کودکان کار؛ آگهی وقیحانه یک مرکز دانشگاهی

 

«کودکان پتانسيل بالايي براي کار و تلاش دارند، درحالي‌که توقعات چنداني هم براي شرايط کار و دستمزد ندارند، يعني بهترين فرصت براي اشتغال! ايده‌هاي نوآورانه درباره نحوه اشتغال‌زايي اين کودکان را در سامانه ما ثبت کنيد».

به نوشته روزنامه شرق، انتشار اين آگهي با موجي از واکنش‌هاي متفاوت روبه‌رو شد و بسياري از مخاطبان که ناباورانه به تصوير اين آگهي نگاه مي‌کردند براي اطمينان از صحت آگهي به آدرس اينستاگرام اين مرکز مراجعه کرده و از واقعي‌بودن آن شگفت‌زده شدند.

اين متن نه يک آگهي قرن‌نوزدهمي براي فراخواندن ايده‌هاي برتر استثمار کودکان، بلکه مطلب منتشرشده توسط سامانه نوآوري اجتماعي بود که با حمايت دانشگاه تربيت‌مدرس، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي، وزارت کشور و معاونت اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم قوه قضائيه براي جمع‌آوري و اجراي ايده‌هايي براي حل معضلاتي مانند کودکان کار، زنان سرپرست خانوار، حاشيه‌نشيني و بي‌کاري ايجاد شده است.

حال به نظر مي‌رسد سامانه‌اي که در ابتدا با هدف کاهش معضلات اجتماعي فعاليت خود را آغاز کرده، اکنون به فکر درآمدزايي از اين معضلات است و اگرچه به‌عنوان «مرکزي براي جمع‌آوري ايده‌هاي حل يا کاهش آسيب‌هاي اجتماعي» ايجاد شده، اما در سايت خود از مخاطبان درخواست مي‌کند ايده‌هايشان را براي ايجاد کسب‌وکار درباره معضلات اجتماعي ارائه کنند تا با کمک متخصصان حوزه کسب‌وکار به‌عنوان راهنما اين ايده‌ها را اجرائي کنند و حتي جوايزي نيز براي ايده‌هاي برتر در نظر گرفته شده است.

 

Share