پمپئو و بولتون می‎گویند ایران یک موشک بالستیک آزمایش کرده که بُرد آن تا اروپا می‎رسد

 

کیهان لندن  : مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در یک بیانیه با اعلام اینکه رژیم ایران یک موشک بالستیک با توانایی حمل کلاهک هسته‎ای آزمایش کرده هشدار داده توسعه موشکی ایران با وجود قطعانامه‎های شورای امنیت همچنان در حال گسترش است.

به گزارش وبسایت وزارت خارجه آمریکا مایک پمپئو در این بیانیه که، روز شنبه اول دسامبر (دهم آذر)، صادر شد گفته، رژیم ایران هم‌اکنون یک موشک بالستیک با برد متوسط آزمایش کرده که قادر است کلاهک‌های متعددی را حمل کند. این موشک بُردی دارد که به آن اجازه می‌دهد تا بخش‌هایی از اروپا و هر نقطه‌ای در خاورمیانه را هدف قرار دهد.

طبق بیانیه وزیر خارجه آمریکا، این آزمایش در نقض قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت است که ایران را از انجام «هرگونه فعالیت مرتبط با موشک‌های بالستیک که قادر به حمل تسلیحات هسته‌ای باشند، منع می‌کند، از جمله پرتاب‌هایی با استفاده از فناوری موشک بالستیک…»

در بخش دیگری از این بیانیه نیز آمده «همانطور که مدتی است هشدار داده‌ایم، آزمایش موشکی ایران و توسعه موشکی‌اش رو به رشد است. اگر نتوانیم [قابلیت] بازدارندگی را برقرار کنیم، خطر تشدید [تنش] در منطقه رو به افزایش است. ما این فعالیت‌ها را محکوم می‌کنیم و از ایران می‌خواهیم تا کلیه فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک را که قادر به حمل تسلیحات هسته‌ای باشند، متوقف کند.»

 

جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا نیز گفته «ایران اکنون موشک میان‌بُرد بالستیک که توان رسیدن به اسراییل و اروپا را دارد آزمایش کرده و این رفتار تحریک‌آمیز را نمی‎توان تحمل کرد.»

 

از یکسو مقام‎های آمریکایی برخلاف روال گذشته نگفته‌اند این موشک در چه زمان و مکانی آزمایش شده و رسانه‎های نزدیک به سپاه از جمله فارس و تسنیم نیز خبری از آزمایش موشک توسط سپاه در روزهای اخیر منتشر نکرده‌اند؛ و از سوی دیگر طبق معمول ساعاتی پس از ادعای یک مقام آمریکایی اگر سران نظام با آن مخالفتی داشته باشند یا منکر آن باشند موضع‌گیری می‎کنند اما هنوز واکنشی به خبر آزمایش موشکی از سوی مقام‎های سیاسی و نظامی رژیم نشان داده نشده است.

برایان هوک رییس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا، ۲۹ نوامبر (هشتم آذر) در دیداری با رسانه‌ها در پایگاه آناکاستیا، در حومه واشنگتن، در کنار موشک‌ها و دیگر تسلیحات ساخت جمهوری اسلامی که در اختیار شبه‌نظامیان کشورهای مختلف منطقه قرار گرفته‌اند، از عزم آمریکا برای مبارزه با آنچه «فعالیت‌های مخرب جمهوری اسلامی» خواند، صحبت کرد.

 

او تاکید کرد، «ما شواهد جدیدتر، بیشتر و ملموس‌تری در رابطه با گسترش فعالیت‌های تسلیحاتی ایران به دست آورده‌ایم، و اگر اقدامی علیه آن انجام ندهیم، خطر ایران در منطقه افزایش خواهد یافت». هوک همچنین گفت، «موشک‌های زمین به هوای صیاد که نمونه‌ای از آن را می‌توانید در اینجا مشاهده کنید و در ایران طراحی و ساخته شده‌اند، می‌توانند امنیت هوانوردی در منطقه را به خطر بیاندازند.»

 

در همین زمینه خبرگزاری فارس، هشتم تیر، خبر داده بود که «یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن موشک بالستیک کوتا‌ه‌بُردی را با موفقیت علیه مواضع متجاوزان در ساحل غربی یمن آزمایش کرده است.»

فارس در ادامه اشاره کرد که حوثی‎ها در فروردین‌ماه از موشک‌های میان برد «بدر یک» نیز رونمایی کرده بودند.

آژانس‎های امنیتی غربی اخیراً در گزارشی گفته‎اند یمن میدان آزمایش تسلیحات نظامی ایران شده است و به نظر می‏‎رسد آنچه پمپئو در مورد آزمایش موشکی رژیم می‌گوید بی‎ارتباط با این گزارش نباشد.

کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی، دهم آذر، در سخنانی گفته تحریم‎ها نه تنها در روند پیشرفت‎های نظامی تاثیری ندارند، بلکه در این فضا به دستاوردهای جدید دفاعی دست پیدا خواهیم کرد و متخصصان ما انواع موشک را ساخته‌اند.

Share