هزاران خودرو لوکس با زد و بندهای سیاسی و دلار ۴۲۰۰ تومانی در آستانه ترخیص از گمرک

 

۱۶ هزار خودروی لوکس که پنج هزار دستگاه آن با ثبت سفارش غیرقانونی و همه آن‌ها با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده‌اند، در آستانه ترخیص از گمرک قرار دارند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» در حالی که این روزها مردم تحت فشارهای اقتصادی هستند و معیشت میلیون‌ها کارگر به خطر افتاده است، پیشنهادی به هیئت دولت ارسال شده تا ۱۶ هزار خودروی لوکس خارجی که با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد شده‌اند، از گمرک جمهوری اسلامی ترخیص شوند. مالکان این خودروهای خارجی وزارت بهداشت، ایرتویا، نگین خودرو، عظیم خودرو، رامک خودرو، بهمن موتور، آرین موتور، کرمان خودرو و تعدادی دیگر از شرکت‌هایی هستند که با زد و بندهای سیاسی توانسته‌اند از بانک مرکزی ارز دولتی دریافت کنند.

محمدرضا مودودی، سرپرست سازمان توسعه تجارت درباره ترخیص این خودروها که با سوءاستفاده از منابع مالی مردم وارد شده‌اند گفته است «از آنجا که این خودروها بخشی از منابع کشور است که در گمرکات مانده، نباید اجازه داده شود که این منابع آسیب ببیند.»

وی در حالی این خودروها را «منابع کشور» خوانده است که علیرغم اختصاص ارز دولتی به این واردات، همه سود حاصل از فروش این خودروها به جیب واردکنندگانی می‌رود که مافیای واردات را تشکیل می‌دهند.

مودودی با بیان اینکه تعدادی از خودروهای در گمرک مانده جزء خودروهایی است که در مورد واردات آن تخلف صورت گرفته، اظهار داشته است که «نزدیک به ۱۱ هزار دستگاه از ۱۶ هزار دستگاه خودرویی که در گمرکات مانده، ثبت سفارش قانونی شده، اما پس از ممنوع شدن واردات خودرو در گمرک متوقف شده‌ است.»

واردات خودروهای لوکس خارجی پس از آن افزایش یافت که دولت در فروردین امسال تصمیم گرفت نرخ دلار را برای «هرگونه واردات»، روی ۴۲۰۰ تومان تثبیت کند. در آن بازه زمانی، شرکت‌های واردات خودرو که بسیاری از اعضای هیئت‌مدیره آن‌ها در بدنه دولت هستند و سمت‌های حکومتی دارند، با سوءاستفاده از این فرصت به ثبت سفارش خودروهای لوکس با ارز دولتی اقدام کردند.

اما دولت با تأخیر فراوان، در تیرماه امسال تصمیم گرفت واردات خودرو را از لیست دریافت ارز دولتی خارج کند. خودروهای لوکس وارداتی که با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد شده‌اند، در حالی قرار است ترخیص شوند که همین خودروها در بازارهای کشور بر اساس دلار آزاد قیمت‌گذاری و فروخته می‌شوند.

بر اساس آمارهای رسمی از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶ (چهار سال) ۲۹۸ هزار دستگاه خودرو وارد کشور شده است. ارزش این واردات به ۶ میلیارد و ۲۶۱ میلیون دلار می‌رسد؛ به‌بیان‌دیگر، دولت به‌طور متوسط سالیانه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار ارز دولتی برای واردات خودرو اختصاص داده است.

اگر ۲۹۸ هزار خودرویی را که طی چهار سال وارد شده‌اند تقسیم بر هرسال کنیم، عدد ۷۰ هزار دستگاه به دست می‌آید و اگر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار را تقسیم بر این عدد کنیم، یعنی واردات هر دستگاه خودرو ۲۱ هزار دلار هزینه داشته است. این در حالی است که خودروهای لوکس نه‌تنها در فهرست کالاهای ضروری قرار نمی‌گیرد، بلکه منفعت آن صرفاً به طبقه سرمایه‌دارِ وابسته به رژیم می‌رسد که مانند زالو در حال مکیدن خون مردم است.

Share