کاهش مجدد قیمت ارز در بازار ایران و ادامه صف فروش دلار در مقابل صرافی‌ها

ایران اینترنشنال : رسانه‌های ایران گزارش کرده‌اند که نرخ انواع ارز در بازار آزاد ایران باز هم روند کاهشی خود را حفظ کرده است. هر دلار آمریکا امروز در بازار ارز ایران به قیمت ۹ هزار و ۹۰۵ تومان به فروش می‌رسد که نسبت به روز گذشته کاهشی نزدیک به ۱۹۰ تومان داشته است.

تسنیم گزارش کرده است که بانک مرکزی هم از بانک‌‌ها خواسته‌ است ارزهای مردم را بخرند. به نوشته تسنیم این دستور پس از آن صادر شد که «صرافی‌ها از خرید ارزهای مردمی خودداری و میدان را به دلال‌ها واگذار کرده بودند».

از سوی دیگر تشکیل صف‌های فروش ارز در بازار فردوسی که در این روزها دیده می‌شود، نشان می‌دهد، «نبض دلار به دست دولت افتاده و نوسان‌گیران به حاشیه رانده شده‌اند».

نرخ خرید ارز در بانک‌ها، از زمان اعلام تا هفته گذشته عموما رو به افزایش بوده است. قیمتی که از ۹۵۰۰ تومان آغاز شد و به بیش از ۱۲۵۰۰ تومان هم رسیده بود.

همزمان ایسنا به نقل از سخنگوی کانون صرافان ایرانیان نوشت که صرافی‌ها در حال حاضر «به دلیل اینکه نمی‌توانند ارز را بفروشند، خرید چندانی هم نمی‌کنند».

علاوه بر بانک‌ها برخی «صرافی‌های دولتی» هم امروز اعلام کرده‌‌اند که نرخ فروش دلار با کاهشی ۱۹۰ تومانی نسبت به روز شنبه به ۹ هزار و ۹۵۰ تومان رسیده است.

پنج باب از این صرافی‌های دولتی به مدت پنج ساعت در روز و با ارائه کارت ملی، کارت شتاب و شماره همراه به نام متقاضی تا مبلغ ۲۰۰۰ دلار به آن‌ها می‌فروشند.

در این صرافی‌ها یورو نیز به قیمت ۱۱۹۰۰ تومان به فروش می‌رسد که کاهشی ۱۵۰ تومانی نسبت به دیروز داشته است.

با این حال نباید فراموش کرد که این صرافی‌ها غیر از ساعت مقرر، در بقیه اوقات ارزها را «متناسب با نوسان قیمتی در بازار آزاد» و با «قیمت‌های مختلفی» انجام می‌دهند.

نرخ هر دلار آمریکا در پاییز سال ۹۶ در بازار ایران نزدیک به ۳۵۰۰ تومان بود. اما پس از اعلام خروج آمریکا از برجام، نرخ انواع ارز شاهد رشد زیادی بود. به طوری که در مقطعی هر دلار آمریکا با قیمتی بیش از ۱۹ هزار تومان و هر یورو با قیمتی بیش از ۲۲ هزار تومان معامله می‌شد.

بانک مرکزی ایران ابتدا با اعلام نرخ هر دلار ۴۲۰۰ تومان تلاش کرد این افزایش قیمت را کنترل کند، گرچه در آن موفق نبود.

Share