حمله به تجمع دانشجویان پلی‌تکنیک؛ مسئول بسیج از عمل ‘آتش به اختیار’ دفاع کرد

بی بی سی : یکی از مسئولان بسیج در دانشگاه امیرکبیر (پلی‌تکنیک) تهران از “برخورد مقتدرانه” با تجمع دانشجویان معترض دفاع کرده و گفته است که بسیجیان در این مورد “آتش‌ به اختیار” عمل کردند.

مرتضی محمدی، از بسیج پلی‌تکنیک در مصاحبه با خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا، گفته علت برخورد آنها با تجمع دانشجویان این بوده است که آنها در تجمعی برای اعتراض به شرایط اقتصادی “شعارهایی که سردادند، کاملا سیاسی بود.”

روز سه‌شنبه تجمع دانشجویان دانشگاه پلی‌تکنیک با مداخله اعضای شاخه دانشگاهی تشکل شبه‌نظامی بسیج به خشونت کشیده شد و چند دانشجو زخمی شدند.

این تجمع در آستانه ۱۶ آذر برگزار شد که در ایران به عنوان “روز دانشجو” گرامی داشته می‌شود.

شوراهای صنفی دانشجویان ٣۵ دانشگاه ایران به این مناسبت بیانیه‌ای منتشر کرده و گفته‌اند که در یک سال اخیر فشارهای امنیتی علیه فعالان دانشجویی تشدید شده است.

در بیانیه شوراهای صنفی دانشگاه‌های ایران آمده است: “حضور مستمر افراد ناشناس لباس شخصی در محیط‌های دانشگاه، پرونده‌سازی‌های امنیتی و انضباطی برای دانشجویان و لغو اسکان دانشجویان و ارعاب خانواده‌هایشان – به ویژه در مورد دانشجویان زن – به شدت فزونی یافته است.”

مرتضی محمدی، از بسیج پلی‌تکنیک، به ایرنا گفته است: “دوستانی که تجمع کرده بودند با برخورد مقتدرانه انقلابیون مواجه شدند. من یک دانشجو هستم و این صلاحیت را به بنده داده‌اند. رهبر جمهوری اسلامی ایران به من گفته است که می‎توانید آتش به اختیار عمل کنید.”

او گفته “برخورد فیزیکی (از طرف بسیج) به شکلی که شما می گویید نبوده” و “از آنها (دانشجویان معترض) بپرسید چرا خشونت کردند”.

‘یورش اقتصادی و امنیتی’
شوراهای صنفی دانشگاه‌های ایران در بیانیه‌ای به مناسبت ۱۶ آذر درباره “یورش همه‌جانبه‌ اقتصادی، سیاسی، نظامی و امنیتی به تمام عرصه‌های زیست اجتماعی” هشدار داده‌اند.

آنها گفته‌اند که از سویی “پس از سرکوب دانشجویان در دی ماه ۱۳۹۶… بازداشت بیش از ۳۰۰ دانشجو در سراسر کشور و صدور بیش از صد سال حکم حبس، مجازات شلاق و ممنوع‌الخروجی” برای برخورد با فعالان صورت گرفته و از سوی دیگر “تحریم‌های اقتصادی بهانه‌ای به دست مجریان سیاست‌های نئولیبرالی داده است تا کاهش فزاینده‌ خدمات رفاهی را توجیه و کسب سود مضاعف کنند”.

در این بیانیه همچنین نسبت به تشدید پولی شدن آموزش عالی در ایران و همچنین تشدید محدودیت‌ها برای زنان دانشجو هشدار داده شده است.

۱۶ آذر، روز دانشجو چیست؟
در آذر ماه سال ۱۳۳۲، یعنی چهار ماه پس از کودتا علیه محمد مصدق، که با حمایت آمریکا انجام شد، ریچارد نیکسون، معاون وقت رئیس جمهور آمریکا، به ایران سفر کرد.

دانشجویان مخالف کودتا به همین مناسبت برنامه‌هایی در دانشگاه تهران برگزار کردند.

حکومت شاه در واکنش به دانشجویان سربازان را به دانشگاه فرستاد.

در جریان تیراندازی سربازان در دانشکده فنی دانشگاه تهران سه دانشجو به نام‌های احمد قندچی، آذر (مهدی) شریعت‌رضوی و مصطفی بزرگ‌نیا، کشته شدند.

احمد قندچی از هواداران جبهه ملی و آذر شریعت‌رضوی و مصطفی بزرگ‌نیا از هواداران حزب توده بودند.

۱۶ آذر به مناسبت کشته شدن این سه نفر روز دانشجو نامگذاری شده است.

Share