ماجرای اداره اولین جلسه مجمع تشخیص با ریاست آیت‌الله جنتی

جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت‌الله جنتی و غیبت دوباره سران دو قوه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز (شنبه ۲۴ آذر) با حضور اکثریت اعضای مجمع و در غیاب حسن روحانی رئیس‌جمهور و آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه برگزار شد.

این جلسه در غیبت آیت‌الله هاشمی شاهرودی و آیت‌الله موحدی کرمانی، به ریاست آیت‌الله احمد جنتی اداره شد. در این جلسه مجمع که به بررسی لایحه “اصلاح قانون پول شویی اختلافی بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان” اختصاص داشت، لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس‌جمهور و حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس حضور داشتند.

در این جلسه همچنین محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور سابق غایب بود و از سران قوا تنها علی لاریجانی حضور یافته است.

ماجرای اداره جلسه امروز مجمع تشخیص توسط آیت‌الله جنتی

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره جلسه امروز مجمع تشخیص به ریاست آیت‌الله جنتی می‌گوید: آقای هاشمی شاهرودی بیمارند و حضور ندارند و در نبود ایشان آیت‌الله موحدی کرمانی جلسات را اداره می‌کنند، از آنجایی که امروز ایشان نبودند، آقای رضایی گفتند جلسه را آیت‌الله جنتی اداره کنند.

حجت‌الاسلام مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره تشکیل جلسه امروز مجمع به ریاست آیت‌الله احمد جنتی و سازوکار انتخاب ایشان به‌عنوان جایگزین نایب رئیس به ایرناپلاس می‌گوید: در مجمع از ابتدای تشکیل تاکنون در ادوار مختلف، باتوجه به حکم مقام معظم رهبری تنها رئیس و دبیر تعیین می‌شدند و اساساً مجمع نایب رئیس ندارد.

وی در پاسخ به اینکه «مگر آیت‌الله موحدی کرمانی نایب رئیس نیستند»، تصریح می‌کند: نایب رئیس در آیین‌نامه داخلی مجمع با حکم رهبری پیش‌بینی نشده است، اما از آنجایی که از ابتدای این دوره، متأسفانه آیت‌الله هاشمی شاهرودی بیمار بودند و در جلسات حضور پیدا نمی‌کردند، آیت‌الله موحدی کرمانی جلسات را اداره می‌کردند. البته در فاصله فوت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و صدور حکم جدید برای مجمع نیز ایشان جلسات را اداره می‌کردند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌افزاید: از آنجایی که امروز ایشان (آیت‌الله موحدی کرمانی) حضور نداشتند، آقای رضایی گفتند جلسه را آقای جنتی اداره کنند.

انصاری در پاسخ به اینکه «دبیر مجمع بر چه مبنایی درخواست این موضوع را مطرح کردند، می‌گوید: به هر حال درگذشته و زمان ریاست آیت‌الله هاشمی هم پیش می‌آمد ایشان یک ساعت، کمتر یا بیشتر در جلسه نباشند و خودشان اداره جلسه را به فرد دیگری می‌سپردند. بسته به این بود که چه کسی در جلسه حاضر باشد و معمولاً این امر را به سران سه قوه واگذار می‌کردند.

وی با بیان اینکه «امروز هم بر این اساس اداره جلسه به آقای جنتی واگذار شد»، تأکید می‌کند: ما آیین‌نامه مشخصی در این باره نداریم، اما آنچه رخ داد امر متعارفی است.

این عضو مجمع در پاسخ به اینکه «آقای رضایی، این درخواست را به نقل از آیت‌الله موحدی کرمانی یا هاشمی شاهرودی مطرح کردند»، می‌گوید: همان‌طور که توضیح دادم آیت‌الله شاهرودی بیمار هستند و مدت‌هاست در جلسات حضور ندارند. در غیاب ایشان آقای موحدی کرمانی کارها را انجام می‌دهد، البته نه به‌عنوان نایب‌ رئیس؛ چراکه در حکم رهبری نایب‌ رئیس نداشتیم، اما ایشان جلسات را اداره می‌کردند.

انصاری در پاسخ به اینکه «از صحبت شما می‌توان برداشت کرد که دبیر مجمع تقریباً امور ریاست را برعهده گرفته است»، توضیح می‌دهد: از قدیم هم دبیرخانه مسئول امور اداری و اداره کمیسیون‌های مجمع بود، در واقع به شکلی نظارت عالی بر مجمع دارد. در دوره جدید که به دستور آقا، مرکز استراتژیک مجمع منحل شد، وظایف آن به دبیرخانه مجمع واگذار شد. بنابراین اتفاق جدیدی نیفتاده است. در گذشته دستور جلسات با نظر رئیس تهیه و به صحن می‌آمد. در این دوره هم با وجود بیماری آقای شاهرودی، آقای داوودی به‌عنوان رئیس دفترشان کارها را انجام می‌دهند و مواردی که نیاز به امضا یا دستور رئیس داشته باشد را می‌برند تا آیت‌الله شاهرودی انجام دهند.

وی تأکید می‌کند: به این ترتیب کاری خلاف آیین‌نامه صورت نگرفته است، اما زحمت آقای رضایی به‌دلیل عدم حضور رئیس و انحلال مرکز تحقیقات استراتژیک زیاد شده است.

آیین‌نامه مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره اداره جلسات، در صورت عدم حضور رئیس سکوت کرده است و مقام معظم رهبری نیز در حکم اخیر که مرداد ماه سال ۱۳۹۶ برای تشکیل دوره هفتم آن صادر کردند، نایب رئیسی مشخص نکرده‌اند. با این حال، دبیر و برخی از اعضای کنونی مجمع اعلام کردند اداره جلسات با حضور آیت‌الله موحدی کرمانی به‌دلیل بیماری رئیس است.

Share