واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به اخراج دو دیپلمات از آلبانی

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفته است که اخراج دو دیپلمات ایرانی از آلبانی «تحت فشار آمریکا و سرویس امنیتی» اسرائیل و «گروه‌های تروریستی ضد ایرانی» رخ داده است.

به گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که اتهام‌ها علیه این دو تن «واهی و نادرست» و برای «تخریب و تحت تاثیر قرار دادن روابط ایران و اروپا» انجام شده است.

قاسمی ضمن «محکوم»‌ کردن اقدام آلبانی، گفته است که اقدام دولت این کشور «توجیه و پایه و اساس منطقی» ندارد و با «اطلاعات ساختگی و غلط برخی سرویس‌های امنیتی»‌ انجام شده است.

آلبانی روز گذشته اعلام کرد که دو دیپلمات ایرانی را به دلیل مسایل مربوط به «امنیت ملی» این کشور، از آلبانی اخراج کرده است. گرچه جزییات بیشتری از دلایل و مشخصات این افراد منتشر نشده، اما برخی رسانه‌ها نوشته‌اند که سفیر ایران در آلبانی و یک دیپلمات را از این کشور اخراج کرده است.

سفیر ایران در آلبانی غلامحسین محمدنیا است که از سال ۹۵ در این سمت کار می‌کرد. او از جمله اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در سال‌های گذشته بوده که در نهایت منجر به امضای برجام شد.

این خبر ابتدا از سوی جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، در توییتر اعلام شد. پس از او مایک پمپئو، وزیر خاجه آمریکا نیز در توییتی به استقبال از این مساله پرداخت.

آلبانی از چند سال پیش میزبان حدود دو هزار نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق است که پس از خروج از عراق، به این کشور رفته‌اند.

طی ماه‌های اخیر دیپلمات‌های ایرانی در نقاط مختلف اروپا با اتهام‌های گوناگونی مواجه شده‌اند. تلاش برای بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس که منجر به بازداشت یک دیپلمات شد و همچنین متهم شدن به تلاش برای ترور یک عضو گروه الاحوازیه در دانمارک از آن جمله‌اند.

در ماه‌های اخیر یک دیپلمات ایرانی از فرانسه دو دیپلمات دیگر از هلند بابت همین اتهام‌ها اخراج شده‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی همه این اتهام‌ها را تکذیب و تاکید کرده‌اند که «سرویس‌های امنیتی اسراییل و آمریکا به دنبال تخریب روابط میان ایران و اروپا هستند.»

Share