آمریکا، کانادا و مکزیک معاهده تجاری تازه‌ای را امضا کردند

 

رهبران آمریکا، کانادا و مکزیک پس از چانه زنی هایی که تا اواخر وقت دیروز ادامه داشت روز جمعه و قبل از شروع اجلاس کشورهای گروه ۲۰ در آرژانتین توافق تجاری جديد بين سه کشور را امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز مذاکرات دشواری که حدود یک سال و نیم طول کشید قبل از ضرب العجل نهايی که روز ۳۰ سپتامبر بود بالاخره با توافق سه کشور در مورد اصول کلی این معاهده به پایان رسید.

از آن زمان مذاکرات و چانه زنی سه کشور در مورد متن و جزییات ادامه داشت و تا چند ساعت قبل از شروع اجلاس سران کشورهای گروه ۲۰ هنوز تکلیف این توافق روشن نبود.

قبل از اجرای این توافق جدید که توافق آمریکا- مکزیک- کانادا ( یو اس ام سی ای) نام دارد و جایگزین معاهده تجارت آزاد آمریکای شمالی، نفتا خواهد شد مجالس قانونگذاری سه کشور باید آنرا تصویب کنند.

سخنگوی نخست وزیر کانادا در پایان وقت پنجشنبه شرکت او در این گفتگوها را تایید کرد. جاستین ترودو نخست وزیر کانادا که هنوز هم این توافق را معاهده جدید تجارت آزاد آمریکای شمالی می نامد، قبل از امضای توافق به دونالد ترامپ گفت دو کشور باید به همکاری برای حذف تعرفه های گمرکی فولاد و آلومینیوم ادامه دهند.

انریکه پنیا نیتو رییس جمهور مکزیک در آخرین روزهای زمامداری خود در این گفتگوها شرکت کرد.

خبرگزاری رویترز یادآوری می کند که دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ وعده داد که معاهده تجاری سه کشور را به نفع آمریکا تغییر خواهد داد. در طول مذاکرات او بارها تهدید کرد که معاهده تجارت آزاد آمریکای شمالی را پاره خواهد کرد. در صورت خروج آمریکا از این معاهده مناسبات تجاری سه کشور به شدت آشفته می شد.

یکی از دلایل فشار دونالد ترامپ برای تغییر معاهده قبلی این بود که به نظر او شرکت های آمریکایی را تشویق می کرد تا بخش زیادی از تولیدات و در نتیجه مشاغل را به مکزیک که سطح دستمزد پایین تر از آمریکا است منتقل کنند.

یکی از معضلات اصلی مذاکرات سه کشور اعتراض آمریکا به حفاظت دولت کانادا از بازار داخلی لبنیات آن کشور بود. دونالد ترامپ بارها تکرار کرد که کانادا باید در این زمینه امتیاز بدهد و آن کشور را متهم کرد که به منافع کشاورزان و دامداران آمریکایی لطمه می زند.

یکی از ضمیمه های توافق کلی در پایان ماه سپتامبر نشان می دهد که رییس جمهور آمریکا حق وضع تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات خودرو از مکزیک و کانادا را حفظ کرده ولی در عین حال اکثر خودروهای سواری، وانت و قطعات یدکی را از اين تعرفه های احتمالی معاف کرده است.

Share