اخیراً آخرین راهکار جمهوری اسلامی در سفر برهم صالح به ایران توسط علی خامنه ای به وی ارائه شد. در این جلسه رهبر جمهوری اسلامی از رئیس جمهور عراق خواست تا گروه شبه نظامی حشدالشعبی را تقویت کند.

ایالات متحده به بغداد معافیت ۴۵ روزه ای اعطا کرد و اجازه داد عراق واردات گاز طبیعی را از ایران ادامه دهد با این حال مقامات آمریکایی اذعان دارند که عراق زمان بیشتری برای دور کردن خود از ایران نیاز دارد.

رید فهمی یکی از قانونگذاران برجسته ی عراقی در این رابطه گفت: « فشار آمریکا برای آمریکا یک چالش است. اگر ایالات متحده ر بیشتری را بر عراق تحمیل کند می‌تواند کشور ما را بی ثبات ساخته و در پی آن منطقه نیز بی‌ثبات شود. چیزی که آمریکایی‌ها نمی‌خواهند»

همچنین ملی گرایی بسیاری از عراقی ها که خروجی آن حضور جدی افرادی چون مقتدا صدر بود یکی از موانع دور شدن عراق از آمریکا و خطر نزدیکی کشور به ایران است. اگرچه تفکر مقتدا صدر زاویه های با تشیع حاکم بر ایران دارد، با این وجود این به معنای آن نیست که فاصله گرفتن عراق از جمهوری اسلامی سبب نزدیکی این کشور به آمریکایی ها می شود.

در همین رابطه نمایندگان شرکت Excelerate Energy LP، یک شرکت انرژی در تگزاس، در یک جلسه که دیپلمات های آمریکایی ترتیب آن را دادند، پیشنهاد یک مگاوات گاز طبیعی شناور را برای عراقی ها داشتند. اما مقامات عراقی تمایلی به پذیرش این پیشنهاد ندارند چراکه آنها احساس می کنند که به نحوی زیر چتر حمایتی آمریکا در می آیند.

یکی از مقامات آمریکایی گفت ایالات متحده همچنان از رقیب جدی ایران، عربستان سعودی میخواهد که این کشور سرمایه گذاری های خود را در برخی زیرساخت‌های جنوبی عراق گسترش دهد.

خالد الفلح، وزیر انرژی عربستان سعودی، در ماه جاری به بغداد سفر کرد و با همتای عراقی خود در مورد تقویت همکاری در زمینه انرژی و برق دیدار کرد و همچنین دیداری با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق داشت.

آقای عبدالمهدی اگرچه از تحریم های آمریکا علیه ایران پشتیبانی نمی کند اما آنچنان مخالفتی با آنها نیز ندارد. وی اخیراً در یک کنفرانس خبری اظهار داشت « عراق نمی خواهد بخشی از جنگ سیاسی پشت صحنه بین ایران و آمریکا باشد و موضع بغداد در رابطه با تحریم ها همان موضع روسیه، چین و اروپا است.»

عراق در حال بررسی روش های پرداخت پول به ایران برای گاز طبیعی خریداری شده بدون نقض تحریم های ایالات متحده است. مقامات عراقی اخیرا ایده پرداخت با مواد غذایی و منابع انسانی را مطرح کرده اند. گفته می شود این کشور در ازای دریافت گاز ایران، تسویه حساب ها را با دینار عراقی انجام می دهد. این بدان معناست که ایران مجبور است از این پول جهت خرید از خود عراق اقدام کند.

لازم به ذکر است میزان تولید ناخالص داخلی عراق بر اساس آخرین آمارها ۱۲۵٬۶۵۵ میلیارد دلار بوده که در مقایسه با ایران رقم ناچیزی است. بر اساس آخرین تخمین GDP مربوط به سال ۲۰۱۳، میزان تولید ناخالص داخلی ایران ۵۵۸٬۳۸۵ میلیارد دلار است که اختلاف فاحش این ارقام و اقدام به خرید ایران از بازار آشفته عراق، نابه سامانی اوضاع را بیش از پیش آشکار می کند.

سارا وخشوری، رییس شرکت بین المللی SVB در حوزه انرژی مستقر در واشنگتن به وال استریت ژورنال می گوید: «عراق به اندازه کافی برق از ایران وارد می کند تا سالانه به اندازه تقریبا ۱ میلیون خانه اش را روشن نگه دارد. مضاف بر اینکه هر روز ۲۸ میلیون متر مکعب گاز ایران را خریداری می کند که این رقم تقریبا به اندازه مصرف روزانه اش است.»

وابستگی عراق به بخش هایی از انرژی تولیدی ایران در تابستان امسال کاملا مشخص شد، زمانی که اعتراضات شهر بصره در جنوب عراق اوج گرفت و علت آن عدم پرداخت هزینه برق توسط دولت عراق مطرح شده بود. با این حال صادرات برق از ایران مجددا به این کشور از سر گرفته شد.

یک مقام وزارت امور خارجه ایالات متحده در این خصوص گفت: “ما از تلاش های عراق برای توسعۀ بخش انرژی خود حمایت می کنیم. تظاهرات در بصره به علت کمبود برق در اوایل سال جاری، نشان دهنده نیاز عراق به استقلال انرژی است.”

ایالات متحده تلاش می کند میزان نیاز برق مصرفی عراق را نیز از طریق متحد منطقه خود، عربستان سعودی تامین کرده و جمهوری اسلامی را در منگنه بیشتری قرار دهد.

این در حالیست که مقامات جمهوری اسلامی امیدوارند میزان تعاملات تجاری ایران و عراق در سال آینده گسترش یابد.

پیشتر حسن روحانی در سفر برهم صالح به ایران ابراز امیدواری کرده بود که میزان تعاملات اقتصادی کشورش با عراق از ۱۲ میلیارد دلار در سال به ۲۰ میلیارد دلار افزایش یابد.

 

Share