دادگاه فدرال دوشنبه درخواست خسارت آمریکایی‌ها از دولت ایران را بررسی می‌کند

 

صدای آمریکا : دادگاه فدرال شهر واشنگتن پایتخت آمریکا روز دوشنبه ۱۲ آذر به شکایت خانواده ۱۵۰ تن از سربازان کشته و زخمی شده در جنگ عراق رسیدگی می‌کند.

این خانواده‌ها در ادعانامه خود جمهوری اسلامی ایران را به دست داشتن در هدف قرار گرفتن عزیرانشان در عراق متهم کرده اند و تقاضای خسارت دارند.

آنها می گویند رژیم جمهوری اسلامی ایران از طریق به آموزش گروه‌های شبه نظامی شیعه در عراق و فراهم سازی مواد منفجره برای آن گروه‌ها، موجب مرگ و زخمی شدن صدها آمریکایی شده است. این شاکیان خواستار دریافت غرامت از تهران در این زمینه هستند.

شاکیان این پرونده خانواده سربازان و کارمندان آمریکایی کشته شده در عراق در فاصلۀ سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱ هستند.

در دادخواست آمده است نیروی قدس سپاه پاسدران انقلاب اسلامی با آموزش شبه نظامیان عراق که شامل «کتائب حزب الله»، «عصائب اهل الحق» و «تیپ روز موعود» می شود، اقدام به کشتن سربازان و غیرنظامیان آمریکایی در عراق در آن فاصلۀ زمانی کرده است.

در این دادخواست آمده است که مقامات تهران علاوه بر آموزش این گروهها، با پولشویی از مسیر برخی از بانک‌های اروپایی اقدام به تأمین مالی آن‌ها کردند تا با آن پول به خرید مواد منفجره برای تولید بمب‌های کنار جاده‌ای اقدام کنند.

ادعای این خانواده‌ها بر پایۀ قانون مستثنی کردن اقدام‌های تروریستی کشورهای خارجی از مصونیت قضایی در آمریکا مطرح می‌شود.

به موجب این قانون، افرادی که خود مستقیماً شکنجه شده یا به گروگان گرفته شده‌اند و یا خانواده افرادی که در حادثه تروریستی مانند انفجار هواپیما و دیگر اشکال آن کشته شدند می‌توانند شکایت خود را علیه کشور حامی این اقدام‌های تروریستی در دادگاه‌های آمریکا برای رسیدگی و دریافت غرامت ارائه دهند.

برپایه این قانون و با رای دادگاه، تاکنون به بازماندگان انفجار هواپیمایی مسافربری آمریکا بر فراز اسکاتلند که توسط دولت وقت لیبی انجام شد، غرامت تعلق گرفت.

دولت آمریکا از بیش از سه دهه پیش، نام جمهوری اسلامی ایران بیش را در فهرست کشورهای حامی تروریست قرار داد.

دولت ترامپ ایران را در رتبه نخست کشورهای حامی تروریسم قرار داده‌اند و طی دو سال اخیر با اعمال تحریم بر شرکت‌های صوری و مؤسسه‌های مالی مرتبط به سپاه پاسداران و همه زیر مجموعه‌هایش در عراق، لبنان و سوریه، تلاش همه جانبه‌ای برای مقابله با اینگونه اقدام‌های جمهوری اسلامی به عمل آورده است.

Share