تظاهرات گسترده علیه رئیس جمهور فرانسه در پاریس

 

• مطبوعات فرانسه: حرکت اعتراضی موسوم به «جلیقه زردها» که از سه هفته پیش به صورت سراسری در فرانسه آغاز شد؛ از کنترل حکومت فرانسه خارج شده و بوی «انقلاب» به خود گرفته است …

حرکت اعتراضی موسوم به «جلیقه زردها» که از سه هفته پیش به صورت سراسری در فرانسه آغاز شد؛ از کنترل حکومت فرانسه خارج شده و بوی «انقلاب» به خود گرفته است. این تعبیری است که بسیاری از تحلیلگران و رسانه های فرانسوی در شامگاه شنبه یکم دسامبر پس از اوجگیری ناآرامی ها در پایتخت و دیگر شهرهای این کشور ارائه دادند.

به گزارش یورو نیوز، در پاریس از «اوپرا» تا خیابان «فوش» و از آنجا تا کوچه «ریویولی» و بلوار «اوسمان» روز شنبه صحنه نبردهای خیابانی میان معترضان و نیروهای امنیتی بود. میدان «اتووال» که بنای معروف «ارک دو تریومف» یا طاق نصرت پیروزی در آن واقع شده و یکی از مبادی ورودی خیابان شانزلیزه به حساب می آید از نخستین ساعات صبح شاهد حضور معترضانی بود که دقیقه به دقیقه بر تعدادشان افزوده می شد.

درگیری ها پس از آنکه نیروهای امنیتی از ورود تظاهرکنندگان به شانزه لیزه ممانعت کردند آغاز و به تدریج به خیابان ها اطراف و دیگر محله های شهر پاریس کشیده شد.

پلیس برای متفرق کردن و عقب راندن معترضان از گاز اشک آور و ماشین های آب پاش استفاده کرد. در جریان درگیری ها در پایتخت فرانسه همچنین چندین خودرو به آتش کشیده شد و به بسیاری از اموال عمومی آسیب وارد آمد.

شدت درگیری ها که در برخی از نقاط با ضرب و شتم نیروهای امنیتی همراه بود سبب شد تا امانوئل ماکرون بلافاصله از بوئنوس آیرس، محل برپایی اجلاس گروه بیست مجبور به واکنش شود. ماکرون که پیشتر تاکید کرده بود دولت از مواضع خود در قبال سیاست های اقتصادی کوتاه نمی آید با انتقاد از آنچه در خیابان های پاریس و دیگر شهرهای کشورش در حال وقوع بود، گفت: «آنچه امروز در پاریس روی داد هیچ ارتباطی با بیان مسالمت آمیز یک خشم مشروع ندارد.»

 

مقامات دولت فرانسه می کوشند، با نادیده گرفتن خواست های مردم، اعتراضات و شورش ها را که به خشونت کشیده شده است، کار عوامل آشوبگر و خرابکار اعلام کنند. ماکرون گفته است: عاملان این خشونت ها نه خواهان تغییر هستند و نه بهبود اوضاع. آنها تنها به دنبال آشوب و برهم زدن نظم هستند. اما او به این موضوع اشاره ای نکرده که چرا اعتراضات چنین ابعاد گسترده ای به خود گرفته است.

بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی منابع امنیتی ۲۸۷ نفر در جریان ناآرامی های روز شنبه در پاریس دستگیر شده اند. کریستف کاستانر، وزیر کشور فرانسه با تایید این آمار اعلام کرد که اغلب افراد دستگیر شده دارای هیچگونه سابقه کنشگری نبوده و به جریانی خاص تعلق ندارند. او البته مدعی شد «آنها به دام افراد خرابکار افتاده و اقدامات آنها را دنبال کرده اند»!

 

جنبش جلیقه زردها که ابتدا در اعتراض به وضع مالیات بر سوخت های فسیلی و افزایش قیمت بنزین و گازوئیل شکل گرفت اینک دامنه ای گسترده تر به خود گرفته و پشتیبانی شمار بیشتری از مردم فرانسه را با خود همراه کرده است.
اقشار متوسط جامعه که روز به روز قدرت خریدشان پایین می آید و سخت تر گذشته روزگار را می گذرانند در سراسر فرانسه به این جنبش پیوسته و خواهان اصلاح وضعیت اقتصادی و برکناری دولت کنونی هستند.
گفتنی است که تعداد دیگری از شهرهای فرانسه نیز همزمان با پاریس صحنه بروز ناآرامی و درگیری جلیقه زردها با نیروهای امنیتی بود.

نیمه کاره ماندن سفر ماکرون
شدت اعتراضات در روز شنبه به اندازه ای بود که امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، مسافرت خود به آرژانتین را نیمه تمام گذاشت و صبح یکشنبه به پاریس بازگشت تا در جلسه ی مشترکی با نخست‌وزیر و وزیر کشور حضور یافت، سپس به میدان «شارل‌دو‌گل اتوال» رفت تا از محل حوادت خشونت بار روز گذشته بازدید کند. بنابر گزارش ها در روز یکشنبه، آمد و شد در خیابان شانزه‌لیزه از سر گرفته شده است اما میدان «شارل‌دو‌گل اتوال» هنوز بسته است.

مقامات دولت فرانسه گفته اند امکان برقراری وضعیت فوق العاده در پاریس دور از انتظار نیست. وزیر کشور و مسئول سازمان امنیت داخلی روز سه‌شنبه ۴ دسامبر برای ادای توضیحات در مجلس سنا حاضر خواهند شد.

Share